W Wałbrzychu oficjalnie wręczono dotacje na remont zabytków. Miasto kwotą blisko 1,6 mln zł, wspomogło pięć parafii i wspólnotę mieszkaniową

W Wałbrzychu oficjalnie wręczono dotacje na remont zabytków. To efekt decyzji rady miejskiej o przekazaniu przez miasto pomocy dla pięciu tutejszych parafii i wspólnoty z zabytkowego budynku przy Rynku 11. Miasto przyznało na ten cel w sumie prawie 1,6 mln zł. Wnioskujący o pomoc muszą zapewnić jeszcze około drugie tyle.
Dotacje dostały w tym roku: parafia p. w. św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej na Białym Kamieniu ponad 101 tys. zł na remont dachu nad prezbiterium i absydy, parafia p. w. św. Józefa Oblubieńca na Sobięcinie 300 tys. zł na wymianę pokrycia dachowego i usunięcie szkód spowodowanych przez wody opadowe, parafia p. w. Zmartwychwstania Pańskiego na Starym Zdroju 340 tys zł na remont stropu nad nawą główną wraz z wymianą poszycia dachowego, parafia p. w. Aniołów Stróżów w Śródmieściu 600 tys. zł na kontynuację prac niezbędnych do ratowania wieży kolegiaty, parafia p. w. św. Anny na Szczawienku 180 tys. zł na remont elewacji, oraz wspólnota mieszkaniowa ze Śródmieścia ponad 67 tys zł na remont dachu i elewacji północnej kamienicy nr 11 w Rynku, a także docieplenie strychu i elewacji południowej.
Na uroczystość wręczenia dotacji przyjechali m.in. biskup Ignacy Dec i Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzki konserwator zabytków. – Przy tej ilości zabytków jaką mamy na naszym terenie, nie uda się uniknąć wspierania przez samorządy prywatnych właścicieli czy instytucji, na przykład parafii – mówiła Barbara Nowak-Obelinda. Dodawała, że zarządający zabytkami starają się o wsparcie z różnych źródeł, ale to wciąż za mało. W tej sytuacji ważne jest, że samorząd może dołączyć do ofarodawców. Podkreślała, że wspaniałym przykładem udanego uczestnictwa samorządu w rewitalizacji zabytków jest zamek Książ, który miasto jakby „wzięło na siebie". Wyrazy wdzięczności i uznania za dostrzeganie, że świątynie są również dziedzictwem kulturowym przekazał biskup. – Parafie nie są w stanie udźwignąć kosztów wszystkich prac remontowych – tłumaczył.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!