Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Najważniejsze wydarzenia w zamku Książ w 2017 roku (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Najważniejsze wydarzenia w zamku Książ w 2017 roku. W ciągu minionych dwunastu miesięcy odnotowano wiele sukcesów. Niestety miało miejsce także kilka spektakularnych porażek.

Wałbrzych: Najważniejsze wydarzenia w zamku Książ w 2017 roku. W ciągu minionych 12 miesięcy najsłynniejszy i najbardziej popularny obiekt turystyczny Dolnego Śląska odwiedziło ponad 300 tys. osób. Największe oblężenie zamek Książ przeżywał tradycyjnie w trakcie XXIX Festiwalu Kwiatów, który odbywał się w dniach 29 kwietnia - 3 maja. Książ odwiedziło wówczas ponad 45 tys. osób. Z kolei V Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego im. Księżnej Daisy von Pless, zorganizowany w dniach 15-16 lipca przyciągnął do Książa ponad 10 tys. osób. Natomiast w V Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic zorganizowanym w dniach 12-13 sierpnia wzięło udział ponad 20 tys. osób.

Systematycznie rosnąca liczba osób odwiedzających zamek Książ oraz pobliską palmiarnię, które tworzą wspólny produkt turystyczny, dają powody do zadowolenia. Przede wszystkim powodują zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów, to z kolei odciąża budżet gminy Wałbrzych związany z utrzymaniem należącego do niej zamku i palmiarni. Zarabiane przez oba obiekty pieniądze są przeznaczane, przede wszystkim na kontynuowanie w nich prac remontowo-konserwatorskich. Pod tym względem potrzeby są nadal ogromne. Niestety w 2017 r. poza wzrostem frekwencji odnotowano w Książu również kilka spektakularnych porażek. Nie udało się rozstrzygnąć czterech przetargów na budowę podziemnej trasy turystycznej. Początkowo nie było zainteresowania firm budowlanych realizacją tej inwestycji. Kiedy zgłosiły się do kolejnych przetargów okazało się, że ich oczekiwania finansowe przerastają możliwości spółki zarządzającej zamkiem Książ. Niebawem zostanie ogłoszony piąty przetarg.

Bez wątpienia porażką związaną z funkcjonowaniem zamku Książ była w 2017 r. utrata szans gminy Wałbrzych na pozyskanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji z funduszy unijnych na renowację ciągu barokowego. Miasto aplikowało o wsparcie finansowe w wysokości 6,8 mln zł. Wniosek złożony przez Wałbrzych na renowację ciągu barokowego zamku Książ uzyskał 37 na 54 pkt. możliwe do zdobycia i nie przekroczył wymaganego minimum 38 pkt. Porażki związane z funkcjonowaniem spółki Zamek Książ nie pozostały bez wpływu na zmiany w jej kierownictwie. Władze Wałbrzycha uznały, że Rafał Wiernicki sprawujący funkcję prezesa Zamku Książ od lipca 2016 r., trafi do spółki Aqua-Zdrój, gdzie zajmie się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych. 29 listopada na stanowisko prezesa Zamku Książ została powołana Anna Żabska, dotychczasowa dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Najważniejsze wydarzenia w zamku Książ w 2017 r.

1. 14 stycznia odbyła się Gala Mistrzów Dolnego Śląska w Sportach Motorowych 2016 zorganizowana przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu. W trakcie uroczystości wałbrzyszanin Jerzy Mazur otrzymał tytuł „Zasłużony dla miasta Wałbrzycha", który został mu nadany stosowną uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha.

2. 14 lutego otwarto wystawę pt. „Książ od kuchni". To zbiór fotografii z początku XX w. autorstwa Louisa Hardouina, który był kucharzem rodziny Hochberg von Pless - właścicieli zamku Książ oraz utalentowanym fotografem amatorem. Na swoich fotografiach Hardouin utrwalił m.in. zamek Książ i okolice, członków książęcej rodziny oraz ich pracowników zatrudnionych w zamku. Fotografie zostały przekazane do Książa przez wnuczkę Louisa Hardouina - Jean Wessel

3. 1 marca prezydent Wałbrzycha, prezes gminnej spółki Zamek Książ, a także przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podpisali list intencyjny. Dotyczy powstania pawilonu powitalnego dla turystów. Ma zostać zbudowany na terenie przed budynkiem bramnym, w sąsiedztwie parku. W przeszłości w tym miejscu istniał zamkowy browar oraz piekarnia. Wygląd pawilonu ma być wzorowany na ich wyglądzie i zarazem kumulować nowoczesne i ekologiczne technologie, które będą związane np. z systemem jego ogrzewania.

