MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PKN ORLEN. Mazowiecka Dolina Wodorowa została powołana! Krok w kierunku niskoemisyjnych technologii wodorowych [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
8 kwietnia w Płocku oficjalnie dokonano powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Umowę w tej sprawie podpisało przedstawicieli 37 sygnatariuszy. W zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej udział wzięli m.in. Ireneusz Zyska - wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu do spraw do spraw odnawialnych źródeł energii, a także Józef Węgierski - członek zarządu do spraw operacyjnych

Powołano Mazowiecką Dolinę Wodorową

W piątek, 8 kwietnia, oficjalnie została powołana do życia Mazowiecka Dolina Wodorowa, a umowę w tej sprawie podpisało 37 sygnatariuszy, wśród których znaleźli się, między innymi, przedstawiciele różnych instytucji, uczelni wyższych, producentów pojazdów wodorowych oraz wielu prywatnych i giełdowych spółek. Głównym założeniem tego projektu jest dostosowanie się do myśli, iż wodór zostanie paliwem przyszłości oraz alternatywą dla paliw kopalnianych. Mazowiecka Dolina Wodorowa ma być krokiem, by wybudować ekosystem obejmujący badania i rozwój, wytwarzanie wodoru ze zrównoważonych źródeł oraz sieć stacji.

- Jestem dumny z wielkiego działa, jakie podejmują państwo pod przewodnictwem naszego wielkiego narodowego koncernu multienergetycznego PKN ORLEN. Mazowiecka Dolina Wodorowa ma największy potencjał gospodarczy i rozwojowy. - powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

Wiceminister klimatu i środowiska wspomniał również o utworzeniu przez rząd strategii wodorowej nazywanej "konstytucją wodorową". Założeniem tych rozwiązań legislacyjnych jest projekt istniejących aktów prawnych, między innymi, prawa energetycznego oraz ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych. Wszystkim aktom prawnym mają towarzyszyć rozporządzenia, które będą miały na celu zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego związanego z wdrażaniem nowych technologii.

Główne założenia

Spotkanie inicjujące dla powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej odbyło się 10 września minionego roku. Nieco ponad miesiąc później doszło do podpisania listu intencyjnego przez 25 podmiotów, które później próbowały wypracować inicjatywy i projekty, aż wreszcie w marcu bieżącego roku określono formę organizacyjno-prawną MDW. Do tego momentu doszło kilkanaście podmiotów i oficjalne umowę w sprawie powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej podpisało 37 sygnatariuszy.

Projekt zakłada przekrojową współpracę przedstawicieli biznesu, nauki i finansów, która pozwolić ma na rozwój technologii wodorowych poprzez wdrażanie nowych innowacji, w tym wykorzystujących zero i niskoemisyjny wodór do produkcji paliw syntetycznych. Zakłada się również kształcenie przyszłej kadry, która będzie w stanie obsługiwać nowe technologie. Działania MDW będą zatem opierać się na czterech filarach działalności:

  1. Budowie wodorowego łańcucha wartości w regionie.
  2. Badaniach i rozwoju innowacyjnych technologii wodorowych.
  3. Stworzeniu systemowych rozwiązań dla kształcenia i szkolenia w kierunku niskoemisyjnych technologii wodorowych.
  4. Prowadzeniu działalności związanej z lobbingiem regulacyjnym i pozyskiwaniem dofinansowań do realizowanych projektów z poziomu krajowego i europejskiego.

Pierwsze inicjatywy i najbliższe działania

Pierwszymi inicjatywami Mazowieckiej Doliny Wodorowej są trzy następujące punkty:

  • Realizacja zintegrowanych projektów produkcji węglowodorów syntetycznych z wykorzystaniem nisko i zeroemisyjnego wodoru.
  • Uruchomienie Akademii Wodoru i Nowoczesnych Technologii w kształceniu wielopoziomowym - pierwsza edycja Akademii Wodoru dla Studentów ma się odbyć jeszcze w tym roku, jesienią.
  • Rozpoczęcie prac nad certyfikacją w obszarze wodorowym - opracowanie założeń oceny procesów produkcji wodoru pod względem emisji CO2.

Aby powyższe punkty mogły zostać spełnione, MDW w najbliższym czasie wykona trzy następujące kroki:

  1. Powoła pełny skład Rady Koordynacyjnej, którego dokona się jeszcze w kwietniu.
  2. Do końca roku utworzy partnerstwa i konsorcja dla pozyskiwania finansowań z programów europejskich.
  3. Do października uruchomi Akademię Wodoru i Nowoczesnych Technologii.

Sposoby dofinansowania

Na konferencji przedstawiono również planowane sposoby zdobycia środków finansowych i metody wspierania projektu. Działania te mają się opierać na następujących punktach:

  • Clean Hydrogen Partnership,
  • Fundusz Innowacyjny,
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027,
  • Programy NCBiR.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto