Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 stycznia obchodzimy Dzień Wikipedii

Elzbieta Węgrzyn
Elżbieta Wegrzyn
Z Dorotą Kostencką, pracownikiem czytelni głównej wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami o sile encyklopedii w sieci rozmawia Elżbieta Węgrzyn

15 stycznia obchodzimy Dzień Wikipedii. Czy internet zagraża bibliotekom i książkom?
Codziennie obcuję z książkami i wiem, że Wikipedia jest konkurencją dla druku, ale nie jest go w stanie zastąpić. Słowo odczytane w sieci jest bardzo ulotne, a treść tam zobaczona nie zapisuje się nam trwale w pamięci. Książkę możemy otworzyć w dowolnym miejscu i czasie, a jej treść, a nawet położenie słów na stronie pamiętamy, dzięki pamięci wzrokowej.
Czy internet zabiera czytelniom czytelników, a Wikipedia wypiera tradycyjne encyklopedie?
Niektórzy użytkownicy sieci rezygnują z czytelni, ale internet nie zastąpi informacji specjalistycznej. Książki naukowe i encyklopedie są tworzone przez specjalistów, autorytety w swojej dziedzinie, a internet i Wikipedia to głównie wiedza powierzchowna, która nie jest poparta badaniami i bibliografią. Tworzą ją i weryfikują amatorzy, a wielu amatorów nie zastąpi specjalisty.
Jakie są mankamenty źródeł internetowych?
Nie wyczerpują tematu i zakresu wiedzy. Dodatkowo, z Wikipedii trudno wybrać najważniejsze informacje, a w przekazach często znajdują się błędy merytoryczne. W sieci hasła są ciągle zmieniane i osoby, czy firmy mogą je cenzurować, a przez to na przykład manipulować czytelnikiem. O tym ostatnim pisze m.in. Andrew Keen w książce "Kult amatora. Jak internet niszczy kulturę".
Czy poszukiwanie wiedzy w sieci zubaża nas?
Tak. Zatracamy umiejętności nie tylko robienia kwerendy, ale i poszukiwania czegokolwiek.
Do czego w czasach wiecznego pośpiechu powinna służyć Wikipedia?
Wikipedia to pierwszy krok w poszukiwaniach. Może nam pomóc w orientacji, jakiej dziedziny wiedzy dane hasło dotyczy. Osoba dociekliwa powinna sięgnąć do dalszych źródeł i nie można zasłaniać się brakiem czasu. Czas jest wytrychem, którym się usprawiedliwiamy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto