Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Świdnicy. Kurator wprowadza jeszcze większy chaos

Małgorzata Moczulska
Dużo liczniejsze niż szacowano zwolnienia nauczycieli, dwuzmianowość w SP nr 6 i likwidacja Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 4, która będzie oznaczała, że przez dwa lata dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych będą uczyły się w jednym budynku z gimnazjalistami.

W poniedziałek, 13 marca, do Urzędu Miejskiego w Świdnicy wpłynęła opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Romana Kowalczyka dotycząca uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Jest ona pozytywna, pod warunkiem uwzględnienia dwóch zmian wskazanych przez kuratorium. Te zmiany szokują urzędników i bez wątpienia wprowadzą jeszcze większy niż się wydawało chaos.
Kurator nie wyraził bowiem zgody na włączenie Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków do Szkoły Podstawowej nr 315 im. Jana Pawła II. Zaleca przekształcenie obu placówek w ośmioletnie szkoły podstawowe. Ponadto zaleca również przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową Gimnazjum nr 4.
Z tej decyzji zadowoleni mogą być jedynie rodzice, którzy walczyli o ocalenie SP nr 315. Uczniowie będą uczyli się nadal w obecnym budynku.
Trudno to zrozumieć
- Dziwi nas opinia pana kuratora, ponieważ proponowane rozwiązania nie są dobre dla świdnickich uczniów, a przede wszystkim dla świdnickich nauczycieli. Oczywiście ustawa przewiduje przekształcenie gimnazjów bezpośrednio w szkoły podstawowe, jednak trzeba patrzeć na to, iż nawet jeśli w tym roku rozpoczną się nabory do szkół utworzonych na bazie gimnazjów nr 2 i nr 4, to za kilka lat będziemy w tych szkołach mieli jedynie klasy nauczania początkowego. Oznacza to niestety, że już od przyszłego roku w tych dwóch placówkach nastąpi duża fala zwolnień nauczycieli przedmiotowców, gdyż nie będzie dla nich klas, w których mogliby uczyć. Bardzo żałuję, ponieważ przedstawiony przez władze Świdnicy nowy system oświaty, został sporządzony w taki sposób, aby zoptymalizować warunki kształcenia dla dzieci, ale też ochronić wszystkich pracowników szkół, zarówno pionu administracyjnego i obsługi, jak i kadrę nauczycielską. Proponowane zmiany absolutnie temu nie służą i będą oznaczały zwolnienie kilkunastu nauczycieli przedmiotowców już w roku 2018 – mówi prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.
Kurator swoją decyzję argumentuje tym, iż zmiany w przyjętej przez Radę Miejską uchwale, polegające na utworzeniu ośmioklasowych szkół podstawowych w dzisiejszych gimnazjach nr 2 i 4 „pozwolą na poprawę warunków realizacji obowiązku nauki przez uczniów szkół podstawowych tego rejonu miasta oraz przyczynią się do zniwelowania zmianowości.”
Zdaniem Urzędu Miejskiego skutek będzie odwrotny, zmiana ta spowoduje najprawdopodobniej wprowadzenie dwuzmianowości w Szkole Podstawowej nr 6.
Opinia kuratora oświaty jest wiążąca i nie służy od niej zażalenie. Na opinię służy jedynie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto