Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: W Starej Kopalni odsłonięto tablicę upamiętniającą Przedsiębiorstwo Robót Górniczych (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu odsłonięto tablicę upamiętniającą nieistniejące już Przedsiębiorstwo Robót Górniczych w Wałbrzychu
Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu odsłonięto tablicę upamiętniającą nieistniejące już Przedsiębiorstwo Robót Górniczych w Wałbrzychu Artur Szałkowski
Po każdej z trzech zlikwidowanych wałbrzyskich kopalń pozostały jakieś obiekty. Nie pozostał natomiast trwały ślad po działalności górników z wałbrzyskiego PRG, którzy nie tylko budowali i rozbudowywali kopalnie, ale także m.in. metro w Warszawie.

Przedsiębiorstwo Robót Górniczych w Wałbrzychu rozpoczęło działalność w 1945 roku, a zakończyło w 2001 roku. Przez pewien czas funkcjonowało także pod nazwami Zakładu Robót Górniczych w Wałbrzychu i Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu. W okresach swojego największego rozkwitu, w wałbrzyskim PRG pracowało około 2 tys. osób. Działalność przedsiębiorstwa była ściśle związana z funkcjonowaniem kopalń węgla kamiennego w Wałbrzychu i Nowej Rudzie. Górnicy PRG prowadzili w kopalniach prace związane z budową wyrobisk, które umożliwiały dostęp do złóż oraz transport urobku. W ciągu 56 lat działalności przedsiębiorstwa, zginęło 55 górników PRG.

– Pracowaliśmy przy budowie w Wałbrzychu nowej kopalni z centralnym szybem wydobywczym Kopernik. Ponadto wykonywaliśmy roboty górnicze w kopalniach KGHM-u oraz kopalniach działających w Niemieckiej Republice Demokratycznej, Republice Federalnej Niemiec, Węgrzech i Turcji – wyjaśnia Waldemar Pawełczyk, prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów PRG Wałbrzych. – Górnicy z wałbrzyskiego PRG wykonywali także wiele istotnych inwestycji poza kopalniami. Budowali m.in.: metro w Warszawie, kolektor sanitarny w Książu, fundamenty masztu radiowo-telewizyjnego na górze Chełmiec, Elektrownię Szczytowo Pompową w Młotach, podziemne przejścia kolejowe np. przy stacjach w Wałbrzychu i Żarach. Ponadto prowadziliśmy prace podziemne w trakcie prac remontowych starówki w Kłodzku i przygotowywaliśmy dla ruchu turystycznego Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

Inwestycji zrealizowanych przez górników z wałbrzyskiego PRG było tak dużo, że gdyby je wszystkie spisać, to powstałaby gruba księga. Niestety po likwidacji wałbrzyskiego górnictwa, która pociągnęła za sobą także likwidację PRG, po trwającej ponad pół wieku działalności przedsiębiorstwa, nie pozostał żaden trwały ślad. Dlatego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów PRG Wałbrzych zwróciło się z prośbą do dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, o umieszczenie na jej terenie tablicy upamiętniającej działalność przedsiębiorstwa i pracujących w nim osób. Dyrekcja Starej Kopalni uzyskała na to zgodę konserwatora zabytków i dała zielone światło dla przedsięwzięcia. W środę (26 września) tablica upamiętniająca PRG Wałbrzych została oficjalnie odsłonięta. W uroczystości wzięli udział nie tylko byli górnicy PRG, ale również delegacje gwarków z trzech zlikwidowanych wałbrzyskich kopalń i zaproszeni goście.

– Ogrom prac wykonanych w ciągu 56 lat działalności PRG można zobrazować w następujący sposób. Gdyby połączyć wszystkie podziemne wyrobiska korytarzowe wykonane przez nas w tym czasie, to uzyskalibyśmy tunel o długości ponad 500 km, który połączyłby Wałbrzych z Kołobrzegiem – mówi Zdzisław Wolski, były naczelny inżynier PRG w Wałbrzychu. – Natomiast jeśli zsumowalibyśmy kubaturę wszystkich wyrobisk komorowych, które wydrążyliśmy w ciągu 56 lat, to uzyskalibyśmy komorę większą od Stadionu Narodowego w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto