(© Paweł Gołębiowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Wałbrzychu działa już SISMS, czyli profesjonalny system ostrzegania mieszkańców na telefony komórkowe.

W Wałbrzychu zaczął działać SISMS, czyli Samorządowy Informator SMS - owy. Każdy wałbrzyszanin, może już zatem - jeśli oczywiście tego zechce - otrzymywać za pomocą telefonu komórkowego, ważne, lokalne informacje. Wystarczy wysłać na numer 661 000 112, SMS z kodem rejestrującym - Tak.dba09
Poprawność rejestracji zostanie automatycznie potwierdzona zwrotnym SMS – em. – Na początek będą do wałbrzyszan wysyłane informacje skupiające się wokół spraw kryzysowych. Chodzi bowiem przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa – mówi Piotr Kruczkowski, prezydent miasta. - Otrzymuję takie informacje od służb wojewody i trzeba je skutecznie przekazać mieszkańcom, a telefony komórkowe są już powszechnie używane – dodaje.

System nie jest nowością. – Uczestniczy w nim już ponad 150 gmin – wyjaśnia Leszek Koczurba z Samorządowego Informatora SMS. Dodaje, że sprawdzał się już między innymi w czasie powodzi, czy przy poszukiwaniach zaginionych osób. Niedawno poinformowano na przykład mieszkańców Ziębic o zatruciu wody pitnej. – Wszystko jest bardzo proste i niezawodne. Wystarczy posiadanie telefonu komórkowego i zgoda na rejestrację w systemie informacyjnym – zapewnia Koczurba. Wyjaśnia, że mieszkańcy od razu wiedzą co i gdzie się dzieje. Nie jak w przypadku wyjącej syreny. Koszty funkcjonowania systemu są niewielkie. Rejestrujący się mieszkaniec zapłaci tylko za jednego sms – a według stawek obowiązujących planie taryfowym.

Później za wysłane wiadomości będzie płacić gmina (po skończeniu się puli początkowej – 3000), a będzie to 0,21 zł brutto za wiadomość. – Wygenerowanie sygnału dla 10 tysięcy mieszkańców to kwota ponad 2 tysięcy złotych. To nie są duże koszty – mówi prezydent Kruczkowski. Koszt wprowadzenia systemu w Wałbrzychu, czyli 4 tysiące złotych brutto sfinansuje natomiast w całości PZU. Abonament miesięczny płacony przez gminę wyniesie 383,76 zł brutto. Administratorami wałbrzyskiego systemu, czyli osobami wysyłającymi SMS – y będą pracownicy Biura Zarządzania Kryzysowego. – Kto będzie chciał wyrejestrować się z systemu tez dużo nie zapłaci. Wystarczy, ze wyśle SMS o treści Nie.dba09 – wyjaśnia Leszek Koczurba.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!