Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaproszenie do udziału w trzech spacerach historycznych po Wałbrzychu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Kopalniane wieże szybowe: Julia (z lewej) i Sobótka
Kopalniane wieże szybowe: Julia (z lewej) i Sobótka Dariusz Gdesz
Tegoroczna 8. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury we Wrocławiu jest organizowana we współpracy z wałbrzyską Starą Kopalnią. Z tej okazji zostaną zorganizowane trzy darmowe wycieczki szlakami wałbrzyskiego. Ilość miejsc ograniczona.

Na przełomie września i października, w wałbrzyskiej Starej Kopalni i tradycyjnie we Wrocławiu, odbywać się będzie Dolnośląski Festiwal Architektury. Hasłem tegorocznej – 8. edycji jest „Miasto poprzemysłowe”. Festiwal jest inicjatywą Stowarzyszenie Architektów Polskich, w tym roku realizowaną we współpracy ze Starą Kopalnią oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W programie tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury są m.in. trzy spacery historyczne po Wałbrzychu, prowadzone przez pracowników Starej Kopalni. Uczestnicy spacerów będą mieli okazję odbyć wycieczkę do przeszłości, gdy Wałbrzych był miastem pracujących pełną parą kopalń najlepszego gatunkowo węgla kamiennego oraz fabryk porcelany, których wyroby zdobywały rynki w najdalszych zakątkach świata. Spacer będzie też opowieścią o niezwykłych miejscach i architekturze w strukturach współczesnego miasta.

Spacer I - niedziela 30 września godz. 12. - Śladami zaginionej architektury i infrastruktury przemysłowej
Trasa spaceru obejmuje dzielnice Biały Kamień i Stary Zdrój, a przecina dawną kopalnię Julia, pozostałości po najstarszych kopalniach śródmieścia Wałbrzycha, wlot do najstarszej na kontynencie europejskim sztolni spławnej używanej w górnictwie kamiennym, a także pozostałości po jednym z największych zakładów porcelany w Polsce. Trasa biegnie wzdłuż linii kolejowej, ukazując dodatkowo zabytkowe dworce i elementy infrastruktury kolejowej.

Spacer II - poniedziałek 1 października godz. 17. - Fabryki porcelany i ich wyroby – szlakiem białego złota (spacer i prezentacja)
Kiedy pojawiły się pierwsze fabryki porcelany w Wałbrzychu? Dlaczego tu? Co wytwarzały? Co dziś z nich pozostało? Dwugodzinny spacer wystartuje z Centrum Ceramiki Unikatowej Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, a zakończy się w centrum miasta przy porcelanie Krzysztof. Połączony będzie z krótką prezentacją ukazującą, w jakich obszarach miasta działały fabryki porcelany i jak zmieniała się ich zabudowa.

Spacer III - środa 3 października godz. 17. - Małe zakłady wydobywcze – szlakiem czarnego złota
Górnictwo wałbrzyskie to przede wszystkich kilkanaście niewielkich kopalni głębinowych, które po wojnie połączone zostały w duże przedsiębiorstwa wydobywcze. Szlak czarnego złota odsłoni przed uczestnikami wycieczki trzy z mniejszych kompleksów architektonicznych: zabudowę Szybów Siostrzanych i szybów Gabriel oraz Irena (z niezwykłą maszyną wyciągową). Z okazji festiwalu spacer obejmuje całą zabudowę szybu Irena wraz z przyległą maszynownią i halą wentylatorów oraz wnętrzami tych budynków.

Ilość miejsc jest ograniczona. W jednym spacerze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 30 osób.

Zapisy na spacery do piątku 28 września. Mailowo: [email protected] lub telefonicznie (74) 667-09-12

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto