Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Piotr Czerniachowski, mistrz sztuki bonsai wydał unikatowy album na jej temat [ZDJĘCIA]

Redakcja
Osoby zainteresowane nabyciem albumu (cena około 90 zł) proszone są o kontakt z Piotrem Czerniachowskim za pośrednictwem Facebooka lub strony internetowej Akina Bonsai Centrum. Natomiast jego dzieła bonsai na żywo można oglądać przez cały rok w Palmiarni w Wałbrzychu
Osoby zainteresowane nabyciem albumu (cena około 90 zł) proszone są o kontakt z Piotrem Czerniachowskim za pośrednictwem Facebooka lub strony internetowej Akina Bonsai Centrum. Natomiast jego dzieła bonsai na żywo można oglądać przez cały rok w Palmiarni w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Przygoda wałbrzyszanina Piotra Czerniachowskiego ze sztuką bonsai trwa od trzech dekad. Zaczęła się od szkicu miniaturowego drzewa, który wykonał na lekcji jego kolega - obecnie mistrz sztuki walki aikido.

Piotr Czerniachowski jest założycielem klubu Bonsai Polska oraz liderem Sudety Bonsai Group. Ponadto specjalistą od ogrodów orientalnych i pierwszym Polakiem, który w 2001 roku został zaproszony przez mistrza bonsai Salvatore Liporace do udziału w warsztatach Studio Botanico organizowanych w jego szkole w Mediolanie. Była to nagroda dla Piotra Czerniachowskiego za uzyskanie prestiżowego tytułu Drzewa Roku, który przyznano modrzewiowi z kolekcji mieszkańca Wałbrzycha. Pan Piotr przez trzy lata przygotowywał około 80-letni modrzew do prestiżowej wystawy, a około 18 lat zajęło mu nadanie drzewku odpowiedniego kształtu, który zyskał uznanie jury.

To właśnie z inicjatywy Piotra Czerniachowskiego już od 11 lat w ramach słynnego Festiwalu Kwiatów i Sztuki w zamku Książ w Wałbrzychu, organizowana jest Narodowa Wystawa Bonsai. W Sali Balowej zamku Książ prezentują swoje dzieła nie tylko czołowi bonsaiści z Polski, ale także mistrzowie sztuki miniaturyzowania drzew lub krzewów z nawet tak odległych zakątków świata jak: Brazylia, Korea, czy Japonia. Od dwóch lat wystawie towarzyszy ekspozycja zbroi samurajskich i kuźni japońskiego płatnerza, który wytwarza te dzieła sztuki.

Fotogaleria Narodowej Wystawy Bonsai w ramach Festiwalu Kwiatow i Sztuki w zamku Książ w Wałbrzychu

– Moja przygoda z bonsai rozpoczęła się ponad 30 lat temu na lekcji w szkole. Mój kolega Piotr Osuchowski, mistrz sztuki walki aikido, naszkicował na kartce miniaturowe drzewko. Zafascynowało mnie to i zacząłem zgłębiać wiedzę na temat bonsai. Czytałem dostępną literaturę, później zacząłem wyjeżdżać na specjalistyczne warsztaty i szkolenia – mówi Piotr Czerniachowski. – Dość dużo podróżuję po Azji i mam rozległe kontakty z ludźmi z branży. Rozmawiając np. z dyrektorem Ogrodu Botanicznego w Szanghaju nie mogłem mu sprezentować profesjonalnie wykonanej publikacji, która prezentowałby moje osiągnięcia. Dlatego uznałem, że trzeba w końcu wydać porządny album.

Wałbrzyszanin dodaje, że chciał, by było to wydawnictwo w pełni profesjonalne zarówno pod względem merytorycznym, jak również edytorskim.

– Profesjonalne fotografie studyjne bonsai kosztują majątek, ale chciałem mieć najlepsze, bo w bonsai ważny jest detal. Zdjęcia zostały wykonane w Belgii, gdzie mieszka twórca bonsai specjalizujący się w wykonywaniu takich fotografii – wyjaśnia Piotr Czerniachowski. – Album jest utrzymany w konwencji orientu, dlatego wykonanie grafik i skład zleciłem Annie Borkowskiej, która także jest wybitną specjalistką.

Osoby zainteresowane nabyciem albumu (cena około 90 zł) proszone są o kontakt z jego autorem za pośrednictwem Facebooka lub strony internetowej Akina Bonsai Centrum. Natomiast wszyscy miłośnicy sztuki bonsai, którzy chcieliby zobaczyć dzieła Piotra Czerniachowskiego na żywo, powinni wybrać się do wałbrzyskiej Palmiarni. W jednej z bocznych szklarni funkcjonuje tam jedyna w Polsce całoroczna wystawa drzewek bonsai. Jest ich tam około 400 na różnym etapie formowania. Podziwiać można tam zarówno 300-letnie zminiaturyzowane drzewko, jak również miniaturę prawdziwego lasu, która mieści się na dłoni dorosłego mężczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto