Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

68 lat temu do Wałbrzycha wkroczyli Sowieci

Artur Szałkowski
Scenę wkroczenia do Wałbrzycha (niem. Waldenburg) żołnierzy Armii Czerwonej, pokazano w filmie pt. „Riese - tajemnica wykuta w skale”. Ze względu na możliwość zniszczenia przez czołg asfaltowej drogi w dzielnicy Gaj, potyczkę żołnierzy radzieckich i niemieckich sfilmowano przy ul. Beethovena
Scenę wkroczenia do Wałbrzycha (niem. Waldenburg) żołnierzy Armii Czerwonej, pokazano w filmie pt. „Riese - tajemnica wykuta w skale”. Ze względu na możliwość zniszczenia przez czołg asfaltowej drogi w dzielnicy Gaj, potyczkę żołnierzy radzieckich i niemieckich sfilmowano przy ul. Beethovena Dariusz Gdesz
8 maja 1945 roku, do Wałbrzycha od strony Świebodzic, wkroczyli pierwsi żołnierze Armii Czerwonej z 21 Armii I Frontu Ukraińskiego, którym dowodził marszałek Iwan Koniew.

W związku z tym, że z miasta uciekli już wcześniej nazistowscy dygnitarze i pozostały w nim tylko niedobitki oddziałów wojskowych, Rosjanie zdobyli Wałbrzych bez walk. Do jedynej potyczki doszło tylko w okolicach dzielnicy Gaj. Wycofujący się w kierunku Mieroszowa Niemcy, ostrzelali czerwonoarmistów. Rosjanie nie pozostali dłużni i odpowiedzieli salwą z czołgu.

Ze wspomnień świadków tamtych wydarzeń wiemy, że w Wałbrzychu nie było żadnych zniszczeń wojennych. Działały telefony i komunikacja miejska, ludzie w mieszkaniach mieli prąd i wodę. Pracy nie przerywały kopalnie, koksownie i inne zakłady przemysłowe. Dla Rosjan Wałbrzych był od początku miastem o znaczeniu strategicznym. Świadczy o tym ulokowanie w nim 17-tysięcznego garnizonu Armii Czerwonej, którym dowodził gen. Paweł Batow. Dla porównania radziecki komendant wojenny Wrocławia był tylko w stopniu pułkownika.

Od początku pobytu w Wałbrzychu, Rosjanie penetrowali wszystkie miejsca na terenie miasta i w jego najbliższym otoczeniu, gdzie Niemcy mogli ukryć np. depozyty bankowe, czy broń. Przez rok czerwonoarmiści stacjonowali m.in. w zamku Książ. Czy Rosjanom udało się odnaleźć w Wałbrzychu jakieś skarby i wywieźć je do Związku Radzieckiego, nie wiadomo. Nie byli i nadal nie są zainteresowani ujawnianiem informacji na ten temat.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto