Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Powstaje nowa atrakcja w Starej Kopalni (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Marcin Kuleszo z fragmentem skamieniałego pnia drzewa, które wydobyto z jednej z kopalń w regionie wałbrzyskim
Marcin Kuleszo z fragmentem skamieniałego pnia drzewa, które wydobyto z jednej z kopalń w regionie wałbrzyskim Dariusz Gdesz
Na skarpie od strony ul. Wysockiego powstanie model przekroju geologicznego naszego miasta. Do budowy tzw. geogródka zostaną użyte oryginalne materiały pochodzące z Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc.

„Geogródek - skalny ogródek dydaktyczny" będzie modelem budowy geologicznej rejonu Wałbrzycha o wymiarach ok. 10 m długości i 3 m wysokości. Zbudowany zostanie z autentycznych surowców skalnych takich jak piaskowce, zlepieńce, mułowce/iłowce i porfiry/riolity oraz z węgla w celu ukazania realnej, choć nieco uśrednionej, budowy Ziemi w tym miejscu. Całość zostanie wykonana z zachowaniem odpowiedniej skali, według szkicu mgr inż. Kazimierza Kmaka, który był geologiem w wałbrzyskiej kopalni „Thorez". Budowa geogródka ma zostać ukończona przed końcem czerwca 2018 roku.

– Koszt projektu wynosi około 35 tys. zł. Z tego 19 tys. zł na jego realizację pozyskaliśmy z Funduszu Toyoty. Pozostała część to wkład wkład własny – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. – Marzy się nam, by ukończyć inwestycję wcześniej, najlepiej w maju, bo na początku czerwca odbędzie się w Starej Kopalni - Festiwal Reżyserii Filmowej.

Od strony merytorycznej za projekt odpowiadają: dr hab. Jurand Wojewoda z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, wspomniany już Kazimierz Kmak oraz Marcin Kuleszo z działu geologii Starej Kopalni.

– Wszystkie surowce wykorzystane do budowy geogródka pochodzą z Wałbrzycha i Boguszowa-Gorce. Pozyskujemy je na pokopalnianych hałdach, w nieczynnych kamieniołomach, z miejsc aktualnie prowadzonych prac ziemnych, np. budowa ścieżki rowerowej przy ul. 11 Listopada, gdzie pozyskujemy zlepieńce i z naturalnych odsłonięć – wyjaśnia Marcin Kuleszo. – Na hałdach po kopalni „Victoria” mamy już upatrzone duże bloki piaskowców. Na terenie Wałbrzycha i okolic mamy także wybrane miejsca, skąd przywieziemy np. mułowce oraz iłowce, czy ryolity - skały pochodzenia wulkanicznego.

W profilu pokazane zostaną skalne serie osadowe wchodzące w skład tzw. formacji ze Szczawna oraz klasyczny karbon produktywny w postaci warstw wałbrzyskich, białokamieńskich i żaclerskich przechodzący w warstwy glinickie. Będzie to przekrój przez naturalne środowisko pracy pokoleń górników regionu wałbrzyskiego. Całość przetnie w pionie intruzja wulkaniczna symbolizująca Góry Wałbrzyskie. Zostanie też pokazany uskok tektoniczny.

Obok autentycznych odcisków roślin zachowanych w piaskowcach użytych do budowy Geogródka, w profil wbudowane zostaną wypalone szamotowe kopie charakterystycznych skamieniałości dolno i górnokarbońskiej fauny znanej z Wałbrzycha np. trylobity, pajęczaki i wije. Przed modelem wyeksponowane zostaną oryginalne skamieniałe pnie karbońskich drzew stanowiące depozyt Starej Kopalni, które wydobyto na powierzchnię z kopalń regionu wałbrzyskiego. Całości dopełnią dwie tablice informacyjne dotyczące sedymentologii, litostratygrafii, tektoniki i paleogeografii wałbrzyskiej części Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego sporządzone przez dr hab. Juranda Wojewodę. Na dwóch kolejnych znajdzie się przegląd i wizualizacja flory i fauny karbonu oraz historia badań ze szczególnym uwzględnieniem zasłużonych postaci pochodzących z Wałbrzycha, m.in. Euforyzna Sagana. Możecie przeczytać o nim tutaj.

„Geogródek - skalny ogródek dydaktyczny" - kto i co robi:

Pomysł, pozyskanie surowców, dobór zespołu i koordynacja: Marcin Kuleszo
Szkic nawarstwień geologicznych: mgr inż. Kazimierz Kmak
Plansze do tablic: dr hab. Jurand Wojewoda, Marcin Kuleszo
Wykonanie skalnego profilu: firma „Szwed - Granit", pracownicy Starej Kopalni + wolontariusze: Toyota, uczniowie z ZS nr 5, harcerze z Hufca Ziemi Wałbrzyskiej, Leszek Dudziński - członek Oddziału Sudeckiego Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi w Wałbrzychu
Szamotowe modele fauny: Janusz Franke, pracownicy Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto