Marek Kubala walczył z prokuraturą 10 lat Marek Kubala walczył z prokuraturą 10 lat

Marek Kubala walczył z prokuraturą 10 lat (© Dariusz Gdesz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po 10 latach zakończyła się głośna sprawa Marka Kubali z Wałbrzycha. Były właściciel salonu samochodowego został oskarżony o to, że oszukał Skarb Państwa na 450 tys. zł. Dziś żąda 12 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa.

Według prokuratury wałbrzyski biznesmen współdziałał z rzeczoznawcą, który zaniżał wartość sprowadzanych z USA i Kanady samochodów. W efekcie miał płacić niższe opłaty celne, a samochody sprzedawać w komisach już po normalnej cenie. I choć w 2008 roku usłyszał wyrok uniewinniający, śledczy odwoływali się od niego, nie przedstawiając nowych dowodów. Dopiero 20 stycznia tego roku sąd uznał, że sprawa się przedawniła... Prokuratura nie złożyła odwołania od tej decyzji.
- To był najbardziej skandaliczny i niechlujny proces, jaki w życiu widziałem - przyznaje nam jeden z wałbrzyskich prawników.

Nie ukrywał tego również Wojciech Koncewicz, adwokat, który bronił jednego z oskarżonych w tej sprawie. Przyznał, że w swojej karierze po raz pierwszy miał do czynienia z sytuacją, by sąd trzy razy zwracał prokuraturze akt oskarżenia, by go uzupełniła.

Przez 8 lat sprawy śledczy nie złożyli żadnych nowych wniosków dowodowych, które pozwoliłyby uwierzyć sądowi w akt oskarżenia. Opierano się tylko na tych, które były w akcie. Nie zadawano również pytań świadkom na dziesiątkach spraw sądowych. To zarzucił śledczym również sąd, uzasadniając uniewinnienie Kubali w 2008 roku. Sędzia powiedział wprost, że nie widzi zainteresowania sprawą przez 8 lat procesu.

Według wałbrzyszanina błędów i nieścisłości w całej sprawie było jednak dużo więcej. - Wycenę samochodów robił pracownik straży granicznej. A mógł to zrobić tylko urząd celny - twierdzi Marek Kubala, były właściciel salonu samochodowego.

W związku ze sprawą oskarżonych zostało 8 osób, m.in. diagnosta, rzeczoznawca, funkcjonariusze celni i właśnie Kubala. Salon samochodowy otworzył pod koniec 1999 roku. Bardzo szybko został uznany za najlepszego dealera w Polsce. Rocznie sprzedawał nawet 300 aut.

W grudniu 2000 roku do jego firmy wpadło 80 zamaskowanych funkcjonariuszy. Samochody zostały skonfiskowane, a Kubala aresztowany. Najpierw zatrzymano go na 48 godzin. Potem sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu - na miesiąc. Jak się okazało, było to bezprawne. Tak uznał Sąd Okręgowy w Świdnicy i uchylił areszt tymczasowy. Ta sprawa była głośna w całym regionie.
W sumie w ramach odszkodowań za przewlekłość i niesłuszny areszt dostał około 30 tys. zł.

- Straciłem majątek, wiarygodność i dobre imię - mówi Kubala. Straty wycenił na 12 mln złotych i takiej kwoty żąda od Skarbu Państwa. Pierwsza rozprawa już 16 marca. Ogromna większość tej sumy to należności dla banków. Kiedy rozpętała się sprawa przeciwko niemu, stracił salon, a umowy kredytowe rozwiązywano. Nie miał z czego spłacać długów.

Poległ na biznesie z samorządem
Błędne wyroki zniszczyły życie świdniczaninowi. Janusz Podbielski ze Świdnicy zażądał od Skarbu Państwa 120 milionów złotych i w tym celu pozwał do sądu ministra sprawiedliwości i Prezydenta Rzeczypospolitej. Za to, że Polska nie dostosowała prawa cywilnego do wymogów europejskich.

Zgodnie z nimi sprawy, które przegrał, powinny być wznowione, ale nie zostały. Kłopoty zaczęły się od zwykłej umowy cywilnej. W 1992 roku podpisał ją ze świdnickim urzędem miejskim. Janusz Podbielski miał firmę zajmującą się remontami i budową dróg. Urząd zlecił mu realizację dużej inwestycji. Jednak z powodu inflacji (wynosiła wtedy ponad 40 procent) zwiększyły się jej koszty.

Nowy zarząd miasta nie chciał zapłacić dodatkowych pieniędzy (był to milion złotych) mimo aneksu do umowy i zapisu, że powinien to zrobić. Przedsiębiorca poszedł do sądu. Tam rozpoczął się koszmar, który trwał kilkanaście lat. Janusz Podbielski nie dożył końca walki z przepisami. Zmarł w lipcu ubiegłego roku.

Kto Twoim zdaniem powinien wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie?

Czytaj także

  Komentarze (38)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Boguslaw (gość)

  Biedrzyński, na drzewo !
  Przypomnijmy. Bogusława Biedrzyńskiego i Anna Luberde .
  Jerzy Karpiński, biegły sądowy z zakresu budownictwa (Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze) ponad wszelką wątpliwość zaniżył wartość domu stanowiącego współwłasności byłego już małżeństwa Bogusława Biedrzyńskiego i Anny Luberdy.
  Czy opinia biegłego może być sprzeczna z faktami i ze zdrowym rozsądkiem, a mimo to stanowić podstawę sądowego wyroku? Na to pytanie znamy już odpowiedź – jest ona niestety twierdząca. Jednak to, że biegły sądowy może dowolnie snuć wymysły zza biurka bez jakichkolwiek konsekwencji wydaje się być nowym odkryciem naszego prawa. Mniej więcej o połowę.
  Dodajmy, że Jerzy Karpiński prowadzi działalność w zakresie związanym m.in. z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami od czerwca 1993 roku (21 lat!!!) – NIP: 6110111206.
  http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-biedrzynski-na-drzewo
  http://wroclaw.oglaszamy24.pl/ogloszenie/379313486/wroclaw-Sekretarz-Jerzy-KARPINSKI.html

  ojciechrzestny (gość) (asdf)

  jakie kancelarie, jakieprzepisy??!! Ludzie chyba nie wierzycie w cuda ze ktokolwiek z tej calej ferajny bandyckiej kiedykolwiek odpowie za zbrodnie ktorych dokonali na uczciwych przedsiebiorcach. Wyjscie na ulice z bronia w reku doprowadzi do stlumienia, wyjscie na ulice z transparentami ,doprowadzi do NICZEGO. Mozemy natomiast zalatwic ich tylko jednym, ich bronia. Mosimy walczyc o nowe przepisy/ustawy a nie poprawki do poprawek.

  nie.redakcja@...

  " SKORUMPOWANEGO OSZUSTA bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego " ! Firma PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE KON BUD JERZY KARPIŃSKI
  Nowe dowody !
  Brudne „ Lapy „ mgr.adwokat i Bronislawy B !
  http://www.bolec.info/index.php?op=forum&forum=9&act=showtopic&topic=75706&strona=24
  Witam.
  3 wrzesnia 2014 roku zeznalem przed Sadem Rejonowym w Boleslawcu : Bronislawa B. w obecnosci mgr.adw. Anny Alianowicz „ KANCELARIA ADWOKACKA. ALJANOWICZ ANNA”
  Zgorzelecka 46 59-700 Bolesławiec woj. dolnośląskie telefon: +48 75 7322276
  skladala propozycje „ Korupcyjna „ Bieglej sadowej Ofman Lilia ” .
  Biuro usług budowlanych. wycena nieruchomości zanizenia wartosci domu 59-700 Trzebien Ul. Kolejowa 7.
  W pierwsyzm przypadku sie nie udalo Bronislawie B.
  W drugim jak Panstwo widza :
  http://www.yelp.pl/biz_photos/przedsi%C4%99biorstwo-wielobran%C5%BCowe-kon-bud-jerzy-karpi%C5%84ski-jelenia-g%C3%B3ra?select=1h0yJ69Fk7BevMc5gqG75g#PHevcvxX7OYrTEZGFE0DvA
  http://ocenyfirm.com/biz/karpinski-jerzy-przedsiebiorstwo-wielobranzowe-kon-bud-jerzy-karpinski-jelenia-gora,220675
  http://parezja.pl/nieuczciwy-biegly-jeleniej-gory/
  http://www.nj24.pl/article/biegly-nie-musi-nic-ogladac
  http://www.nj24.pl/article/niepokonani-rosna-w-sile#
  Reka sprawiedliwosci dopadnie Bronislawe B. pseldo bieglego Jerzego Karpinskiego z Jeleniej Gory i mgr. adw. Anny Aljanowicz „ KANCELARIA ADWOKACKA. ALJANOWICZ ANNA”
  Walczylem z korupcja Cale zycie i tym razem nie odpuszcze.

  Anna

  Dotyczy " SKORUMPOWANEGO OSZUSTA bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego " ! Firma PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE KON BUD JERZY KARPIŃSKI
  Status Podmiot aktywny
  Adres rejestrowy ul. Szafirowa 13
  58-560 Jelenia Góra, dolnośląskie
  Jerzy Karpiński
  Miasto: Jelenia Góra
  tel. (75) 767-64-35
  tel. kom. 604-21-88-90
  p.w.konbud@neostrada.pl
  Sędzia Sądu Rejonowego Daniel Strzelecki najwidoczniej jest jednak innego zdania.
  http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole
  http://youtu.be/iiv7Teeg_sM
  http://www.yelp.pl/biz_photos/przedsi%C4%99biorstwo-wielobran%C5%BCowe-kon-bud-jerzy-karpi%C5%84ski-jelenia-g%C3%B3ra?select=1h0yJ69Fk7BevMc5gqG75g#PHevcvxX7OYrTEZGFE0DvA

  Jacek Ejsymond (gość)

  Nie bójmy się ujawniać nazwisk tych, którzy rozwalają nam kraj."Układ zamknięty" to wersja Liht-owa. Życie bardziej brutalnie obeszło się z wieloma przedsiębiorcami, dlatego trzeba pokazywać te nie ponoszące odpowiedzialności sylwetki urzędników państwowych ...

  asdf (gość)

  Wszyscy zamknąć twarze i robić co się każe. Wyżej kolan i tak nie podskoczycie a jak nie wiecie co robić dzieci róbcie bo przyrost mały

  Gania (gość)

  Moim zdaniem najleppszym sposobem na odzyskanie odszkodowania w sposób bezstresowy i skuteczny, jest skorzystanie z usług kancelarii prawnej. W internecie dostepnych jest wiele stron na których znajdziemy informacje dotyczące szczegółowej oferty. Osobiście polecam kacnelarię Teodorowski& Wojtaszak z Krakowa.Adres pod którym znajdziemy wszelkieniezbędne informacje o firmie to http://www.kancelaria-odszkodowania.pl/

  Marek k (gość)

  poprawka auto bylo warte na nowe pieniadze w tym czasie 85.000 ,a oszust kubala dal mojego bialego jeepa podobnym jemu za 8.000zl.SMIERC OSZUSTA !!!!!!

  marek kuligowski (gość)

  Ludzie co wy piszecie!! Marek Kubala to poprostu oszust!!!.Wroku 1999 przed wyjazdem do usa zostawilem w jego komisie samochodowym samochod,ktory zniknal z komisu wraz z kompletem dokumentow!!!Wiec pozbawil mnie odszkodowania z polisy.Po pewnym okresie dowiedzialem sie ze moje auto dal mafi za 80 tys zl mafi walbrzyskiej na stare pieniadze.Auto w tym czasie bylo warte 85000.Kubala to jas fasola walbrzyskiej pseudo mafi!!!!