MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie oczyszczą wałbrzyski skarb

Artur Szałkowski
Znalazca srebrnych groszy praskich przekazał je do wałbrzyskiego magistratu i nie rościł sobie praw do znaleźnego
Znalazca srebrnych groszy praskich przekazał je do wałbrzyskiego magistratu i nie rościł sobie praw do znaleźnego Dariusz Gdesz
Wrocławianie oczyszczą wałbrzyski skarb. Konserwator zabytków przygotowuje wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o nagrodzenie jego znalazcy.

Wrocławianie oczyszczą wałbrzyski skarb. Pod koniec przyszłego tygodnia do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego ma trafić 1385 srebrnych monet, pochodzących z okresu pomiędzy XIV i XVI wiekiem. To grosze praskie, które zostały wykopane z ziemi na terenie Wałbrzycha.

– Monety nie są w najlepszym stanie, dlatego przekazujemy je naukowcom z Wrocławia. Zostaną przez nich oczyszczone i skatalogowane – mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. – Po powrocie do Wałbrzycha będą prawdopodobnie przekazane jako depozyt Skarbu Państwa do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia i tam prezentowane.

Służby konserwatorskie przygotowują również wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie nagrody znalazcy monet, który znalezisko przekazał do wałbrzyskiego magistratu.

– W tym przypadku wartość zabytkowa znaleziska prawdopodobnie przekracza jego wartość materialną – wyjaśnia Barbara Nowak - Obelinda, dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków. – W związku z tym minister kultury i dziedzictwa narodowego może przyznać znalazcy nagrodę pieniężną, która będzie wyższa niż ustawowe 10 procent jego wartości.

Znalazca zastrzegający swoją anonimowość, zostanie prawdopodobnie również uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego okolicznościowym dyplomem. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wartość odkopanych w Wałbrzychu groszy praskich w obecnym stanie, nie przekracza kwoty 10 tys. zł. Wartość monet wzrośnie jednak po tym, jak zostaną oczyszczone i skatalogowane przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto