MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2024. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza

Barbara Koś
Barbara Koś
Fragment instalacji Pawła Orłowskiego na tarasie Elektrowni.
Fragment instalacji Pawła Orłowskiego na tarasie Elektrowni. Marcin Kucewicz, Elektrownia
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w sobotę, 18 maja, na Noc Muzeów. Wieczór rozpocznie się o godzinie 18.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na Noc Muzeów 2024

Wieczór rozpocznie się o godzinie 18. otwarciem wystawy na tarasie "Paweł Orłowski. Pink Bot."

W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie siedem monumentalnych rzeźb Pawła Orłowskiego. Ekspozycja jest premierową odsłoną projektu Pink Bot realizowanego przez artystę wspólnie z kuratorką Katarzyną Rij.

Umieszczone na tarasie Elektrowni obiekty przedstawiają męską postać wzorowaną na wizerunkach superbohaterów amerykańskich komiksów. Ich kubizująca, zgeometryzowana forma budzi skojarzenia z przedstawieniami robotów czy też cyborgów. Rzeźby zostały wykonane z blachy i pomalowane na różowo.

Zderzenie muskularnej postaci (zgodnie ze stereotypem będącej uosobieniem męskości) i intensywnego różu (koloru witalności i energii, na ogół kojarzonego z kobietami) jest zabiegiem formalnym, którego celem jest skierowanie uwagi na problem nierówności płci.

Paweł Orłowski urodził się w 1975 roku. Rzeźbiarz. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na Universität der Künste Berlin w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 2000 roku. W roku 2008 obronił doktorat i w 2009 otrzymał stanowisko adiunkta. W 2018 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach w Polsce, w Europie i na świecie.

Współorganizatorem wystawy jest Van Rij Gallery. Kuratorzy wystawy: Katarzyna Rij, Paweł Witkowski.

Od godziny 19 zwiedzający będą mogli zobaczyć aktualne wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Elektrownia będzie czynna do godziny 1. Ostatnie wejście o godz. 0.30.

Tego dnia placówka oferować będzie bilet specjalny w cenie 2 złote.

Program Noc Muzeów w Elektrowni:
Wystawy
Rajmund Ziemski. Znak i kolor Bio-Chem (Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski) Paweł Orłowski. Pink Bot
O godzinie 20 - oprowadzanie kuratorskie po wystawach Rajmund Ziemski. Znak i kolor i Bio-Chem.
Działania edukacyjne
- Zapraszamy do gier i zabaw edukacyjnych. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów na tarasie Elektrowni powstawać będzie wielka, kartonowa konstrukcja nawiązująca do metalowych figur autorstwa Pawła Orłowskiego. Zachęcamy do włączenia się w proces budowania spektakularnej rzeźby, której ostateczny kształt z pewnością nas zaskoczy. Z kolei udział w grze „Space race” będzie okazją do sprawdzenia swojego refleksu i wiedzy na temat sztuki. Pozytywna rywalizacja i dobra zabawa są gwarantowane - mówi Kinga Maszczyńska z Elektrowni.
19.30–22 Rzeźba na tarasie - działanie wokół wystawy Pawła Orłowskiego
19.30 i 21 Gra edukacyjna „Space race”

Koncerty

Godzina 19 – 21 zespół Bławat & Trzmiel Band.
Bławat & Trzmiel Band to zgrany duet muzycznych przyjaciół na scenie i poza nią. Najlepiej czują się grając standardy bluesowe z domieszką rocka.

W noc muzeów wystąpią w poszerzonym składzie: Michał Bławat- gitara akustyczna , wokal; Krzysztof Chodacki -gitara elektryczna, Wojciech Matyja - gitara basowa, Ryszard Strzelczyk- perkusja, Rafał Balicki- instrumenty klawiszowe, Maciek Trzmiel - harmonijki ustne.
Godzina 21.15- 23.00 zespół Sea Salt. Muzyka grana przez Sea Salt Trio, to wypadkowa gustów artystów tworzących formację. To mieszanka współczesnego Pop-Rocka, ale i szczypty jazzu i soulu. Skład zespołu: Magdalena Buka Boduła – wokal, Wiktoria Guzy – wokal i bas, Dominika Małysa – wokal, Paweł Wójcik – gitara.

Filmowa Noc Muzeów 18 maja 2024 , sobota
Elektrownia zaprasza na pokazy dwóch zestawów krótkich filmów, które różnią się formą wypowiedzi twórców (animacje i fabuły). Rzadko możemy je oglądać, tym bardziej warto je podziwiać na dużym ekranie w filmową noc muzeów 2024. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Wima Wendersa „Anselm”. zrealizowanego w technice 3D. Bilety w cenie 10 złotych na jeden zestaw filmów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto