Będzie to ośrodek dla mieszkańców Śródmieścia

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W Wałbrzychu, przy ul. Mickiewicza 26 otwarto Centrum Aktywności Lokalnej. W świeżo wyremontowanym budynku będą mogli spotykać się mieszkańcy objętej rewitalizacją dzielnicy Śródmieście. – Chodzi tu o rewitalizację społeczną. Wygraliśmy konkurs i zdobyliśmy na nią środki – wyjaśnia Grażyna Urbańska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Dodaje, ze Śródmieście to trudna dzielnica. Jest tu na przykład najwięcej w mieście, korzystających z pomocy społecznej. Budynek Centrum wyremontowano za 1,5 mln zł, w ramach przeprowadzanej przez gminę rewitalizacji Śródmieścia. Kolejne 1,4 mln zł, także pieniędzy unijnych zdobył MOPS na tę społeczną. Wyposażył za to placówkę i ma pieniądze na prowadzenie działań. Chcą aby mieszkańcy mieli między innymi większe poczucie tożsamości lokalnej i angażowali się we wspólne rozwiązywanie problemów społecznych. W tym celu stworzą partnerstwo lokalne i szkołę dla liderów podwórkowych. W planach jest też „Festiwal podwórek” - konkurs sąsiedzkich inicjatyw społecznych. W Centrum Aktywności Lokalnej znajdą miejsce: Klub Integracji Społecznej, Akademia Współczesnego Rodzica, Świetlica Środowiskowa, Klub Młodzieżowy, Centrum Wolontariatu, Klub Seniora, Punkt Konsultacyjny Uzależnień i Punkt Niebieskiej Linii. Prowadzone będzie także poradnictwo prawne, psychologiczne i rodzinne. – Śródmieście to centrum, ale jest miejscem zapomnianym. Teraz w naszym ośrodku czynnym od godz. 7.30 do godz. 18, wsparcie uzyskają całe rodziny, od dziadka do wnuczka – mówi Magdalena Stefańska, koordynatorka projektu. Inicjatywa MOPS-u i gminy Wałbrzych realizowana jest w partnerstwie z Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Porozumienie z nimi podpisały też inne instytucje ze Śródmieścia: między innymi teatry i szkoły. – Chcemy skoordynować działania. Żebyśmy ich nie powielali i nie prowadzili w tych samych terminach – mówi Grażyna Urbańska. Do pięknie wyposażonej placówki (między innymi jest tam sala komputerowa z nowoczesnym sprzętem) już przychodzą mieszkańcy. – Do tej pory siedziałam w domu, bo w dzielnicy nie było gdzie pójść. W centrum byłam co prawda dopiero dwa razy, ale zaczęłam już działać w klubie młodzieżowym i wolontariacie. Na najbliższe dni mamy zaplanowane też dwa wyjścia do kina – mówi gimnazjalistka ze Śródmieścia, Asia Majchrzyk. Projekt Centrum Aktywności Lokalnej będzie realizowany do grudnia 2012 roku. Później musi być finansowany z innych pieniędzy.
Wyremontowany budynek i sprzęt jednak pozostaną.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Denaturat (gość)

Tekst jest obłudny i propagandowy. Na mickiewicza 26 obok jest sklep monopolowy, jako centrum aktywności lokalnej. Żule siedzą aktywnie chleją w bramie.