Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Odpowiedzą za wyłudzenie z banku we Wrocławiu kwoty prawie 1,5 mln zł

Artur Szałkowski
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej z Wałbrzycha i Wrocławia, która wyłudzała kredyty bankowe
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej z Wałbrzycha i Wrocławia, która wyłudzała kredyty bankowe Polskapress
Na ławie oskarżonych zasiądzie 41 osób. To kierujący procederem mieszkańcy Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc, działający z nimi pracownik jednego z wrocławskich banków oraz tzw. „słupy” pochodzące z różnych części kraju.

Śledztwo w sprawie prowadzili funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. W sprawie przewijało się wiele wątków, dlatego dopiero teraz, po 8-9 lat od popełnienia przestępstw akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Świdnicy.

– Łącznie na ławie oskarżonych zasiądzie 41 osób. W toku postępowania wobec pięciu osób tworzących grupę przestępczą były stosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania – mówi sierż. szt. Marcin Świeży, rzecznik prasowy wałbrzyskiej policji. – Zebrano materiał dowodowy pozwalający na skierowanie aktu oskarżenia do sądu przeciwko osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie Wałbrzycha i Wrocławia, które dokonały wyłudzenia 17 kredytów w jednym z wrocławskich banków na osoby fizyczne i firmy w łącznej wysokości 1.442.500 zł.

Grupa była dobrze zorganizowana. Śledczy ustalili, że jej liderzy pochodzący z Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc wyszukiwali osoby z różnych części kraju znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej i na nie zaciągali kredyty gotówkowe w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Osoba, która zgodziła się być tzw. „słupem” otrzymywała wynagrodzenie w kwocie kilkuset złotych. Proceder był możliwy dzięki zwerbowaniu do grupy przestępczej jednego z pracowników banku. Zatrzymanemu przez funkcjonariuszy mężczyźnie zarzuca się przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 110 tys. zł za nierzetelną weryfikację dokumentów przedłożonych w placówce bankowej.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Taka sama kara grozi również osobom, które zgodziły się zostać tzw. „słupami”, także bankierowi, który współpracował z grupą przestępczą oraz osobom, które sfałszowały dokumenty i na ich podstawie wyłudziły kredyty bankowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto