Światełko Pokoju z Zakopanego

Kilkuset wałbrzyszan świętowało w piątek w Rynku. Wigilia w mieście, jak co roku, przyciągnęła tłumy. Były stoiska pełne pyszności - smażonych pierogów, kiełbasek na gorąco, barszczu i ciastek. A kiedy mróz dał się komuś bardzo we znaki, ten mógł się napić pachnącego, grzanego wina z przyprawami korzennymi, którym częstowali goście z zaprzyjaźnionego z Wałbrzychem miasta Freiberg.


Już tradycyjnie głównym wydarzeniem Wigilii Miejskiej w Wałbrzychu było przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju. - Wczoraj przywieźliśmy je z Wrocławia, tam zaś trafiło z Zakopanego. Właśnie w Tatrach słowaccy druhowie przekazali je polskim harcerzom - wyjaśniała Dorota Turzańska, zastępca komendanta Hufca Ziemi Wałbrzyskiej.

Inne miasta w regionie dopiero przygotowują się do wspólnego świętowania.
W Złotoryi zwyczaj kolędowania w Rynku jest kultywowany od ponad 500 lat. To pamiątka po zarazie, która w 1553 roku nawiedziła miasto. Według legendy, przeżyło ją tylko 7 mieszczan. Wśród ocalałych był burmistrz, który - dręczony smutkiem i samotnością - w wigilijny wieczór wyszedł na Rynek i zaintonował kolędę. Dołączyli do niego pozostali. Odtąd co roku przed pasterką mieszkańcy spotykają się na Rynku przy wigilijnych stołach. W czasach PRL-u zwyczaj został zarzucony.

Mieszkańcy Jeleniej Góry spotkają się 22 grudnia, we wtorek. Wspólna Wigilia rozpocznie się o godzinie 16. Podczas spotkania harcerze Jeleniogórskiej Chorągwi ZHP przekażą władzom i mieszkańcom Jeleniej Góry Betlejemskie Światełko Pokoju. W programie są wspólne kolędowanie oraz posiłek.Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!