Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. Tę energię wykorzysta miasto Wałbrzych

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
20 tysięcy ogniw fotowoltaicznych pojawi się wkrótce na kilkuhektarowym ogrodzonym w ostatnich dniach terenie w dzielnicy Biały Kamień w Wałbrzychu. To początek dużej inwestycji, dzięki tej elektrowni Gmina Wałbrzych zyska zieloną energię. To pierwsza taka niekomercyjna inwestycja w regionie wałbrzyskim. Sprawdziliśmy na jakie potrzeby energia ta zostanie przeznaczona.

Teren przy ul. Wysockiego w Wałbrzychu ogrodzono. Prace rozpoczęto

W Wałbrzychu przy ul. Wysockiego powyżej Starej Kopalni na nieużytkach przyległych do stacji Tauronu, zaczyna rosnąć wielka elektrownia fotowoltaiczna. Ma tu być ustawionych 20 tysięcy ogniw, które zasilane promieniami słonecznymi, będą w stanie wyprodukować prąd o mocy 2 MW.
Od ponad dwóch lat Gmina Wałbrzych i inni członkowie Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego przygotowują się do tej inwestycji.

- Inwestycja zaczyna się dopiero teraz, bo nie z naszej winy zmieniły się terminy przyłączenia naszej elektrowni do sieci. Zaplanowano to na wiosnę 2024 roku, w związku z tym chcemy elektrownię zbudować do końca 2023 roku - wyjaśnia Bogdan Stanek, prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu.

Gdyby przyłącze możliwe było wcześniej, elektrownia powstałaby już w ubiegłym roku. Latem 2022 roku wyłoniono bowiem jej wykonawcę. Prace przeprowadzi konsorcjum firm Intester Sp. z o.o, (lider) z Tuczępy i KS Group Sp. z o.o. (członek) z Kętrzyna. „Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2 MW wraz z przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej zlokalizowanej w Wałbrzychu przy ul. Wysockiego na działce nr 167, obręb Biały Kamień nr 18” w ramach projektu: Budowa infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej z promieniowania słonecznego przez członków Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego w formule zaprojektuj i wybuduj miała potrwać 9 miesięcy od dnia podpisania umowy i kosztować inwestora, czyli Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu 10 063 073,46 zł. Wytyczne z przetargu obowiązują, jedynie termin się zmienił.

Wiosną 2024 energia słoneczna trafi do miejskich instytucji

Miasto posiada przy ul. Wysockiego działkę o powierzchni około 5 hektarów, wkrótce ogniwa zajmą jeden hektar - ten przyległy do infrastruktury Tauronu. Powstanie zielona energia, która zostanie spożytkowana na potrzeby miejskich instytucji w Wałbrzychu.

- Trudno wyrokować z danych projektowych, ostateczną wydajność systemu poznamy po jego budowie i uruchomieniu, jednak szacujemy, że w granicach 50-60% powstałej energii będzie zużywane na gospodarkę odpadami, reszta energii zostanie przeznaczona na inne cele miejskie - zaznacza Stanek.

Zatem, zgodnie z założeniami większość energii trafi do Zakładu Segregacji i Zagospodarowania Odpadów (ZSiZO) zlokalizowanego przy ul. Beethovena.

Farma ma być niewidoczna w ul. Wysockiego i połączona ze stacją Tauronu - MAPA

Jak wyjaśniał w 2021 roku włodarz Wałbrzycha:

Udało nam się na ten cel pozyskać około 7 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 – wyjaśniał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Cały projekt miał kosztować ponad 15 mln zł i łączyć farmę przy ul. Wysockiego z 16 mniejszymi instalacjami umieszczonymi na budynkach należących do Gminy Wałbrzych oraz w gminach Głuszyca i Jedlina-Zdrój, które są partnerami projektu.
Instalacje mają powstać na terenach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Ogrodowej, Domu Seniora Rusinowa przy ul. Osiedle Górnicze, na Urzędzie Miejskim przy ul. Kopernika, Hali Wałbrzyskich Mistrzów przy ul. Wysockiego i filii Biblioteki Pod Atlantami przy ul. Kasztelańskiej.
Szacowano, że wszystkie instalacje powstałe w ramach projektu Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego mają produkować 3 WM i nadwyżkę powstałej energii móc odsprzedawać.

Ruszyła budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. Tę energię wykorzysta miasto Wałbrzych
Od ponad dwóch lat Gmina Wałbrzych i inni członkowie Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego przygotowują się do tej inwestycji. Elżbieta Węgrzyn

Wałbrzyski Klaster Energetyczny poszukuje energooszczędnych rozwiązań

Wałbrzyski Klaster Energetyczny powstał w grudniu 2017 roku, obejmuje Wałbrzych, Głuszycę, Szczawno-Zdrój, Jedlinę-Zdrój i Boguszów-Gorce, a także wałbrzyskie instytucje i firmy jak Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. i Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji, a także spółki miejskie, w tym Zamek Książ w Wałbrzychu, Starą Kopalnię i Aqua Zdrój. Liderem klastra jest Wałbrzych.
Część miejskich instytucji w Wałbrzychu już korzysta z własnych ogniw fotowoltaicznych, kolejne powstaną wkrótce. Sama tylko Stara Kopalnia w 2023 roku uzyskała kilka pozwoleń na budowę nowych instalacji, chce takie ogniwa umieścić dachu budynku B15 o mocy 21,16 kWp, budynku B1 o mocy 30,82 kWp, budynku B4 o mocy 19,32 kWp,
Są też prowadzone starania o możliwość budowy ogniw na dachu budynku B8 i B7/9 o mocy 28,98 kWp.

Ruszyła budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. Tę energ...

O projekcie pisaliśmy:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto