Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyski Ośrodek Kultury odchodzi do przeszłości, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia również

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Dla niektórych to koniec pewnej epoki w życiu instytucji kultury Wałbrzycha, dla innych jedynie formalność. Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu mają od jakiegoś czasu wspólne kierownictwo, od 2024 roku będą stanowić jedną instytucję kultury z nową nazwą.

Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia przestaną istnieć?

- Z dniem 1 stycznia 2024 roku dokonuje się połączenia samorządowych instytucji kultury, tj. Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury z siedzibą w Wałbrzychu i Parku Wielokulturowego- Stara Kopalnia w Wałbrzychu, dla których organizatorem jest Gmina Wałbrzych, w samorządową instytucję kultury pod nazwą: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu - czytamy w projekcie uchwały, która trafi pod obrady Rady Miejskiej Wałbrzycha ma październikowej sesji.

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, zgodnie z uchwałą, uzyska osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisu do rejestru gminnych instytucji kultury, a tworzące je instytucje zostaną z tego spisu wykreślone. CNKiSK zyskuje też swój statut.

Na to połączenie zanosiło się od lat

Na połączenie tych dwóch instytucji wałbrzyskich zanosiło się już od kilku lat. Konsolidacja instytucji kultury w Wałbrzychu prowadzona w ostatnich latach przejawia się m.in. połączeniem Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury. Ostatnim dyrektorem tej instytucji spoza WOK była do 2015 Joanna Świątek-Czwojdzińska. Kolejnym krokiem konsolidacji było przeniesienie siedziby WOK na teren Starej Kopalni, następnie zaś nastąpiły zmiany kadrowe w obu tych instytucjach. Ich skutkiem było połączenie ich kierownictwa.

Od 1 stycznia 2024 roku instytucje te mają się połączyć w jedną, o szerszym zakresie działalności. Wedle statutu połączona z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury:

Stara Kopalnia opiekuje się zabytkami nieruchomymi, jakimi są obiekty pokopalniane stanowiące architektoniczny zespół byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, wpisanymi do rejestru zabytków oraz rzeczami ruchomymi gromadzonymi na terenie tej Kopalni i stanowiącymi jej wyposażenie. Ponadto stwarza warunki do udostępniania obiektów oraz zgromadzonych zabytków i eksponatów dla zwiedzających, a także upowszechnia i popularyzuje dobra kultury w zakresie historii, nauki, techniki i kultury górniczej oraz prowadzi działalność kulturalną, naukowo-badawczą i edukacyjną.

Po Wałbrzyskim Ośrodku Kultury nowa instytucja przejęła większy akcent na elementy związane z edukacją kulturalną i wychowaniem przez sztukę dzieci i młodzieży; organizację wolnego czasu dzieci i młodzieży; inicjowanie zajęć edukacyjnych mających na celu ochronę środowisk naturalnego, kulturalnego i społecznego, propagowania wartości europejskich oraz poprawę wzajemnych relacji społecznych a także inicjowanie i koordynowanie działań amatorskiego ruchu artystycznego na terenie Miasta Wałbrzycha, choć do tej pory WOK współpracował z Centrum Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w tym zakresie.

Wedle statutu nowej instytucji siedzi Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu jest miasto Wałbrzych, ul. Wysockiego 29, pozostaje więc pytanie o rozwiązanie dotyczące drugiej siedziby WOK w dzielnicy Piaskowa Góra.

Wałbrzyski Ośrodek Kultury odchodzi do przeszłości, Centrum ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto