W centrum będą się kształcili nowi weterynarze W centrum będą się kształcili nowi weterynarze

W centrum będą się kształcili nowi weterynarze (© fot. tomasz hołod)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już jesienią przy pl. Grunwaldzkim powstanie nowy budynek laboratoryjny. Inwestycja kosztować będzie niemal 4 mln zł, z czego 1,3 mln Uniwersytet Przyrodniczy pozyskał z funduszy unijnych.

Kładzie to kres spekulacjom, że władze Uniwersytetu chcą sprzedać kliniki weterynaryjne, a miejsce kóz, koni i trzody zajmą biurowce.

Nowy budynek stanie się domem dla zwierząt wykorzystywanych w badaniach. Według nieoficjalnych informacji, wnioski z wrocławskich badań będą wykorzystywane przy leczeniu chorób serca u ludzi.

Pełna nazwa inwestycji to Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii. Budynek będzie miał dwie kondygnacje i stanie między dzisiejszą Kliniką Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów oraz budynkiem Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych. - Na dole będą pomieszczenia dla zwierząt: specjalne boksy m.in. dla świń czy krów. Na górnej kondygnacji znajdą się pomieszczenia laboratoryjno-badawcze - mówi Krzysztof Grembowski, zastępca kanclerza Uniwersytetu.

ZOBACZ: Niezbędnik studenta

Zwierzętarnia dla koni czy świń na parterze nie będzie jednak duża. Pomieści najwyżej kilka sztuk, które będą akurat poddawane badaniom.

W planowanym budynku staną niewielkie boksy, które pomieszczą nie więcej niż trzy sztuki. Na dolnej jego kondygnacji będzie także pracownia USG i rezonans magnetyczny. W kompleksie Klinik przebywają zwierzęta, które wymagają leczenia albo są objęte badaniami. Kiedy terapia taka dobiegnie końca, zwierzaki opuszczają Kliniki.

Nowe Centrum Diagnostyki ma zostać wybudowane w błyskawicznym tempie. Już we wrześniu tego roku wprowadzą się tam zwierzęta.

- Projekt budowlany jest już gotowy i został złożony w wydziale architektury wrocławskiego urzędu miejskiego - informuje Krzysztof Grembowski. - Teraz czekamy na pozwolenie na budowę. Dopiero po jego otrzymaniu, możemy ogłosić przetarg na wykonawcę - dodaje Grembowski.

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  kapsel (gość)

  Tadeusz Łaba pracownik etetowy Urzędu miejskiego we Wrocławiu, Lech Filipiak etetowy pracownik magistratu podwładny Łabie, może sie zalapac emeryt ogniosmisztrz Adamski bo nosi ksywe "żołnierz" nie widomo dlaczego kiedy zwiżaki zawodowe straży pożarne na zbity pysk faceta wyżucili z pracy w straży. Więc o czym mówimy - chyba że będą tam mutowąć samych siebie z wizją na czole.

  lolek (gość)

  Wrocław jest jedynym miastem gdzie w ścisłym centrum hoduje się świnie i konie, mało tego inwestuje się w tą hodowle ponad 4 mln zł - gratulację. Może pomysleć o wpisie do księgi Guinessa i sprzedazy biletów na tą niewątpliwą atrakcję. A gnój spod tych zwierzą to gdzie będą składować, na trawnikach przy Placu Grunwaldzkim?