Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Wykorzystanie ciepła z wnętrza Ziemi technologią przyszłości? ZDJĘCIA Z SYMPOZJUM

Redakcja
Paweł Gołębiowski
Wałbrzych: Wykorzystanie ciepła z wnętrza Ziemi technologią przysłości? ZDJĘCIA Z SYMPOZJUM

Wałbrzych jest jednym z obszarów, na których prowadzone są działania pilotażowe dotyczące potencjału geotermicznego i ryzyka związanego z wykorzystaniem płytkiej energii geotermalnej. Chodzi głównie o możliwości stosowania pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków. Projekt nazwany GeoPLASMA–CE, w którym bierze udział 11 partnerów z 6 krajów, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu IINTEREG Central Europe. Działania dotyczą Europy Środkowej i prowadzone są na terenie: Niemiec, Austrii, Polski, Czech, Słowacji i Słowenii. Nasz pilotażowy obszar (jeden z sześciu, na których realizowany jest program) to okolice Wałbrzycha i Broumowa.
Nic zatem dziwnego, że właśnie w Wałbrzychu w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyło się seminarium dotyczące projektu.
Wyjaśniano tam wszystko dokładnie. Między innymi to, że energia geotermalna, dostępna lokalnie, powstająca głównej mierze w wyniku procesów zachodzących we wnętrzu Ziemi, w minimalnym stopniu wpływa na emisje gazów cieplarnianych i pyłów, a jej wykorzystanie obecnie jest i prawdopodobnie będzie w przyszłości kluczową technologią pozwalającą na redukcję emisji szkodliwych dla klimatu i jakości powietrza.
Pierwsze pompy ciepła zaczęto montować w naszym kraju w latach 90-tych. Na naszym terenie jest ich już kilkadziesiąt, nie tylko w domach prywatnych, ale np. w domu dziecka „Catharina" w Nowym Siodle, zabytkowym Domu Opata w Krzeszowie czy ośrodku na Dzikowcu w Boguszowie-Gorcach.
Mogą być montowane kolejne, ale trzeba wiedzieć, że potrzebne jest do tego wykonywanie odwiertów, a ich ilość i głębokość i co za tym idzie koszty zależą od uwarunkowań geologicznych. W ramach projektu powstała zatem specjalna, dostępna w internecie, mapa konfliktów geośrodowiskowych. Można tam sprawdzić jak wygląda sytuacja na terenie, gdzie planowana jest inwestycja. W Wałbrzychu np. okolice Rynku nie są najlepszym miejscem, ale w dzielnicy Podzamcze czy w Szczawnie-Zdrój montowanie pomp ciepła pochodzącego z wnętrza Ziemi jest już korzystniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto