Miasto wzbogaci się o dwadzieścia nowych autobusów Miasto wzbogaci się o dwadzieścia nowych autobusów

Miasto wzbogaci się o dwadzieścia nowych autobusów (© fot. dariusz gdesz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego roku na ulice Wałbrzycha wyjedzie 20 nowych autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Zarząd województwa dolnośląskiego pozytywnie rozpatrzył wniosek przewoźnika i przyznał mu dotację z funduszy Unii Europejskiej na zakup pojazdów, modernizację warsztatu i stacji kontroli pojazdów.

Łączna wartość projektu MPK to ponad 23,6 mln zł, w tym ponad 16,4 mln zł dofinansowania. Różnica to podatek VAT, który zostanie odzyskany przez MPK po zrealizowaniu projektu i wkład własny - około 3,5 mln zł, na który spółka planuje zaciągnąć kredyt. - W kwietniu mamy podpisać umowę dotyczącą dotacji - mówi Ireneusz Zarzecki, prezes MPK w Wałbrzychu. - Potem rozpoczniemy procedurę przetargową na dostawcę autobusów.

Miejski przewoźnik chce kupić 17 12-metrowych autobusów (7 zasilanych gazem, 10 olejem napędowym, a także 3 autobusy przegubowe na olej napędowy.

Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i spełnią najwyższe europejskie kryteria dotyczące czystości emisji spalin. Później przewoźnik zamierza pozbyć się 30 autobusów marki Neoplan, kupionych na przełomie lat 1997/98. Każdy z nich przejechał już ponad milion kilometrów.
- Równie ważna będzie modernizacja warsztatu i stacji diagnostycznej - wyjaśnia Ireneusz Zarzecki. - Po zakończeniu inwestycji będziemy w niej mogli przeprowadzać badania wszystkich rodzajów pojazdów, od motocykli po ciężarówki i autobusy.

Trzeba jednak pamiętać, że przez 5 lat po modernizacji, stacja diagnostyczna nie będzie mogła być wykorzystywana komercyjnie. Zabraniają tego przepisy dotyczące inwestycji dofinansowanych z UE.

Modernizacja ułatwi MPK oszczędności. Ma to duże znaczenie, miejski przewoźnik dostał z budżetu gminy na 2011 rok zaledwie 29,6 mln zł, o około 2 mln zł mniej niż w 2010 roku. W ramach oszczędności, z MPK zwolniono również około 40 osób.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  drog (gość)

  Kupią 20, a skasują 30.
  Wałbrzuch do zaorania.
  Jak zostanie zaorany to zrobić śmietnik.