Elżbieta Węgrzyn

avatarElżbieta Węgrzyn

Wałbrzych
Dziennikarz Gazety Wrocławskiej, Panoramy Wałbrzyskiej i redaktor internetowy w latach 2009 - 2014

Wałbrzych: Zmiany na 35-lecie filharmonii

2013-01-29 13:10:09

Trwa uroczysty, a zarazem przełomowy 35. sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. Jakie zmiany czekają wałbrzyską placówkę? Wałbrzyska filharmonia powstała jesienią 1978 roku dzięki grupie lokalnych patriotów i zapaleńców, m.in. Józefa Wiłkomirskiego, wieloletniego dyrektora placówki. Pierwszy koncert filharmonicy dali w Hradcu Kralove jeszcze przed wałbrzyską inauguracją. Od tamtej pory w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Wałbrzyskiej, zaś po zmianie nazwy Sudeckiej występowały setki muzyków i solistów, a w jej sali koncertowej i podczas koncertów wyjazdowych tysiące mieszkańców naszego regionu odkryło swoją miłość do muzyki.

Podstawowa oferta placówki – piątkowe koncerty muzyki klasycznej, symfoniczne lub kameralne z udziałem solistów, gwiazd estrady i absolwentów szkół muzycznych, to tylko część pracy filharmoników. – Ciągle poszerzamy ofertę repertuarową i proponujemy prezentacje wyjazdowe grup kameralnych, głównie kwartetów i kwintetów. Dodatkowo, 23 listopada reaktywujemy własny jazzowy Big Band – zapowiada Jerzy Kosek, dyrektor placówki od grudnia 2010 roku. Wałbrzyszanie już w przyszłym roku powrócą też do obsługi Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, imprezy, którą zajmowali się przed laty.

Zmienia się też orkiestra i częstotliwość jej występów poza rodzimą salą koncertową. – Nasza orkiestra jest sukcesywnie odmładzana. W ostatnich latach przybyło nam ośmiu młodych muzyków, którzy zarażają pozostałych swoją energią. Podpisujemy też dużo umów na występy w całym regionie – mówi Kosek i dodaje, że stara się również zapraszać do Wałbrzycha chóry i gwiazdy muzyczne.
Do czerwca miłośników muzyki czeka też kilka interesujących koncertów, m.in. sylwester ze Straussem, utwory z „My fair lady”, występ Mieczysława Szcześniaka, a także Nigela Kennedy'ego i Symfonii Varsovii. Zaś na czerwcowe zakończenie sezonu zaplanowano prezentację dzieł Witolda Lutosławskiego.

Największą bolączką wałbrzyskich filharmoników jest brak nowoczesnej sali koncertowej. – Nowe sale ma Jelenia Góra i Wrocław, a my nadal tkwimy w starym poniemieckim kinie bez odpowiedniego oświetlenia i klimatyzacji – wylicza dyrektor. Jesienny koncert w hali OSiR na ponad 600 słuchaczy pokazał, że jest zapotrzebowanie na występy gwiazd z orkiestrą i wersje instrumentalne muzyki popularnej. – Duże nadzieje wiążemy z odbudową budynku GDK. To moim zdaniem jedyna nasza szansa na własną salę koncertową. Marszałek i minister kultury obiecali pomoc – mówi Jerzy Kosek.

Do końca roku zostanie rozstrzygnięty konkurs na projekt przebudowy GDK. Powstanie tam wielofunkcyjna sala koncertowa na ok. 700 miejsc i salka kameralna, z których będą korzystać wałbrzyscy filharmonicy. – Będzie tam można wystawić operę, a także pokazać na żywo transmisję premiery z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Takie możliwości ma już wiele polskich miast – zapowiada dyrektor.

Obchody 35-lecia istnienia placówki zakończą się 23 listopada przyszłego roku koncertem, na który będą zaproszeni jej wszyscy byli i obecni pracownicy. Będą gratulacje, odznaczenia i występ pianisty Piotra Palecznego.

Jesteś na profilu Elżbieta Węgrzyn - stronie mieszkańca miasta Wałbrzych. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.