4. 1 marca przy tzw. oślej drodze, która jest położona przy murze Dziedzińca Honorowego przed zamkiem Książ, prowadzono prace związane z zabudową przypadkowo odkrytej średniowiecznej studni. W przeszłości stanowiła podwalinę baszty, w której przechowywano lód używany do konserwowania żywności na potrzeby mieszkańców zamku.

5. 22 marca w trakcie prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych na tarasach zamku, robotnicy usunęli grubą warstwę bluszczu porastającego mury. We wnęce natrafiono na rzeźbę maszkarona oraz postaci męskiej, to prawdopodobnie Herkules trzymający głowę Kakusa, co by sugerowało istnienie większego cyklu poświęconego temu herosowi. Rzeźba Herkulesa była prawdopodobnie w przeszłości elementem jakiegoś większego wystroju zamku Książ. Mógł on np. nawiązywać do słynnych 12 prac, które wykonał ten heros.

6. 31 marca w Sali Balowej odbyła się VI Gala Ambasadorów Wałbrzycha. Zaszczytnymi tytułami honorowane są znane i cenione osoby ze świata: kultury, polityki, czy sportu, które są lub były w przeszłości związane z Wałbrzychem. W 2017 r. tytuły Ambasadorów Wałbrzycha przyznano: Krystynie Giżowskiej, Robertowi Karpowiczowi i Zygmuntowi Zdrojewiczowi.

7. 17 kwietnia pracownicy wydziału geoinżynierii, górnictwa i geologii Politechniki Wrocławskiej wykonali na zlecenie kierownictwa Zamku Książ odwierty. Ekspertyza dotycząca próbek skał pobranych z odwiertów została przekazana konserwatorowi zabytków. Po jej otrzymaniu wydał pozytywną opinię dotyczącą budowy podziemnej trasy turystycznej.

8. 29 kwietnia - 3 maja odbył się XXIX Festiwalu Kwiatów. W ciągu pięciu dni trwania imprezy, teren festiwalu odwiedziło ponad 45 tys. osób.

9. 28 czerwca w ramach obchodów 144 rocznicy urodzin księżnej Daisy von Pless oraz piątej rocznicy powołania do życia Fundacji Księżnej Daisy von Pless z siedzibą w zamku Książ, w Sali Maksymiliana zorganizowano koncert galowy Książęcej Orkiestry Salonowej pod batutą Jerzego Koska, która wykonała „Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego. W uroczystościach rocznicowych udział wzięła m.in. prawnuczka Daisy - Felicitas von Hochberg.

10. 11 lipca w wyjątkowy sposób uczczono drugą rocznicę współpracy Zamku Książ z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Do prezentacji w zamku przekazano ze zbiorów muzeum okazały dyplom powitalny. Został wykonany w 1892 r. przez wałbrzyskiego malarza Johannesa Tetzelta. Natomiast jego kunsztowna oprawa ze srebrnymi aplikacjami i zdwojonym monogramem księżnej Daisy i jej małżonka Jana Henryka XV Hochberga von Ploess wykonał renomowany wrocławski warsztat złotniczy Emila Somme. Dokument przez pewien czas uznawany był za zaginiony. Jest czymś w rodzaju przysłowiowej relikwii. Od tego dokumentu przekazanego przez książęcych poddanych nowożeńcom rozpoczyna się historia obecności księżnej Daisy w Książu.

11. 15-16 lipca odbył się V Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego im. księżnej Daisy von Pless. Impreza przyciągnęła do Książa ponad 10 tys. osób.

12. 1 sierpnia Rolf Kranz, wnuk Karla Endemnna - bibliotekarza Hochbergów, przekazał do zbiorów zamku Książ lustro, które było prezentem ślubnym jego matki Elzy Endemanna. Otrzymała je w 1906 r. od księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV Hochberga von Pless, którzy zatrudniali ojca Elzy - Karla Endemanna, opiekuna Biblioteki Majorackiej w zamku Książ.

13. 12-13 sierpnia odbył się V Dolnośląski Festiwal Tajemnic, który przyciągnął do Książa ponad 20 tys. osób.

14. 14 października 110 par obchodzących w 2017 r. jubileusz 50-, 55- i 60-lecia pożycia małżeńskiego przyjęło zaproszenie prezydenta Wałbrzycha na uroczystą galę w zamku Książ. W jej trakcie odnowili przyrzeczenie małżeńskie. W trakcie uroczystości 48 par otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, które zostały nadane przez Prezydenta RP. Pozostałym jubilatom wręczono pamiątkowe dyplomy.

15. 29 listopada zmiana na stanowisku prezesa Zamku Książ w Wałbrzychu. Rafała Wiernickiego, który sprawował funkcję od lipca 2016 r. zastąpiła Anna Żabska, dotychczasowa dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto