Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych uhonorował Eufrozynę i Zygfryda Piątków

Artur Szałkowski
Eufrozyna i Zygfryd (pośmiertnie) Piątkowie zostali uhonorowani przez Radę Miejską Wałbrzycha tytułami „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha"
Eufrozyna i Zygfryd (pośmiertnie) Piątkowie zostali uhonorowani przez Radę Miejską Wałbrzycha tytułami „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha" Artur Szałkowski / Dariusz Gdesz
Radni miejscy przyjęli uchwały w sprawie nadania tytułów „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” - Eufrozynie Piątek i pośmiertnie jej mężowi - Zygfrydowi Piątkowi.

Inicjatywa uhonorowania Eufrozyny i Zygfryda Piątków tytułami „Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha” wypłynęła od członków Fundacji Museion w Wałbrzychu. Tym sposobem choć częściowo naprawiono wieloletnie zaniedbania, związane z uhonorowanie małżeństwa, któremu nasze miasto i region zawdzięczają naprawdę wiele.

Dr inż. Eufrozyna Piątek urodziła się w 1935 r. w Rudzie Śląskiej. Ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Doktorat uzyskała w Instytucie Historii, Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej. Była nauczycielką i zastępcą dyrektora Technikum Górniczego w Wałbrzychu. Następnie pracowała w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego na stanowisku kierownika wydziału informacji naukowo-technicznej. Przez całe życie zawodowe prowadziła badania z zakresu geologii złożowej i historii regionalnej, głównie historii śląskiego górnictwa. Jest autorką oraz współautorką wielu opracowań naukowych, które opublikowano w kraju i poza granicami Polski.

Dr inż. Zygfryd Piątek urodził się w 1933 r. w Chorzowie. Ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach. Pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu, gdzie rozpoczął pracę od stanowiska sztygara zmianowego, a zakończył na stanowisku zastępcy dyrektora ds. technicznych. Następnie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Wałbrzychu. Wspólnie z żoną badał rozwój dolnośląskiego górnictwa kruszcowego w rejonie Wałbrzycha, Gór Sowich i na Pogórzu Kaczawskim. Był wieloletnim, aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Pozostawił po sobie ponad 60 prac naukowych opublikowanych
w kilku językach, które ukazały się poza granicami kraju, m.in. w Czechach, Francji i Niemczech. Zmarł 10 października 2005 r. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Szczawnie-Zdroju, a następnie po decyzji małżonki ekshumowany i ponownie pochowany na cmentarzu we Wrocławiu.

Małżeństwo Piątków przyjechało do Wałbrzycha w drugiej połowie lat 50. i od tego czasu należy datować ich zainteresowanie historią Dolnego Śląska. Piątkowie są autorami kilkudziesięciu prac popularno-naukowych z zakresu geologii, historii techniki i historii regionu wałbrzyskiego. Wydali m.in.: „Vademecum zbieracza kamieni szlachetnych i ozdobnych”, „Historię dolnośląskiego górnictwa węgla kamiennego od XV do połowy XVIII wieku”, czy monografię „Szczawno-Zdrój. Historia miasta i uzdrowiska”. Należy tylko żałować, że kolejne władze Wałbrzycha nie zleciły Eufrozynie i Zygfrydowi Piątkom napisania monografii Wałbrzycha, bo byłaby to bez wątpienia skarbnica wiedzy o naszym mieście.

Państwo Piątkowie byli ekspertami Ministerstwa Kultury oraz inicjatorami utworzenia Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu na bazie zlikwidowanej kopalni „Thorez” . We wrześniu 2006 r. Eufrozyna Piątek przeprowadziła się ze Szczawna-Zdroju do rodziny w Zabrzu. Wcześniej przekazała wałbrzyskiemu muzeum liczne eksponaty i dokumenty związane z historią regionu, m.in. pochodzącą z XIX wieku dokumentację wałbrzyskiej kopalni Victoria, czy nieznaną dotychczas fotografię księżnej Daisy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto