10 000 książek dla szkolnych bibliotek od Empiku! Znamy zwycięzców konkursu "1000 powodów, by czytać"

Akcja specjalna - 1000 powodów, by czytać
Udostępnij:
Nadszedł wielki finał konkursu „1000 powodów, by czytać”, w który po raz kolejny zaangażowały się społeczności lokalne w całej Polsce. Ponad 550 szkół biorących udział w akcji zebrało łącznie ponad pół miliona głosów. Triumfuje 10 szkół, do których trafi w sumie 10 000 wymarzonych przez uczniów książek. Wypełniona po brzegi fascynującymi historiami ciężarówka Empiku wyruszy do podstawówek w Krakowie, Lesznie, Mińsku Mazowieckim, Myszkowie, Niepołomicach, Okuniewie, Serokomli, Trzebosi, Zabrańcu i Zielonej Górze.

Najbardziej magiczne miejsce w szkole

Biblioteka szkolna to miejsce dostępne dla każdego ucznia, w którym codziennie można odkrywać kolejne porywające historie. Pod warunkiem, że dziecko znajdzie w niej takie książki, które wpisują się w jego zainteresowania i będą w stanie naprawdę zawładnąć wyobraźnią. Program „1000 powodów, by czytać” od pięciu lat otwiera szerzej drzwi do świata literatury przed najmłodszymi czytelnikami.

– Od pięciu lat udowadniamy, że lektura to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, a biblioteka jest wspólnym dobrem, które potrafi zjednoczyć całą szkolną społeczność. W każdej edycji uczniowie i nauczyciele podstawówek, a także rodzice, dziadkowie, przyjaciele, mieszkańcy miejscowości walczą o tysiąc nowych książek, które wzbogacą szkolny księgozbiór. Co ważne, tytuły wybierane są przede wszystkim przez same dzieci, które kierują się swoją niezawodną czytelniczą intuicją. Dzięki temu mamy pewność, że na półkach bibliotek znajdą się takie książki, po które uczniowie będą sięgać z prawdziwym zapałem – mówi Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

W konkursie wygrywają wszyscy

W styczniu uczniowie każdej ze zwycięskich podstawówek ułożą listy czytelniczych marzeń – czyli tytułów, które zobaczą na półkach swoich szkolnych bibliotek. Ponadto do laureatów trafi 30 czytników PocketBook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go.

W konkursie wygrywają jednak wszystkie podstawówki, które zgłosiły się do konkursu. Empik przekazał 10 000 kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament aplikacji mobilnej Empik Go i 900 000 kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą spodziewać się również nagród specjalnych od Empik Foto.

Zjednoczeni we wspólnym celu

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią do 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać” prace plastyczne zgłosili uczniowie ponad 550 podstawówek – a więc liczba zgłoszeń była porównywalna jak w poprzedniej edycji konkursu. W trwającym przez miesiąc głosowaniu każdy miał szansę okazać wsparcie wybranej szkole – z jednego konta w aplikacji mobilnej Empiku codziennie można było oddać jeden głos na ulubioną pracę. Aby wyrównać szanse szkoły podzielono na dwie kategorie – placówki do 120 oraz powyżej 120 uczniów. W wyniku głosowania wyłonionych zostało 10 zwycięskich podstawówek, po 5 z każdej kategorii. W tym roku najbardziej zaangażowane okazały się szkoły z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry.

– „1000 powodów, by czytać” to akcja, która łączy w sobie dwa ważne cele – z jednej strony jest promocją czytelnictwa wśród najmłodszych, z drugiej aktywizuje lokalne społeczności do współpracy. W ubiegłych latach miałam okazję brać udział w uroczystym wręczaniu książek zwycięskim placówkom – było to prawdziwe święto dzieci i nauczycieli. I choć w pandemii wszystko wygląda inaczej, to budowanie wspólnoty wokół czytania jest dokładnie tak samo fajne i wartościowe – komentuje publicystka i pisarka Anna Dziewit-Meller.

Organizacja konkursu jest możliwa dzięki uczestnikom programów Empik Premium i Empik Premium Free. Każdy dokonywany zakup stanowi swoistą „cegiełkę”, która wspiera akcję „1000 powodów, by czytać” i pozwala doposażyć szkolne biblioteki. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Lista zwycięskich szkół 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”:

Szkoły powyżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie;
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie;
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie;
  • Zespół Szkół w Serokomli.

Szkoły poniżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie;
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach;
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi;
  • ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu;
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze.

Materiał oryginalny: 10 000 książek dla szkolnych bibliotek od Empiku! Znamy zwycięzców konkursu "1000 powodów, by czytać" - Polska Times

Dodaj ogłoszenie