MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Za nami finał IV edycji konkursu Matematica Applicata! Zdjęcia

red.
Użyczone: Organizatora
Za nami kolejna, czwarta edycja konkursu Matematica Applicata, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 15 w Wałbrzychu.

Za nami kolejna, czwarta edycja konkursu Matematica Applicata, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 15 w Wałbrzychu. Konkurs, którego pełna nazwa brzmi – Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny Matematica Applicata, kończyła trzecia, finałowa rozgrywka. Zakwalifikowaly się do niej: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Sportowymi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Wałbrzychu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Wałbrzychu, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Mieroszowie.
Patronat honorowy nad konkursem objęła Fundacja Rozwoju Edukacji Matematycznej z Warszawy. Konsultacje merytoryczne zadań konkursowych przeprowadził pan prof. Stanisław Bartkiewicz z Politechniki Wrocławskiej, mentor naukowy wydarzenia.

– Matematica Applicata to konkurs etapowy, który pokazuje jak wykorzystać wiedzę matematyczną w różnych dziedzinach nauki. W pierwszej części współzawodnictwa uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania teoretyczne. W ostatnim etapie zawodów wiedzy pracują zespołowo i muszą wykazać się umiejętnościami rozwiązywania naukowych problemów w sposób praktyczny, logicznym myśleniem i sprawnością w opracowywaniu strategii postępowania. Główną ideą konkursu jest pokazanie, że matematyka nie jest jedynie nauką wykonywania działań na liczbach, lecz przede wszystkim doskonałym narzędziem służącym do precyzyjnego opisu rzeczywistości – informują organizatorzy.

Finałowa rozgrywka miała miejsce 28 kwietnia 2022r. w siedzibie organizatora, czyli PSP nr 15 w Wałbrzychu. Drużyny szkolne reprezentowało po czterech uczniów, którzy wykazują wybitne zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Zadania jakie wykonywali nawiązywały nie tylko do wiedzy matematycznej, ale również informatycznej, geograficznej, chemicznej, biologicznej oraz z zakresu fizyki. Dla przykładu uczestnicy konkursu wykonując zadanie z fizyki zmierzyli się z prawem Archimedesa i wykazali się wiedzą z dziedziny materiałoznawstwa; zadanie z chemii wymagało dokonania obliczeń celem przygotowania odpowiednich roztworów o określonym stężeniu i zweryfikowania poprawności wykonania za pomocą dyfraktometru; informatyczne wyzwanie przeniosło uczestników w świat Excela i rozliczeń finansowo - księgowych w wyimaginowanej firmie „Piórnik”; w części matematycznej pojawiły się kryptarytmy (zadania szaradziarskie), co wymagało zastępowanie liter cyframi, tak aby powstałe liczby tworzyły poprawne działania; a na koniec odbyła się geograficzna podróż po mapie połączona z obliczeniami z zakresu rozciągłości południkowej i równoleżnikowej praz ustalaniem godzin według czasu słonecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto