MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

10 lat temu Wałbrzych dostał ministerialną dotację na rewitalizację Starej Kopalni (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne byłej kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu na Park Wielokulturowy Stara Kopalnia
Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne byłej kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu na Park Wielokulturowy Stara Kopalnia Artur Szałkowski
10 lat temu obecna Stara Kopalnia w Wałbrzychu była ruiną i nic nie zapowiadało, że uda się uratować ten wyjątkowy zabytek techniki. Dzięki dotacjom z zewnątrz i przede wszystkim ogromnemu wysiłkowi finansowemu gminy Wałbrzych projekt zrealizowano. Obejrzyjcie galerię zdjęć dokumentujących, jak do tego doszło.

Dokładnie 10 lat temu (4 lutego 2009 r.) Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawił na konferencji prasowej wyniki oceny merytorycznej I stopnia projektów złożonych w ramach priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W wyniku przeprowadzonej oceny do dalszego etapu konkursu rekomendowano 28 projektów na kwotę całkowitą 1 171 752 143 zł, w tym z funduszy europejskich 689 478 348 zł. Była to największa wówczas kwota rozdysponowana na infrastrukturę kultury w ramach jednego konkursu.

Wśród 28 rekomendowanych wówczas projektów znalazł się złożony przez gminę Wałbrzych, który dotyczył rewitalizacji i adaptacji na cele kulturalne byłej Kopalni Węgla Kamiennego Julia w Wałbrzychu, czyli obecnej Starej Kopalni. Zakwalifikowany do dofinansowania projekt gminy Wałbrzych znalazł się w ekskluzywnym gronie obok projektów m.in.: Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, czy Muzeum Pałac w Wilanowie.

Dofinansowanie przyznane 10 lat temu Wałbrzychowi wynosiło prawie 36 mln zł, a koszt całego projektu został oszacowany na ponad 52,5 mln zł. Brakujące blisko 17 mln zł gmina Wałbrzych miała przekazać z własnego budżetu. Władze miejskie uspokajały wówczas, że nie będzie z tym najmniejszego problemu. W kwietniu 2010 r. na terenie Starej Kopalni prezydent Wałbrzycha oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisali stosowne dokumenty w sprawie dofinansowania.

Ruszyły prace remontowo-konserwatorskie na terenie byłej kopalni węgla kamiennego i był to przysłowiowy ostatni dzwonek na uratowanie kompleksu. Część obiektów była w fatalnym stanie i groziła zawaleniem. Dlatego decyzją inspektora nadzoru budowlanego wyłączono je z eksploatacji. Wraz z postępem inwestycji okazało się, że projekt należy rozszerzyć, a przez to pochłonął większe środki niż pierwotnie zakładano. Ostatecznie inwestycja pochłonęła ponad 160 mln zł. W większości były to pieniądze pochodzące z budżetu gminy Wałbrzych. 9 listopada 2014 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Starej Kopalni.

Z punktu widzenia władz Wałbrzycha najistotniejsze jest to, że od chwili otwarcia Starej Kopalni odwiedza ją coraz więcej osób i to nie tylko turystów. W obiekcie organizowane są bowiem także różnego rodzaju imprezy kulturalne i przedsięwzięcia komercyjne. Pozyskiwane w ten sposób fundusze sprawiają, że miasto nie musi dopłacać do utrzymania Starej Kopalni. W perspektywie są jeszcze dwie inwestycje związane z tym obiektem. Pierwszy to utworzenie podziemnej trasy turystycznej w oparciu o fragment zabytkowej Lisiej Sztolni, która pochodzi z końca XVIII wieku. Na remont czekają również potężne obiekty dawnej kopalnianej przeróbki mechanicznej. Do realizacji tego zadania miasto najchętniej pozyskałoby partnera zewnętrznego, nie zamierza bowiem finansować tego przedsięwzięcia z własnego budżetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto