18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7. Jarmark Średniowieczny w Grodnie (FILM)

Elżbieta Węgrzyn;Fot. Dariusz Gdesz
Przez ubiegłą sobotę i niedzielę 14 i 15 maja można było uczestniczyć w Jarmarku Średniowiecznym w Grodnie. Zapraszaliśmy na tę imprezę słowami: "kto żyw niech do Grodna, zacnego grodu bieży, by pląsające białogłowy i najprzedniejszych polskich wojów krwawe boje zobaczyć. Jarmark tam będzie bogaty od sobotniej jutrzni do wieczerzy pańskiego dnia odpoczynku. Na dziedzińcu łacno też kuglarzy i połykaczy ognia błazeństwa zobaczycie i spróbujecie polewek zacnych gospodyń. A ile tam będzie kramów z przyodziewkiem, nabożnych ksiąg, małmazji i saraceńskich wynalazków! Konia też podkujecie i z łuku Amora pannę sobie ustrzelicie". A teraz prezentujemy zdjęcia oraz film z Grodna.

Film: Dariusz Gdesz

Jarmark Średniowieczny w zamku Grodno to jedna z najbardziej znanych i lubianych imprez cyklicznych w naszym regionie. Jej organizatorem jest Bractwo Zamku Grodno oraz Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. VII Jarmark Średniowieczny zaplanowano w tym roku dwa dni – 14 i 15 maja, a swoją obecność na nim potwierdziło kilkanaście bractw rycerskich z całego kraju oraz ok. 100 uczestników, związanych z ruchem odtwórstwa historycznego. – Tegoroczna impreza ma większy rozmach niż w poprzednich latach, zatem zachowa swój niepowtarzalny charakter, ale przewyższy poprzednie jarmarki skalą – mówi Alisa Mościcka z Bractwa Zamku Grodno. Rozmach ten był widoczny m.in. podczas sobotnich zmagań bractw rycerskich i śmiertelnej potyczki podczas bitwy.

W sobotę spotkanie z kulturą średniowiecza zaczęło się o g. 10 i potrwało do późnych godzin wieczornych, zaś w niedzielę impreza zakończy się ok. g. 16. Sobotnia słoneczna pogoda sprawiła, że mieszkańcy naszego regionu chętnie odwiedzili zamek i skorzystali z proponowanych atrakcji, a zaplanowano ich sporo. Są to pokazy tańców dawnych, inscenizacje historyczne, pokazy kuglarskie, turnieje rycerskie, pokazy tańców ognia i prezentacje filmowe. - Tradycyjnie można też zobaczyć pracę średniowiecznych rzemieślników, spróbować potraw przygotowanych przez przybyłych gastronomików, a przy okazji zwiedzić nasz piękny zamek – dodaje organizatorka jarmarku.

Spotkanie z historią średniowiecza to również możliwość podziwiania stylizowanych strojów, nauki dawnych tańców, a nawet strzelania z łuku. Tradycyjnie, najbardziej widowiskową częścią jarmarku są turnieje bojowe bractw rycerskich, które w tym roku zaczęły się w sobotę o g. 12.30, finał zaś w niedzielę o g. 13. Każdego dnia będzie też można też było zobaczyć wielką potyczkę zbrojną w postaci barwnej średniowiecznej bitwy – zmagania zaczęły się w sobotę o g. 17, a w niedzielę zaplanowano je na g. 14.30. Jarmark to również kramy i stoiska wystawiennicze rękodzielników i twórców ludowych, na których będzie można kupić ozdoby, dzieła sztuki, a także ekologiczną żywność. Cała impreza odbędzie się w bliskim otoczeniu zamku Grodno, który stanowi dla niej doskonałą, klimatyczną oprawę. Podczas jarmarku będzie można spotkać przedstawicieli bractw rycerskich i dowiedzieć się, jak trafić w ich szeregi. To niepowtarzalna gratka dla wielbicieli militariów i dobrej zabawy. Wstęp na jarmark bezpłatny. Zwiedzanie zamku kosztuje 9 i 6 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto