18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3 kwietnia w zamku Książ wystawa i film o Riese

ELW; kadry z filmu - fot. Dariusz Gdesz
3 kwietnia o godz. 18 wernisaż wystawy fotografii Tomasza Wolaka, pt. "Riese. Impresje" połączony z prezentacją filmu "Riese. Tajemnice wykute w skale".

Ekspozycja fotografii autorstwa Tomasza Wolaka, będąca trzecią odsłoną cyklu prezentującego rzemiosło i sztukę fotografii filmowej, odsłania tym razem kadry w postaci impresji, autorskich subiektów. Autor ponownie poszukuje w obiektywie spojrzenia człowieka – aktora – amatora nawiązując do filmowej koncepcji Roberta Bressona, która bazując na idei współpracy z naturszczykami pomaga twórcy w odnalezieniu „prawdy obrazu”. Nawiązując bezpośrednio do tytułu wystawy, twórca zmagając się ze specyficzną pracą fotografa na planie zdjęciowym, koncertuje swe spojrzenie również na miejscach, nabierających dziś metafizycznego charakteru, nierozłącznie splatając swe losy z tajemnicą Riese.
Materii twórczej dostarczyły tym razem dwie produkcje dokumentalno-fabularyzowane TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Riese. Tajemnice wykute w skale oraz Jaśniej i cieplej. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku.

Inauguracja cyklu ekspozycji wystawy na Dolnym Śląsku będzie połączona będzie z projekcją filmu "Riese. Tajemnice wykute w skale". To fabularyzowany film dokumentalny pt. „Riese – Tajemnice wykute w skale”. Obraz ten premierowo został wyświetlony w grudniu ubiegłego roku w zamku Książ, gdzie był prezentowany w czterech salach jednocześnie. Ponad godzinny obraz jest jedną z pierwszych prób podjęcia tak złożonej kwestii, jaką są tajemnicę powstania kompleksu „Włodarz” oraz zrozumienie tajnych planów III Rzeszy wobec zamku Książ. Film wyprodukowała TVP Wrocław z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, to ósmy obraz z cyklu Dolny Śląsk Pełen Historii. Zdjęcia do niego realizowano w Wałbrzychu i na terenie gminy Walim. Twórcami dokumentu są Maciej Kieres i Wojciech Malinowski. Zobaczcie kadry z filmu uwiecznione przez Dariusza Gdesza.

Wstęp na wernisaż oraz projekcję filmu dla publiczności jest bezpłatny.
Ekspozycja tam potrwa do 6 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto