Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty pociąg z Wałbrzycha: Obiecujące wyniki badań 65 km, będą odwierty (ZDJĘCIA i FILM)

Artur Szałkowski;Zdjęcia i Film: Dariusz Gdesz
Konferencja prasowa, na której ujawniono wyniki badań nieinwazyjnych prowadzonych w okolicach 65 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha, czyli rzekomego miejsca ukrycia tzw. złotego pociągu
Konferencja prasowa, na której ujawniono wyniki badań nieinwazyjnych prowadzonych w okolicach 65 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha, czyli rzekomego miejsca ukrycia tzw. złotego pociągu Dariusz Gdesz
Złoty pociąg z Wałbrzycha: Obiecujące wyniki badań 65 km, będą odwierty. Badania nieinwazyjne w miejscu rzekomego ukrycia tzw. złotego pociągu, wykazał coś, co przypomina tunel.

Złoty pociąg z Wałbrzycha: Obiecujące wyniki badań 65 km, będą odwierty. Na zorganizowanej dzisiaj (26 października) konferencji prasowej ujawniono wyniki badań nieinwazyjnych, które w okolicach 65 km linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha wykonali pracownicy Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych z Warszawy. To teren, gdzie pod koniec II wojny światowej Niemcy mieli rzekomo ukryć słynny „złoty pociąg”. Badania nieinwazyjne były prowadzone na obszarze większym, niż wykopaliska prowadzone w tym miejscu, w sierpniu 2016 roku.

Film: Dariusz Gdesz

– Teren został przez nas zbadany siedmioma metodami geofizycznymi z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń – wyjaśnia Marcin Krupa z Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych w Warszawie. – Badania wykonaliśmy dwukrotnie, by wykluczyć pomyłkę. Wyniki badań wskazują anomalie, które mogą być tunelem o długości około 300 metrów lub jakimś zróżnicowaniem geologicznym.

Miejsce, gdzie być może znajduje się tunel jest na głębokości około 15 metrów. By zweryfikować, czy rzeczywiście jest to budowla wykonana przez człowieka trzeba będzie wykonać około 11-12 odwiertów rdzeniowych.

– Najpierw musimy zabezpieczyć finansowo to przedsięwzięcie. Liczę na wsparcie sponsorów – mówi Piotr Koper, przewodniczący Fundacji Złoty Pociąg. – Poza tym musimy uzyskać wszystkie wymagane zezwolenia na prowadzenie prac poszukiwawczych.

Szacunkowy koszt odwiertów to około 100 tys. zł. Według wariantu optymistycznego zostaną wykonane w połowie 2018 roku. Dokładna lokalizacja miejsc, w których przeprowadzone badania wykazały anomalie, nie została podana do publicznej wiadomości. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Istnieją obawy, że w miejscu tym mogą się zjawić domorośli poszukiwacze skarbów i spowodują zagrożenie, np. związane z funkcjonowaniem pobliskiej linii kolejowej. Dlatego teren jest regularnie patrolowany przez strażników ochrony kolei oraz przez policjantów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto