Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

225 lat temu poświęcono kościół ewangelicki w Wałbrzychu

Artur Szałkowski
Waldemar Szczugieł, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wałbrzychu
Waldemar Szczugieł, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Carl Langhans, twórca projektu Bramy Brandenburskiej w Berlinie, zaprojektował również świątynię dla wałbrzyskich ewangelików.

Na razie o przypadającym w tym roku jubileuszu, informuje tablica, którą przymocowano do wieży kościoła. Proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu przygotowuje również plan uroczystości rocznicowych.

– Głównym wydarzeniem uroczystości będzie nabożeństwo zaplanowane na 29 września, z udziałem biskupów – mówi ks. Waldemar Szczugieł, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu. – Po za tym planujemy liczne imprezy kulturalne, m.in. koncerty, odczyty i wystawę.

Parafia wyda również okolicznościową, trójdzielna kartę pocztową. Będą na niej zdjęcia kościoła Zbawiciele w Wałbrzychu. Jedno prezentujące obiekt z zewnątrz i dwa z jego wnętrza. Historia kościoła Zbawiciela w Wałbrzychu sięga 1785 roku. Miejscowy dom modlitwy, który wznosił się obok stojącego do dziś kościółka Matki Bożej Bolesnej, stawał się za ciasny dla rosnącej wspólnoty ewangelickiej. Również stan techniczny konstrukcji zaczynał się pogarszać. Obiekt z muru pruskiego wzniesiono na niestabilnym gruncie i jego dalsze użytkowanie mogło się zakończyć katastrofą budowlaną. Dlatego ówczesny pastor Gottfried Breth, podjął decyzję o budowie kościoła. Projekt musiał jednak wcześniej uzyskać akceptację urzędu budowlanego z siedzibą we Wrocławiu, którym kierował słynny architekt Carl Gotthard Langhans, m.in. twórca Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

– Z informacji zawartych w kronikach parafialnych wynika, że Langhans trzy razy odrzucał projekty nowego kościoła – wyjaśnia ks. Waldemar Szczugieł. – Po kolejnym odrzuceniu projektu, przedstawiciele wałbrzyskiej parafii ewangelickiej zaproponowali, by Langhans sam sporządził projekt. Słynny architekt przyjął propozycję.

Tak powstał w Wałbrzychu obiekt sakralny, który jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury klasycystycznej na Śląsku. Kościół Zbawiciela wzniesiono w centrum miasta i poświęcono 24 listopada 1788 roku. Swój obecny wygląd kościół zawdzięcza przebudowie, przeprowadzonej w latach 1862-1865. Zlikwidowano wówczas wieżę świątyni wzniesioną na planie koła i zastąpiono ją wieżą o kształcie ostrosłupa.

– Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, architekci miejscy rozważali przywrócenie historycznej wieży na kościele. skończyło się na wstępnych planach – mówi ks. Waldemar Szczugieł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto