Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 procent podatku: Wałbrzyszanie nie chcą pomagać?

Elżbieta Węgrzyn
Coraz mniej wałbrzyszan przekazuje 1 procenta swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.
Coraz mniej wałbrzyszan przekazuje 1 procenta swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Piotr Krzyżanowski
Coraz mniej wałbrzyszan przekazuje 1 procenta swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. To niepokojące - mówią eksperci.

1 procent podatku nie dla wałbrzyszan...
– Od lat przekazuję swój 1 procent podatku na wałbrzyskie hospicjum, a moje koleżanki z pracy wspierają rehabilitację córki naszej wspólnej znajomej – mówi Martyna Ochocka z Wałbrzycha. Choć możliwość przekazania swojego 1 procenta podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego nic nie kosztuje, to wciąż korzysta z niej niewielu mieszkańców regionu wałbrzyskiego. W tym roku pieniądze na OPP przekazał jedynie co trzeci wałbrzyszanin składający zeznanie podatkowe za 2013 rok.
– Liczba osób przekazujących swój 1 procent podatku spada. To bardzo niepokojące – mówi Małgorzata Łękawska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu. Prawidłowość tę potwierdzają niestety liczby. Do 2010 roku ilość osób wspomagających fundacje i stowarzyszenia wrastała. We wzmiankowanym roku ludzi dobrej woli było 50,5 tysiąca, czyli około 40,4 procenta wszystkich rozliczających się w US Wałbrzych. Rok później swoje pieniądze przekazało już tylko nieco ponad 41 tys. mieszkańców i na tym poziomie liczba dobroczyńców utrzymuje się do dziś. Kwotowo, sytuacja ta nie jest tak alarmująca, bo w 2013 roku z jednego procenta wałbrzyszanie przekazali najwyższą od pięciu lat sumę 1,835 mln złotych.

1 procent podatku - Komu pomagają wałbrzyszanie

Kogo najczęściej wspierają mieszkańcy ziemi wałbrzyskiej? Ich wybór nie zmienia się od lat. –Najczęściej kwoty te przekazywane są lokalnym klubom sportowym, hospicjom i fundacjom poszukującym środków na leczenie dzieci. Wciąż rzadko pieniądze te trafiają do organizacji działających na rzecz zwierząt lub kultury – dodaje Łękawska.
Są też i tacy, którzy od lat wspierają tę samą organizację, jak stowarzyszenie działające przy szkole lub lokalną Ochotniczą Straż Pożarną. Jednak z organizacjami tymi zwykle łączy ich stała więź lub nawet członkostwo. Pozostali wolą przekazać pieniądze na leczenie lub sport, ale najczęściej nie obdarowują swoim jednym procentem nikogo. I to się nie zmienia od lat, mimo wielkich kampanii informacyjnych.

1 procent podatku - Dlaczego nie przekazują?

W ubiegłym roku ponad 40 proc. Polaków wsparło organizacje pożytku publicznego, ponad połowa wspierających kierowała się osobistą znajomością wspieranej organizacji lub zasięgała opinii znajomych lub rodziny. W 2013, w ramach 1 procenta, rodacy z całego kraju przekazali organizacjom ponad 480 mln zł. Stowarzyszenie Klon/Jawor zbadało jakie są przyczyny nieudzielania wsparcia. Ankietowani najczęściej tłumaczyli, że nie mieli kontaktu z urzędem, bo rozliczał ich ktoś inny i nie mieli wpływu na wypełnienie PIT. Tylko nieliczni przyznawali, że nieprzekazanie wpływu z 1 procenta było ich świadomą decyzją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto