18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych i Pszczyna miasta partnerskie

oprac.
Wałbrzych i Pszczyna to miasta partnerskie
Wałbrzych i Pszczyna to miasta partnerskie Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Wałbrzych i górnośląska Pszczyna podpisały deklarację o wzajemnej współpracy, a prezydent dr Roman Szełemej odebrał klucze do nowego miasta partnerskiego. W sierpniu podczas oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego Placu Magistrackiego, klucze do miasta Wałbrzycha odbierze z kolei Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. Miejscowości łączy wspólna historia, rodzina Hochbergów i jej najsłynniejsza przedstawicielka, księżna Daisy von Pless.

Wałbrzych i Pszczyna miasta partnerskie - współpracę sformalizowano

Włodarz Wałbrzycha gościł w Pszczynie w towarzystwie prezesa spółki zamek Książ, Krzysztofa Urbańskiego oraz prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna. Delegacja z naszego miasta już po raz drugi uczestniczyła w organizowanej przez miasto Pszczyna imprezie Daisy Days, dzięki której przez trzy dni pszczyński rynek zmienia się w „ogrody księżnej Daisy”.

Związki historyczne Wałbrzycha i Pszczyny sięgają 1791 roku, kiedy Jan Henryk VI von Hochberg, baron na Książu poślubił księżniczkę Annę von Anhalt –Köthen- Pless, dziedziczkę Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Ich syn, Jan Henryk X i jego potomkowie byli oficjalnymi książętami Pszczyny i od tego czasu związki obu miast były trwałe aż do 1943r.

Panowie na Książu i Pszczynie (Jan Henryk X, Jan Henryk XI i Jan Henryk XV) przez ponad 100 lat inwestowali w rozwój dróg i kolei na Górnym i Dolnym Śląsku celem skomunikowania obu regionów i miast. Rozwijali przemysł wydobywczy przyczyniając się do znacznego rozwoju gospodarczego. Przez ten czas między miastami i regionami trwała wymiana ludzi, dóbr i usług zaś książęca rodzina Hochbergów była motorem i orędownikiem tych kontaktów. O ścisłej współpracy obu miast może świadczyć fakt, iż przed 1939r. w Wałbrzychu jedna z ulic nosiła nazwę Pszczyńskiej, znany też był działający w mieście Hotel Pszczyński.

Wałbrzych i Pszczyna miasta partnerskie łączy m.in. Księżna Daisy

Najsłynniejszą historyczną postacią łączącą oba miasta jest Księżna Daisy von Pless, której historia bardzo silnie wpływała na wzajemne stosunki Wałbrzycha i Pszczyny. Dziś osoba i działalność księżnej Disy stanową trwały element w historii obu miast oraz płaszczyznę współpracy i promocji kulturalnej. Wymienić tu można obiekty zabytkowe związane z Księżną Daisy von Pless jak Zamek Książ w Wałbrzychu i Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Ponadto w Wałbrzychu powstała Fundacja Księżnej Daisy von Pless, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Ensamble” im. Księżnej Daisy von Pless.

Pszczyna i Wałbrzych to miasta, które łączy wspólna historia oraz wola wzajemnej wymiany doświadczeń oraz współpracy w zakresie kultury, edukacji, turystyki i promocji piękna i dorobku ziemi Wałbrzyskiej i Śląskiej. Podjęcie wspólnych działań na tych polach przyniesie oczywiste korzyści dla społeczności zarówno Wałbrzycha, jak i Pszczyny. Naturalnym staje się zacieśnienie i sformalizowanie współpracy obu miast połączonych wspólną historią i działalnością ludzi tu zamieszkałych, którzy w znaczący sposób przyczyniali się do rozwoju i znaczenia gospodarczego naszych ziem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto