Zintegrowany System Kwalifikacji – rozwiązanie dla rynku pracy we Wrocławiu i regionie

Materiał informacyjny Zaktualizowano 
Czas wyzwań na rynku pracy trwa – przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku i w gospodarce może być wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System ten wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym dla Wrocławia i województwa dolnośląskiego.

Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, czyli tych, dzięki którym można odnieść sukces zawodowy. ZSK więc nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Działający już w ponad 150 krajach system jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Nie musimy kończyć wyższych uczelni, aby podjąć pracę w zawodzie, w którym mamy już doświadczenie. Przystąpienie do walidacji i uzyskanie certyfikatu z danej kwalifikacji to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych z punktu widzenia regionów – w tym Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego. – W naszym regionie, szczególnie w samym Wrocławiu, mocno rozwinęła się gałąź turystyczna. Nasze województwo jest bardzo popularne wśród zwiedzających – z Polski i zza granicy. Wymaga to doboru wykwalifikowanej kadry w wielu branżach m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, a także wykształcenia doskonale przygotowanych do pracy przewodników turystycznych. Drugą gałęzią, która jest wiodąca w naszym regionie, jest przemysł. Tu wachlarz kwalifikacji, które są potrzebne – jest bardzo szeroki. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że warto inwestować w pracowników i ich kwalifikacje, ponieważ wpływa to na rozwój całej gospodarki – mówi Agnieszka Sekułowicz, Doradca Regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Jak zaznacza Agnieszka Sekułowicz, w każdym z województw aktywnie działają doradcy regionalni, których zadaniem jest upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na gruncie lokalnym.

– Naszym zadaniem jest kooperacja z pracodawcami, organizacjami branżowymi oraz administracją publiczną. Edukujemy, informujemy i zachęcamy wszystkich interesariuszy do włączenia się w budowanie systemu poprzez opisywanie kwalifikacji oraz współpracę w obszarze rozpowszechniania informacji na temat możliwości, jakie otwiera ZSK w regionie dodaje Sekułowicz

Jak to działa?

Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej), czyli zespół wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, żeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

– Dzisiejszy rynek, także w naszym województwie, warunkuje potrzebę elastyczności. Dzięki ZSK potencjalni pracownicy mogą stać się bardziej konkurencyjni – będą w stanie dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku pracy. ZSK pozwala na potwierdzenie tego, co już umiemy, jakie mamy kompetencje – także te, które zdobywamy poza szkołą. Z tym certyfikatem samodzielnie nabyte umiejętności są wiarygodne –mówi Jarosław Traczyński, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół

Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa?

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika, mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, po formalnym potwierdzeniu swoich umiejętności, stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem. Certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji. – Dzięki certyfikatowi uzyskanemu w ramach ZSK, pracownik może aktywizować się w obszarach, w których wcześniej nie był w stanie konkurować w procesie rekrutacji. Otwiera to rynek i jego uczestników na nowe perspektywy komentuje Agnieszka Sekułowicz.

- Z reguły osoby dorosłe pracowały już w różnych branżach, ale nie mają na to odpowiedniego dokumentu. System umożliwia przeprowadzenie egzaminu, a następnie otrzymanie dyplomu kwalifikacji czy dyplomu zawodu. To dyplom porównywalny do tego, który dostaje się w systemie formalnym. Nie trzeba wracać do ławy szkolnej, przechodzić przez cały proces edukacji. To nie jest konkurencja dla szkolnictwa formalnego, ponieważ poprzez Zintegrowany System Kwalifikacji podkreślamy jedynie znaczenie uczenia się przez całe życie. Mówimy o tym, że kilka razy w życiu zmienia się zawód, a nawet w jednym zawodzie pojawiają się nowe rzeczy - mówi Lilla Jaroń z Urzędu Pracy. - Sama musiałam kiedyś przejść przez szkolenie na managera zarządzania oświatą, a trzy czwarte materiału stanowiły umiejętności ekonomiczno-finansowe, które jako magister ekonomii osiągnęłam. Musiałam to "odsiedzieć" i niestety, był to dla mnie stracony czas. Po co to wszystko, skoro te umiejętności są? System pozwala na uzyskanie tego samego tytułu co w systemie formalnym. Nieważne, jaką ścieżką dochodzi się do umiejętności. Ważne jest to, czy się umiejętności posiada. Oczywiście, nie da się tego przełożyć na wszystkie zawody, np. takie zawody regulowane, jak np. lekarz czy pielęgniarka. Są pewne wyjątki, ale czyż na przykład dorosła pani, która gotuje na weselach nie ma takich samych umiejętności, jak kucharz po trzyletniej szkole gastronomicznej?


Wspieraj system i rynek!

Za prace dotyczące rozwoju ZSK odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na co dzień współpracuje on z partnerami społecznymi, a także grupami środowiskowymi, tak aby rozmowy i konsultacje miały istotny wpływ na kształt i renomę certyfikacji ZSK.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie:

https://www.kwalifikacje.edu.pl/

Doradcy Regionalni:

Agnieszka Sekułowicz

e-mail: a.sekulowicz@ibe.edu.pl

573 444 589

Jarosław Traczyński

e-mail: j.traczynski@ibe.edu.pl

573 444 588

Instytut Badań Edukacyjnych to instytut badawczy prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Wspiera szeroko rozumianą politykę i praktykę edukacyjną. IBE współpracuje z centralną administracją publiczną i przedstawicielami samorządów. W 2017 roku Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych zdecydował się przyznać Instytutowi Badań Edukacyjnych kategorię A. Wysoko ocenił osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy oraz praktyczne efekty działalności naukowej IBE. Od 1982 roku Instytut jest wydawcą kwartalnika „EDUKACJA".

Kontakt dla mediów:

Grzegorz Maryniecrzecznik prasowy

e-mail: g.maryniec@ibe.edu.pl

tel. +48 22 24 17 166

tel. kom. +48 695 371 636

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3