18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Trwa 4. Festiwal Zwiastunów Filmowych (ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn
Przez cały weekend 13-15 lipca w Wałbrzychu trwa 4. Festiwal Zwiastunów Filmowych. Za nami pokaz przedpremierowy kręconego w naszym mieście filmu "Bez wstydu", spotkanie z reżyserem Filipem Marczewskim, scenarzystą Grzegorzem Łoszewskim i odtwórcami ról Irminy (Anna Próchniak) oraz Łatosza (Dariusz Majchrzak). Pokaz i spotkanie odbyły się w w Cinema City. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło się na terenie PWSZ AS symbolicznym przecięciem taśmy filmowej. Na scenie głównej w parku PWSZ można też było obejrzeć multimedialny koncert pt. "Usta Adeli" z udziałem Tosi Turnau i Andrzeja Chyry. Noc zwiastunów poprowadził moderator Daniel Wieleba. Poniżej znajdziecie szczegółowy wykaz sobotnich i niedzielnych atrakcji festiwalowych. Wstęp na nie jest całkowicie bezpłatny.

14 lipca, sobota

MIEJSCE: BIBLIOTEKA POD ATLANTAMI, RYNEK 9

10.30 – OTWARCIE INTERAKTYWNEJ INSTALACJI No 1 – DARIUSZA MAKARUKA

Twórca muzyki teatralnej i filmowej, programista, wykonawca live electronics i twórca instalacji interaktywnych, sensorycznych sterowanych ruchem, natężeniem światła lub dźwiękiem. Współtworzy projekty zaliczane do jazzowej awangardy. Współpracuje z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Włodzimierzem Kiniorskim, Antonim Gralakiem i Tymonem Tymańskim, Grażyną Auguścik i Urszulą Dudziak.

14.30 – WARSZTATY MUZYCZNE KONRADA ROGIŃSKIEGO (120’)

„Instrumenty etniczne w muzyce filmowej”: uczestnicy warsztatu będą mogli z bliska zobaczyć instrumenty, a na niektórych nawet zagrać. Warsztat prowadzony w formie interaktywnego wykładu.

Konrad Rogiński – muzyk multiinstrumentalista, kompozytor, współzałożyciel oraz lider Orkiestry Rivendell, Dyrektor Artystyczny Lubińskiej Orkiestry Kameralnej YanTa przy Centrum Kultury “Muza”, założyciel projektu YanTa, twórca muzyki filmowej, teatralnej, parateatralnej, etnicznej, etno – jazzowej. Konstruktor i rekonstruktor instrumentów muzycznych; jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali, m.in. w 2010 roku Grand Prix Festiwalu “Muzyczne Interpretacje Chopina” w kategorii indywidualnej.

16.00 – FESTIWAL FILMOWY W DOBROMYŚLU PREZENTUJE: Svět je krásný/ŚWIAT JEST PIĘKNY(22’)

FESTIWAL FILMOWY W DOBROMYŚLU - PARTNER 4. FESTIWALU ZWIASTUNOW FILMOWYCH

Film produkcji Oldy Tamáša, balansujący na granicy jawy i snu prezentuje świat pacjentów Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bohumínie. Obraz nakręcony pod koniec lata, w 2011 roku, premiera odbyła się 01.06.2012 na festiwalu Mental Power Film Festival Prague, na którym nominowany był w następujących kategoriach: Najlepszy Scenariusz, Słowo Mówione, Nagroda Specjalna Jury oraz Najlepszy Film. Najwyższą nagrodę wywalczył w kategoriach: Słowo Mówione oraz Nagroda Specjalna Jury. Film stał się nową formą terapii dla pacjentów i równocześnie odsłonił trochę ich świata szerszej publice.

Produkcja: Olda Tamáš
Reżyseria: Tereza Bílová
Scenariusz: Jan Bártek, Tereza Bílová, Olda Tamáš

Wytwórnia: Tamasfilm

DA TAMAS

16.30 – SPOTKANIE Z PRODUCENTEM FILMU Svět je krásný /„ŚWIAT JEST PIĘKNY” OLDĄ TAMÁŠEM

17.00 – 19.00 KINO CZESKIE (120’)

MIEJSCE: EMPIK (GALERIA VICTORIA) / UL. 1 MAJA 64

14.00 – SPOTKANIE Z JACKIEM BŁAWUTEM

16.00 – SPOTKANIE Z XAWERYM ŻUŁAWSKIM

MIEJSCE: PWSZ, SALA AUDIOWIZUALNA, UL. ZAMKOWA 4

11.00 – WARSZTATY ANIMACJI z Maciejem Karwasem 180’ (wykładowcą PWSFTviT w Łodzi)

14.00 – EUROSHORTS / CZĘŚĆ I / SMILE (90’)

Replika Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy – najciekawsze krótkie filmy i twórcze reklamy z całego świata. Festiwal ma charakter objazdowy; w okresie 20 lat swego istnienia dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził w salach kinowych prawie pół miliona widzów. Na festiwalu prezentowane były filmy młodych filmowców
z niemal wszystkich krajów świata, a także retrospekcje mistrzów kina światowego formatu. Laureatami nagród Euroshorts byli: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil, Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy. Wielu z nich wspomina Euroshorts jako ważny etap w swojej karierze. W Wałbrzychu zobaczymy replikę XX edycji festiwalu. Produkcje podzielone zostały na 4 bloki – Smile/ I, Comment /II, Adult and kids / III, Think / IV

15.30 „KOMORNIK” REŻ. F. FALK (Polska 2005)

Film przedstawia 48 godzin z życia wałbrzyskiego komornika Lucjana Bohme, który egzekwuje nawet najdrobniejsze długi w myśl zasady „Dura lex sed lex”. Ten niezwykle ambitny i niebywale skuteczny, choć zaledwie 30-letni pracownik korporacji komorniczej, cieszy się uznaniem swoich zwierzchników i całego miejscowego środowiska prawniczego. Jednak kiedy wkracza na oddział intensywnej terapii lokalnego szpitala, naraża się nie tylko pacjentom, personelowi medycznemu, ale przede wszystkim przedstawicielom jego grupy zawodowej. Wkrótce bezduszny egzekutor długów traci kontrolę nad sytuacją…Film Feliksa Falka został wielokrotnie nagradzany w wielu kategoriach: Orzeł dla najlepszego filmu, reżysera, za główna rolę męską/kobiecą, muzyka, montaż itd. Nagrodzony Złotymi Lwami na 30.FPFF w Gdyni. Był nominowany do Oscara, jako polski film nieanglojęzyczny.

Ciekawostka: praktycznie cały film kręcony był z ręki!

Scenariusz: Grzegorz Łoszewski,

Obsada: Andrzej Chyra, Małgorzata Kożuchowska, Kinga Preis, Grzegorz Wojdon, Jan Frycz

17.30 – EUROSHORTS / CZĘŚĆ II / COMMENT (87’)

19.00 – “ZEMSTA DR LA MORTE” REŻ. A. TOMCZAK (90’). Pokaz specjalny.

Film z gatunku komedia sensacyjna. Totalna komedia absurdu w reżyserii Artura Tomczaka, autora sagi o dzielnym Inżynierze Walczaku. W Wałbrzychu zobaczymy najnowszą produkcję z cyklu. Geniusz i zarazem szaleniec, Doktor La Morte – osoba szczerze nienawidząca Polski, pragnie wystrzelić nasz kraj w kosmos. Uważa on bowiem Polskę za kraj niepotrzebny na mapie współczesnego świata, głównie ze względu na brak wielkich osiągnięć jej mieszkańców w jakiejkolwiek dziedzinie sztuki czy nauki. Do walki z doktorem staje oczywiście Inżynier Walczak – wielki, oddany sprawie patriota, który niczym James Bond próbuje zapobiec tragedii. W tej roli sam twórca filmu! Scenariusz i reżyseria: Artur Tomczak / Produkcja 2009.

MIEJSCE: PWSZ, SALA WARSZTATOWA , UL. ZAMKOWA 4

10.00 – „OFF, JAK GORĄCO”, CZĘŚĆ I (161’)

Festiwal Kina Niezależnego „Off jak gorąco” był pierwszą tego typu imprezą poświęconą kinu niezależnemu odbywającą się w Łodzi. W ciągu 7 lat funkcjonowania zebrał wierną rzeszę widzów zainteresowanych kinem tworzonym na uboczu polskiej kinematografii. Był okazją do spotkania znanych już twórców kina niezależnego, debiutujących w kinie offowym i studentów szkół filmowych, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodach związanych z twórczością filmową. Był jedną z nielicznych imprez filmowych poświęconych kinu niezależnemu organizowanych na terenie kraju.

13.00 – „CHŁOPAK KUMPELI”, REŻ. P. MŁYŃCZYK (27’)

Dokument o zakonniku Przemysławie “Kawie” Kaweckim, który zanim został Salezjaninem, należał do subkultury skinheadów. Przypadkowa wycieczka w góry całkowicie zmieniła jego życie… Teraz ma miliony pomysłów, niespożytą energię i wiarę w sens tego, co robi. Stara się pomagać młodym ludziom zagubionym w dzisiejszych czasach. Jest miedzy innymi autorem projektu muzycznego Hip Hop Dekalog. Rok produkcji 2008.

13.30 – „ŁODZIĄ PO WIŚLE” – CZĘŚĆ I / filmy laureatów festiwalu edycji 2004 – 2011 (210’)

Łódzka Szkoła Filmowa zaprezentuje zwycięskie filmy festiwalu Łodzią po Wiśle (dwa bloki – Laureaci Łodzią po Wiśle 2004-2011 oraz Laureaci Łodzią po Wiśle 2012). W programie przeglądu filmów łódzkiej uczelni m.in. „Bar na Victorii”, dokument Leszka Dawida, autora filmów „Ki”, czy wyczekiwanego „Jestem Bogiem”, „Melodramat” Filipa Marczewskiego, którego debiut fabularny – „Bez wstydu” zobaczymy I dnia Festiwalu Zwiastunów Filmowych w Wałbrzychu, a także „Miasto płynie” – kultową już animację Balbiny Bruszewskiej.

17.00 – SE-MA-FOR PREZENTUJE (105’)

Powstałe w 1947 roku Studio Filmowe Se-ma-for, znane przede wszystkim z produkcji dla dzieci ma obecnie wiele do zaoferowania także starszym widzom. Na wyjątkowej retrospektywie zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje łódzkiego studia. Poza filmami wybitnych twórców takich jak Marek Skrobecki („Ichthys”, „Danny Boy”) czy też Bracia Quay („Maska”) pokażemy także dzieła młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z animacją.

18.30 – EUROSHORTS / CZĘŚĆ III / ADULT AND KIDS (87’)

MIEJSCE: TEATR LALKI I AKTORA, SCENA GŁÓWNA, UL. BUCZKA 16

12.00 – ZWIASTUNY Z ARCHIWUM WZIĘTE!

POKAZ ARCHIWALNYCH ZWIASTUNÓW FILMOWYCH, BLOK I (90’)

Do zobaczenia tylko w Wałbrzychu!

W ramach 4 Festiwalu Zwiastunów Filmowych w Wałbrzychu odbędzie się ekskluzywny pokaz archiwalnych zwiastunów filmowych. Zobaczymy reklamy zarówno filmów amerykańskich jak i europejskich, zwiastuny kina gatunków i filmów wpisujących się w tzw. kino autorskie. Przypomnimy sobie kultowe zwiastuny kultowych dziś filmów. W programie sekcji znajdziemy zwiastuny filmów, które odniosły komercyjny i artystyczny sukces, m.in. „Pianista”, „Star Wars”, „Plac Waszyngtona”, „Nieodwracalne”, czy „Batman”. Unikatowa będzie możliwość obejrzenia zwiastunów zrekonstruowanych cyfrowo filmów polskiej produkcji. Będzie i dawka egzotyki – zobaczymy zwiastuny filmów rodem z Bollywood!

Uwaga! Z projektora filmowego ustawionego w sali – „usłyszymy” (charakterystyczny dźwięk projektora, który wymiesza się ze ścieżką dźwiękową zwiastuna!) i zobaczymy archiwalne zwiastuny filmowe! Miłego odbioru!

13.30 – ZWIASTUNY Z ARCHIWUM WZIĘTE!

POKAZ ARCHIWALNYCH ZWIASTUNÓW FILMOWYCH, BLOK II (90’)

Do zobaczenia tylko w Wałbrzychu! Część II

15.00 – Zwiastuny z archiwum wzięte!

POKAZ ARCHIWALNYCH ZWIASTUNÓW FILMOWYCH, BLOK III (90’)

Do zobaczenia tylko w Wałbrzychu! Część III

16.30 – Polskie reklamy (75’) i wystąpienie Leszka Stafieja.

Przed pokazem najlepszych polskich reklam Dlaczego wierzymy reklamie? Jakim manipulacjom ulegamy? Te i inne pytania zadamy panu Leszkowi Stafiejowi, pionierowi reklamy, doradcy ds. komunikacji społecznej, marketingowej i mediów, dziennikarzowi, publicyście i jurorowi konkursów i festiwali reklamowych.

18.30 – „NOISE AND RESISTANCE”, REŻ. J. OSTERTAG, F. A. ANDRADE, DOK. MUZYCZNY (87’)

Unikatowy pokaz niemieckiego filmu „Noise and resistance” połączony będzie ze zbiórką pieniędzy na rzecz nielegalnie przetrzymywanych rosyjskich antyfaszystów. Wałbrzych będzie kolejnym (po Warszawie i Lublinie) miejscem, w którym widzowie będą mieli szansę zobaczyć wypełniony muzyką film o kulturze alternatywnej i niebezpieczeństwie posiadania własnego zdania…Odwiedzimy więc squaty w Barcelonie i Oslo, poznamy działaczy angielskiego kolektywu Crass, uczestników szwedzkiego Punk Illegal, rosyjskich antyfaszystów, etc. Film na pewno dla wielbicieli muzyki i… wolności. „Noise and Resistance” – tak dobrze brzmiącego punk rocka nie słyszałeś od lat!

MIEJSCE: TEATR LALKI I AKTORA, SCENA KAMERALNA, UL. BUCZKA 16

11.00 – JAK SIĘ ROBI BAJKĘ?

Warsztaty animacji dla najmłodszych poprowadzi Ela Kutela (90’)

13.00 – SZKOŁA WAJDY PREZENTUJE (160’)

W programie przeglądu Szkoły Wajdy zobaczymy m.in. – znakomity dokument „Paparazzi” – pierwszy polski film opisujący kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. Dokument pokazuje jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego, Przemysława Stoppy – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym, etycznym. Film został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Filmu Krótkometrażowego 2012.

15.00 – EUROSHORTS / CZĘŚĆ IV / THINK (87’)

16.30 – ŁODZIĄ PO WIŚLE – CZĘŚĆ I / LAUREACI EDYCJI 2012 (167’)

MIEJSCE: RYNEK

12.00 – MIX: KONCERT DJ’ÓW / SLAM POETRY oraz IMPROKRACJA

Wałbrzyski Hide Park czyli przestrzeń dla słowa i muzyki. Tu możesz bawić się słowem bez ograniczeń! SLAM POETRY to coraz bardziej popularny u nas gatunek poezji…mówionej; sportowa niemal rywalizacja na poetyckie słowa (wiersz, rap, skecz), pełna ekspresji i spontaniczności, w której istotną rolę pełni umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością. Mamy nadzieję nawiązać dość szczególną, bo literacką więź z mieszkańcami Wałbrzycha. Scena slamu poetyckiego w Wałbrzychu zagości nie tylko jako redefinicja przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim jako próba przybliżenia społeczności lokalnej (i nie tylko) stosunkowo młodej w Polsce, prężnie się rozwijającej kultury słowa, jaką jest slam. Wszystkich gości i uczestników projektu łączy pasja i pokoleniowa przynależność do słowa jako środka artystycznego wyrazu i pierwotnego instynktu ludzkiego, który stale się zmieniając i transponując daje nowe możliwości. Tym właśnie jest slam. Słowopotokiem, logoreą, improwizacją, przemienianiem i przelewaniem jednego w drugie. Jego istotą zaś jest umiejętność porozumiewania się językiem poezji. Gośćmi paneli dyskusyjnych dotyczących głównych zagadnień współczesnej poezji będą poeci. Jaś Kapela, Monika Pławucka znana jako Bujakasza, Tomek Lipski, Jakub Grzybek. Dyskutować będą o słowie. Jego ogromie, zasięgu i znaczeniu w rozumieniu potocznym i tym nieco bardziej uduchowionym. Przy ścisłej współpracy z dwoma multiintrumentalistami: Marcinem „Gębą” Gęborkiem i Adamem Dąbkiem, poeci a także goście i moderatorzy zaprezentują kilka próbek swojej twórczości. Na scenie zagości grupa Improkracja z improwizowanym repertuarem kabaretowych gagów i skeczy. Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim Wałbrzyszanie i próba zaktywizowania literackich środowisk lokalnych do otwartego czytania własnej twórczości, której wtórować będą dźwięki i dobre bity. Stoisko dobrej literatury, muzyki i bardzo żywego słowa!

12.00 – CZAS START, CZYLI „DOBRE BITY”

Otwarcie sceny plenerowej w Rynku! Dwóch rewelacyjnych muzyków Marcin „Gęba” Gęborek i Adam Dąbek będą tworzyć nową muzyczną jakość i to w oparciu o ścieżki dźwiękowe pochodzące ze zwiastunów filmowych. Swoimi dźwiękami będą towarzyszyć scenie zarówno w sobotę jak i w niedzielę

13.00 – PANEL DYSKUSYJNY „W OBRĘBIE SŁOWA”

Nie nadęta, oraz improwizowana dyskusja o kondycji polskiej literatury nie tylko undergroundowej, Poprzedzona wprowadzeniem deklamatorów z grupy FLOW – cy. Udział wezmą Tomasz Lipski (Trójmiasto), Jaś Kapela (Warszawa) i Jakub Grzybek (moderator). Sprawdźmy jak mówią o slamie, czym jest i jakie jest jego zastosowanie.

14.00 – PREZENTACJE „SLAMING THE BASE”

Na scenie pojawią się oprócz Jakuba Grzybka, Jasia Kapeli i Tomka Lipskiego również Jakub
Stawiński – slamer, muzyk, młody człowiek chmur, oraz wiatru (Wrocław),Gwidon Pis – turbo tuning, freestyle, activist (Wrocław), Bujakasza – aktywistka, organizator pierwszych slamów we Wrocławiu, Marcin Sosiński – człowiek wokalizy i klawiatury, fonetyczny as, liryczny zawias. A także FLOW – cy w osobach Moderator, Poraj, Skulim i Klaudia Kąca, jako animatorzy zdarzeń dookolnych.

16.00 – „DOBRE BITY”

Na scenie ponownie: Marcin „Gęba” Gęborek i Adam Dąbek i ciąg dalszy zwiastunowych, dobrych bitów.

18.00 - Przed państwem…- IMPROKRACJA

W składzie: Anka Wojtkowiak – Williams (Anka), Artur Jóskowiak (Artur), Bartosz Mazur (Patyk,Badyl,Badyli,Badyleusz), Bartosz Gruz (Bartek), Dobrosława Bela (Bela), Joanna Jóskowiak (Asia), Ryszard Ryś (Ryszard), Mateusz Płocha (Mateusz), Mateusz Skulimowski (Skulim), Michał Gruz (Gruz), Tomasz Marcinko (Tomek)

19.00 – OPEN MIC I „DOBRE BITY”

20.00 – JAZZ PROCESSION PERFORMANCE

Koncert oraz muzyczna procesja prowadząca widzów z wałbrzyskiego rynku na Główną Scenę Festiwalu – Kino na Łóżkach

MIEJSCE: SCENA GŁÓWNA – KINO NA ŁÓŻKACH – PWSZ – PLENER, UL. ZAMKOWA 4

21.00 – KONCERT MUZYKI NA ŻYWO DO FILMU „CZŁOWIEK Z KAMERĄ” (REŻ. DŻIGA WIERTOW)

W wykonaniu: Włodek Kiniorski, Darek Makaruk i Mamadou Diouf. Muzycy zagrają do filmu niemego z 1929 r. pt. „Człowiek z kamerą”, radzieckiego filmu dokumentalnego o charakterze eksperymentalnym w reż. Dżigi Wiertowa. Dlaczego ten film? Wiertow w swoim obrazie użył wielu innowacyjnych, jak na tamte czasy, technik, np. zatrzymania pojedynczych klatek, przybliżenia, przeskoków przyspieszenia oraz zwolnienia obrazu. Polecamy Państwa uwadze ten obraz i towarzyszące mu równie niepokorne dźwięki.

22.30 – POKAZ KONKURSOWY ZWIASTUNÓW FILMOWYCH

23.00 – NOC ZWIASTUNÓW FILMOWYCH / II odsłona projekcji w plenerze. Czas trwania: do świtu!

15 lipca, niedziela

MIEJSCE: BIBLIOTEKA POD ATLANTAMI, RYNEK 9

11.00 – OTWARCIE INTERAKTYWNEJ INSTALACJI No2 – DARIUSZA MAKARUKA

12.00 – WARSZTATY: PRACA AKTORA Z KAMERĄ (180’)

MIEJSCE: EMPIK (GALERIA VICTORIA) / UL. 1 MAJA 64

14.00 – SPOTKANIA Z ARTYSTAMI – JAŚ KAPELA / PROMOCJA KSIĄŻKI Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2011

MIEJSCE: PWSZ, SALA AUDIOWIZUALNA, UL. ZAMKOWA 4

10.30 – WARSZTATY ANIMACJI z Maciejem Karwasem (180’)

13.30 – ZAPLĄTANI W SIEĆ. „BLOGERSI”, REŻ. J. RYBUS (20’)

Film dokumentalny poświęcony kulturze bloga. Czy blogerzy mają władzę? Czy wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością? W jaki sposób blogerzy mogą zmieniać świat? „Mam bloga
i nie zawaham się go użyć” – to hasło jednego z bohaterów filmu, który jest „całodobowym” blogerem. Autorzy filmu skupili się głównie na jednym wymiarze blogowania – potęgi Internetu i publikowanych w nim materiałów. W filmie występują blogerzy, znani publicyści, dziennikarze. W filmie nie zobaczymy domowych pieleszy, nie zajrzymy do garnków blogerów – z jednym wyjątkiem…

14.00 – ZAPLĄTANI W SIEĆ. „AVATARY JAKO PROSTYTUTKI”, REŻ. P. KOPIK (51’)

Pewnego razu artysta multimedialny, Piotr Kopik, wybrał się do wirtualnego świata Second Life, żeby uprawiać seks z prostytutkami. Miał wiele stosunków, chciał poznać prostytuujące się awatary. Wszystko to rejestrował. Kiedy zastanawiał się nad nagranym materiałem, nie był do końca pewien, z jakim zjawiskiem ma do czynienia. Postanowił porozmawiać o tym z autorytetami i ekspertami z różnych dyscyplin. Jak zmieniają się seksualne potrzeby i identyfikacja płciowa w czasach szybkiego rozwoju…Czy wirtualna prostytucja jest prawdziwą prostytucją? Czy jest społecznie bardziej akceptowalna, skoro jest tylko w Internecie? Czy tego rodzaju marginesy Internetu staną się powszechnym doświadczeniem w przyszłości? Czy kiedyś w ogóle wyprowadzimy się do wirtualnych światów? Osoby, z którymi rozmawiał to: Jacek Bławut – filmowiec, Lew Starowicz – seksuolog, Grzegorz Kowalski – profesor sztuk wizualnych, Bartek Chaciński – dziennikarz, Paweł Siłakowski – street worker, Ula – prostytutka, Łukasz Orbitowski – pisarz, Aleksandra Przegalińska – filozofka, Anna Bloda – fotografka, Marek Poryzała – ksiądz, Lech Nijakowski – socjolog, Alina Synakiewicz – feministka, edukatorka seksualna.

15.00 – ZAPLĄTANI W SIEĆ. „WIRTUALNA WOJNA”, REŻ. J. BŁAWUT (70’)

Jacek Bławut w swoim nowym dokumencie wniknął do międzynarodowej społeczności graczy, pokazując ich pasję, determinację, a może i uzależnienie. Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn latających podczas drugiej wojny światowej i w czasie rzeczywistym rozgrywają powietrzne bitwy. Bohaterowie dokumentu pochodzą z czterech krajów: Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiadają o tym, kim są, wyjaśniają, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Dla części z nich to jedynie hobby, dla innych treść życia, której poświęcają coraz więcej czasu, rezygnując ze związków czy spotkań z przyjaciółmi. Razem z kolegami z wirtualnej eskadry odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach i nienawidzą swoich wrogów – pilotów samolotów z innych krajów czy dywizjonów

16.10 – SPOTKANIE Z REŻYSEREM JACKIEM BŁAWUTEM PO POKAZIE FILMU.

16.30 – ZAPLĄTANI W SIEĆ. „SALA SAMOBÓJCÓW”, REŻ. J. KOMASA (120’)

“Sala samobójców” to film z 2011 r, w reż. Jana Komasy, jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Pierwszy raz udało się w Polsce stworzyć film, w którym wirtualny świat awatarów jest równie ważny, jak rzeczywista gra aktorów. Praca nad filmem przebiegała etapami. Ponad rok powstawało animowane, drugie życie głównego bohatera – Dominika. Film doceniony przez polską publiczność, wielokrotnie nagradzany (m.in. Srebrne Lwy na 36 FPFF w Gdyni 2011, Orły: Odkrycie Roku: Jan Komasa, Najlepszy Montaż: Bartosz Pietras) i nominowany w wielu kategoriach. W rolach głównych: Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński.

18.30 – „SZTUCZKI”, REŻ. A. JAKIMOWSKI (95’)

Film kręcony w Wałbrzychu! Miał swoją premierą w 2007r. Pełna błyskotliwego humoru i magicznego realizmu opowieść o tym, jak można rzucić wyzwanie losowi, oszukać go lub przekupić, a czasem zagrać vabank z przeznaczeniem. Film o samochodach, kobietach i miłości. Andrzej Jakimowski (twórca filmu „Zmruż oczy”), umiejscawia swoich bohaterów w sytuacjach, w których pozornie nic się nie dzieje, ukazując przewrotność losu, który czasami bywa łaskawy, a czasami wystawia bohaterów na ciężką próbę. “Sztuczki” przekornie zachęcają, by rzucać wyzwania przeznaczeniu. „Sztuczki” to laureat Złotych Lwów w 2007 r. na FPFF w Gdyni, , oraz niemal 30 innych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny 2009. Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jakimowski. W rolach głównych występują: Damian Ul, Ewelina Walendziak, Tomasz Sapryk.

20.30 – „UCIECZKA ZE SZKLANEJ KULI”, REŻ. J. LECH (45’) / film i muzyka na żywo!

Autorski projekt multimedialny, który na nowo interpretuje fuzję muzyki i multimediów. W eksperymentalny sposób łączy w sobie elementy klasycznej formy – koncertu live zespołu The Jazz Statues do wyprodukowanego wcze­śniej autorskiego filmu, z improwizacją zarówno w warstwie muzycznej jak i wizualnej. Film w reżyserii Jakuba Lecha to historia muzyków zamienionych w posągi przez złego Wezyra. Ich dusze uwięzione zostają wewnątrz za­czarowanej kuli, skąd ucieczka jest niemożliwa. A jednak zaklęcie odnalezione w starej księdze wskazuje im drogę do uwolnienia się od czaru… Muzyka, którą stanowią kompozycje własne zespołu, tak jak obraz oscyluje miedzy dwoma kontrastującymi ze sobą światami: rzeczywistym i abstrakcyjnym, jazzem głównego nurtu oraz muzyką improwizowaną wzbogaconą brzmieniami elektronicznymi. W projekcie biorą udział:

Zespół muzyczny: Jughan – kontrabas, The King – gitara, Marcin Ciupidro – wibrafon, Przemek Borowiecki – perkusja, Michał Bąk – saksofon, Dominik Gawroński – trąbka.

Zespół filmowców: Jakub Lech – montaż wideo, Jędrzej Stelmaszek – światło, Michalina Kostecka – charakteryzacja.

MIEJSCE: PWSZ, SALA WARSZTATOWA, UL. ZAMKOWA 4

10.00 – OFF, JAK GORĄCO, CZĘŚĆ II (90’)

“Off jak gorąco” był pierwszą w Polsce imprezą poświęconą kinu niezależnemu odbywającą się w Łodzi. W ciągu 7 lat funkcjonowania zebrał wierną rzeszę widzów zainteresowanych kinem tworzonym na uboczu polskiej kinematografii. Był okazją do spotkania znanych już twórców kina niezależnego, debiutujących w kinie offowym i studentów szkół filmowych, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodach związanych z twórczością filmową. Był jedną z nielicznych imprez filmowych poświęconych kinu niezależnemu organizowanych na terenie kraju.

11.30 – OFF, JAK GORĄCO, CZĘŚĆ III (91’)

Zobaczymy produkcje prezentowane podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kina Niezależnego w Łodzi, organizowanego przez Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino Charlie. Wśród produkcji m.in. „Mama, tata, Bóg i szatan” Pawła Jóźwiaka Rodana. Student reżyserii przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści pornograficznych
i antyklerykałem, natomiast mama jest fanatyczną zwolenniczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi zarówno do zabawnych, jak i bolesnych wniosków.

13.00 – ŁODZIĄ PO WIŚLE, LAUREACI EDYCJI 2012 (167’)

Ciąg dalszy prezentacji. W tym dniu Łódzka Szkoła Filmowa zaprezentuje zwycięskie filmy festiwalu Łodzią po Wiśle z tegorocznej edycji łódzkiego festiwalu.

16.00 – EUROSHORTS – THINK (87’)

Ciąg dalszy repliki Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy – najciekawsze krótkie filmy i twórcze reklamy z całego świata.

17.30 – WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA PREZENTUJE (120’)

Warszawska Szkoła Filmowa jest jedną z trzech wyższych uczelni filmowych w Polsce. Na festiwalu w Wałbrzychu zaprezentuje m.in. „Czego nie wie nikt” w reż. Macieja Prykowskiego. Ballada Macieja Prykowskiego, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, to rzecz o miłości do kina, nieco przewrotnie nawiązująca do arcydzieła Andrzeja Wajdy – “Popiół i Diament”. Film opowiada historyjkę skąd w filmie “Popiół i Diament” wziął się biały koń. Całość powstała w ramach obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej.

MIEJSCE: TEATR LALKI I AKTORA, SCENA GŁÓWNA, UL. BUCZKA 16

12.00 – „WŁADCA PIERŚCIENI. DRUŻYNA PIERŚCIENIA”, reż. P. Jackson (178’)

15.00 – „WŁADCA PIERŚCIENI. DWIE WIEŻE”, reż. P. Jackson (179’)

18.00 – „WŁADCA PIERŚCIENI. POWRÓT KRÓLA”, reż. P. Jackson (218’)

MIEJSCE: TEATR LALKI I AKTORA, SCENA KAMERALNA, UL. BUCZKA 16

11.00 – JAK SIĘ ROBI BAJKĘ? Warsztaty animacji dla najmłodszych (90’). Prowadzenie: Ela Kutela

12.30 – THE BEST OF II SE-MA-FOR FILM FESTIVAL (156’)

15.30 – EUROSHORTS – SMILE (90’) ciąg dalszy prezentacji krótkich form filmowych

17.00 – EUROSHORTS – ADULT AND KIDS (87’) ciąg dalszy prezentacji krótkich form filmowych

18.30 – EUROSHORTS – COMMENT (87’) ciąg dalszy prezentacji krótkich form filmowych

MIEJSCE: RYNEK

12.00 – KONCERT / SLAM POETRY / IMPROKRACJA

Wałbrzyski Hide Park czyli ciąg dalszy zmagań na żywe słowo. Prowadzenie: Jakub Grzybek i zaproszeni goście. Tym razem scena należy do Wałbrzyszan. Czekamy na Wasze słowa!

12.00 - „DOBRE BITY” w wykonaniu: Marcina Gęby Gęborka i Adama Dąbka

14.00 – SKULIM – ETIUDA TEATRALNA z wykorzystaniem narzędzia drewnianego.

15.00 – „DOBRE BITY” w wykonaniu: Marcina Gęby Gęborka i Adama Dąbka

15.30 – JAŚ KAPELA – TU I TAM

16.30 – „IMPROKRACJA” KOLEJNA DAWKA

17.30 - „BEFORE PARTY”. Wystąpią:

Tomasz Lipski – live act, poety performance.

Jakub Stawiński – elos liryc concertos.

AeSDe – gość sceny, slaming act.

Flow – cy, Gwidon i ekipa

18.30
I Wałbrzyski Slam. Wystąpią Wałbrzyszanie i chętni z eteru polskiego. Prowadzenie Bujakasza

19.30 – Ogłoszenie wyników i open MIC w towarzystwie „Dobrych bitów”

MIEJSCE: SCENA GŁÓWNA – KINO NA ŁÓŻKACH – PWSZ – PLENER, UL. ZAMKOWA 4

21.20 – WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY ZWIASTUN FILMOWY

21.30 – OFICJALNE ZAMKNIĘCIE 4 FESTIWALU ZWIASTUNÓW FILMOWYCH W WAŁBRZYCHU

22.00 – KONCERT ZAMYKAJĄCY FESTIWAL - DO FILMU „METROPOLIS” F.LANGA

ZAGRAJĄ: ATOM STRING QUARTET ORKIESTRA YANTA

Koncert do przedwojennego obrazu „Metropolis” w reż. F. Langa. To dzieło filmowe z 1927 r. , a więc z okresu schyłkowego dla niemieckiego ekspresjonizmu, wciąż inspiruje twórców nietypową wizją przyszłości. Efektem są ciągle powstające nowe ścieżki dźwiękowe i ciągłe muzyczne niezaspokojenie. Tym razem usłyszymy po raz pierwszy muzykę w wykonaniu dwóch zespołów, które dotychczas ze sobą nigdy nie koncertowały: Atom String Quartet oraz Orkiestry Yanta. Artyści obu zespołów przyjęli to wyzwanie, by po raz pierwszy, na oczach wałbrzyskiej publiczności stworzyć wspólnie nową ścieżkę dźwiękową. „Metropolis” Langa przyciąga jak magnes. Mierzenie się z utopijną ideą miasta przyszłości prowokuje do przekraczania granic i wychodzenia naprzeciw temu, co nowe i nieznane, zwłaszcza w kontekście Wałbrzycha, miasta z bogata przeszłością. Tego wieczoru usłyszymy więc jedyny polski quartet smyczkowy grający jazz, laureata Fryderyka 2012 („Fade” płyta roku) w skład którego wchodzą – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński na skrzypcach, Michał Zaborski na altówce oraz Krzysztof Lenczowski na wiolonczeli. Natomiast Orkiestra Kameralna YanTa to fuzja dźwięków zarówno w klasycznym jak i eksperymentalnym wydaniu. „YanTa” oznacza „pomost” pomiędzy różnymi rodzajami muzyki. Styl muzyczny Orkiestry kreowany przez Konrada Rogińskiego (dyrektor artystyczny, dyrygent), jest wzbogacany o talenty samodzielnych twórców jak m.in. Natalia Rogińska – skrzypce, Leszek Kołodziejski – akordeon czy Kamil Pełka - kontrabas, git. basowa. Zapowiada się prawdziwa uczta muzyczna z „Metropolis” w tle. Tego nie można opuścić!
Treść programu: www.festiwalzwiastunow.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto