77 lat „Kotwicy” - Znaku Polski Walczącej - ZDJĘCIA

WOT
Od 3 lipca 2018 r. na oficjalnych znakach i emblematach Wojsk Obrony Terytorialnej jest umieszczana „Kotwica” - Znak Polski Walczącej
Od 3 lipca 2018 r. na oficjalnych znakach i emblematach Wojsk Obrony Terytorialnej jest umieszczana „Kotwica” - Znak Polski Walczącej Wojska Obrony Terytorialnej
Udostępnij:
Dzisiaj (20 marca) mija 77 lat od dnia kiedy na ulicach okupowanej Warszawy po raz pierwszy pojawiła się „Kotwica” – Znak Polski Walczącej. Po nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, „Kotwica” stała się symbolem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autorką „Kotwicy” jest Anna Smoleńska (1920-1943) - studentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, harcerka Szarych Szeregów. Znak łączył w sobie literę „P” jak Polska i „W” jak walka. „Kotwica” miała pokazać okupantowi, iż Polska żyje i nadal walczy. Symbol stopniowo rozpowszechnił się w całym kraju, malowany na murach i budynkach. Za uwiecznianie znaku Polski Walczącej groziło aresztowanie lub wywiezienie do obozu. W środę (20 marca 2019 r.) „Kotwica” obchodzi swoje 77 „urodziny”.

Od blisko roku „Kotwica” jest symbolem rozpoznawczym Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). 19 czerwca 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Weszła w życie po dwóch tygodniach i od 3 lipca 2018 r. orzeł i flaga WOT wyróżniają się „Kotwicą”.

– Symbolika „Kotwicy” znajduje się teraz na Orle i Fladze WOT, Terytorialsi z dumą noszą ją nie tylko na oliwkowych beretach oraz oznace rozpoznawczej, ale także w swoich sercach odwołując się tym samych do swych bohaterskich poprzedników – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Znak Polski Walczącej jest prawnie chroniony ustawą z dnia 10 czerwca 2014 r. o ochronie Znaku Polski Walczącej, stanowi on dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie