Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aparthotele i condohotele gwarantują 7–10 proc. zysku? Nie wierz reklamom. UOKiK i KNF ostrzegają inwestorów

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Reklamowane jako bezpieczna inwestycja apart- i condohotele łatwo mogą wpędzić inwestora w długi.
Reklamowane jako bezpieczna inwestycja apart- i condohotele łatwo mogą wpędzić inwestora w długi. 123RF.com
Aparthotele i condohotele kuszą inwestorów gwarancjami pewnego zysku. Eksperci ostrzegają jednak, że inwestowanie w takie nieruchomości może być w rzeczywistości bardzo ryzykowne.

Aparthotele i condohotele to ryzykowna inwestycja – ostrzegają we wspólnym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Reklamowane dziś często jako bezpieczna forma zarabiania na nieruchomościach, aparthotele i condohotele wiążą się z zagrożeniami, o których inwestorzy nie zawsze są informowani. Ryzyko jest tym większe, że tego typu obiekty działają często na granicy prawa.

Aparthotele i condohotele kuszą Polaków

Inwestowanie w mieszkania pod wynajem od dawna cieszy się w Polsce dużą popularnością. Według badania Kantar Public w 2018 r. aż 47 proc. ankietowanych stwierdziło, że gdyby dysponowali kwotą 500 tys. zł, zainwestowaliby ją właśnie w nieruchomości. Dopiero w dalszej kolejności badani zdecydowaliby się odłożyć te środki na lokatę lub przeznaczyć je na rozwój własnej firmy.

Aparthotele i condohotele, które pojawiły się na naszym rynku kilka lat temu, to kolejna opcja dla tych, którzy chcieliby ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Chodzi o obiekty budowlane złożone z wielu jednostek mieszkalnych, przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Mogą to być np.:

  • akademiki,
  • hotele,
  • wielorodzinne budynki mieszkalne.

Osoba inwestująca w condohotel czy aparthotel kupuje jeden lub kilka lokali mieszkalnych w takim obiekcie. W przypadku condohotelu będą to typowe pokoje hotelowe, zaś w przypadku aparthotelu całe mieszkania (choć często mierzące zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych). Inwestor może korzystać z tych lokali przez pewną część roku, a przez resztę czasu są one wynajmowane klientom.

Właściciel lokali rzadko zajmuje się wynajmem osobiście – apart- czy condohotel na ogół jest obsługiwany przez specjalistyczną firmę zewnętrzną (tzw. operatora), która bierze na siebie obowiązki takie jak m.in. prowadzenie recepcji, przyjmowanie klientów, sprzątanie lokali i dbanie o budynek. W zamian za świadczenie usług operator otrzymuje część zysków z wynajmu, zaś reszta pieniędzy trafia na konto inwestora.

Aparthotele i condohotele są dziś często zachwalane jako inwestycja bardzo korzystna. Reklamy kuszą obietnicą „gwarantowanych” zysków na poziomie 7–10 proc. rocznie oraz zapewniają, że zainwestowane pieniądze będą równie bezpieczne jak na lokacie bankowej. Kampanie reklamowe wywierają zamierzony skutek – według UOKiK i KNF Polacy coraz częściej dają się namówić na skorzystanie z tego typu ofert.

UOKiK i KNF: obietnice dużych zysków są bez pokrycia

Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega jednak, że materiałom reklamowym zachęcającym do inwestowania w apart- i condohotele nie można ufać. Ponieważ brakuje regulacji prawnych dla tego typu obiektów, rynek condo- i aparthoteli nie jest objęty nadzorem KNF. Oznacza to, że informacje podawane w reklamach nie są weryfikowane przez żadnych zewnętrznych ekspertów i mogą być niezgodne z prawdą.

Podobnego zdania jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przypomina, że każda inwestycja w nieruchomości wiąże się z ryzykiem. Faktyczne zyski z apart- czy condohotelu zależą od wielu czynników, m.in. liczby gości, konkurencji ze strony innych obiektów czy ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Żeby inwestor mógł uzyskać obiecywaną w reklamach 10-procentową stopę zwrotu, wszystkie pokoje hotelowe musiałyby być stale wynajęte, co jest zwyczajnie niemożliwe. Niestety, oczarowani obietnicami inwestorzy często o tym zapominają.

– Trzeba być świadomym, że nie ma gwarantowanych stóp zwrotu – zwraca uwagę Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK. – Apart- i condohotele cechują się koniunkturalnością i sezonowością. Tym samym należy zachować szczególną ostrożność w lokowaniu środków finansowych, bowiem nie ma gwarancji zarówno czy, jak i kiedy oraz w jakiej wysokości zrealizowane zostaną stopy zwrotu. Ponadto wystąpią stałe koszty związane np. z zarządem i utrzymaniem lokalu, obsługą zadłużenia czy podatkami.

Aparthotel – inwestycja bezpieczna jak lokata?

Również bezpieczeństwo inwestycji w condo- czy aparthotel nie jest wcale takie pewne. Przede wszystkim mieszkania w tego typu obiektach często nie są w świetle prawa lokalami mieszkalnymi, tylko użytkowymi. Oznacza to, że nabywcy nie chroni ustawa deweloperska, czyli m.in. jego pieniądze nie trafiają na bezpieczny rachunek powierniczy.

– Brak zabezpieczeń oznacza, że deweloperzy nie stosują ustawy deweloperskiej do sprzedaży aparthoteli – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Upadek inwestycji i niedokończenie budowy oznacza utratę pieniędzy konsumenta.

Upadek inwestycji stanowi realne ryzyko, ponieważ wiele firm działających na rynku condo- i aparthoteli ma niepewne źródła finansowania. Są to np. deweloperzy finansujący inwestycje wyłącznie z wpłat konsumentów albo ze sprzedaży obligacji. Takie firmy nie posiadają prawie żadnych środków własnych, co oznacza, że są bardziej narażone na upadłość.

[QUIZ] Czy potrafisz inwestować w nieruchomości

Zagrożenie dla inwestora staje się jeszcze większe, jeśli na zakup lokalu w condo- czy aparthotelu zaciągnie on kredyt. W takim przypadku upadek inwestycji może oznaczać popadnięcie w poważne długi. Nawet jeśli hotel powstanie, właściciel lokalu wciąż ryzykuje – jeżeli wymarzone zyski nie nadejdą, zostanie on z potężnym kredytem do spłacenia.

– Kluczowe jest zrozumienie podstawowej zasady – każda inwestycja, także w nieruchomości, obarczona jest ryzykiem, które powinien świadomie podjąć konsument – dodaje Tomasz Chróstny z UOKiK. – To on decyduje o tym czy przedmiot inwestycji zgodny jest z akceptowalnym przez niego profilem ryzyka oraz zdolnościami finansowymi, tym samym powinien dysponować rzetelną informacją niezbędną do dokonania tego trudnego wyboru.

Uzyskanie rzetelnej informacji może być jednak trudne. Do inwestowania w apart- i condohotele często zachęcają Polaków pośrednicy finansowi powiązani z bankami oraz deweloperami budującymi tego typu obiekty. Ponieważ pośrednicy ci działają poza kontrolą KNF, istnieje zagrożenie, że mogą oni namawiać do inwestycji lub zaciągnięcia na nią kredytu, mając na uwadze raczej własny zysk niż dobro klienta. Tym samym niedoświadczony inwestor może łatwo zostać zmanipulowany.

Jak inwestować, żeby nie żałować?

W odpowiedzi na duże zainteresowanie Polaków apart- i condohotelami Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała zbiór podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy inwestowaniu. Najważniejsze z nich to:

  • bądź świadomy ryzyka – nie istnieje coś takiego jak dochód „pewny” czy „gwarantowany”, a każda inwestycja wiąże się z ryzykiem;
  • patrz nie na zyski, a na koszty – zawsze należy pytać, w jaki sposób obliczono obiecywane wysokie zyski – czy uwzględniono np. koszty podatkowe lub związane z utrzymaniem nieruchomości;
  • sprawdź kontrahenta – przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy czy wpłaceniem środków zawsze trzeba zbadać sytuację finansową i reputację danej firmy, a także jej doświadczenie na rynku;
  • czytaj umowę ze zrozumieniem – jeśli cokolwiek w umowie wydaje się niejasne, warto poprosić o pomoc specjalistę;
  • bądź pewny, co kupujesz – warto się upewnić, czy nabywając lokal, inwestor zostaje jego właścicielem, współwłaścicielem czy może tylko udziałowcem oraz jakie przysługują mu z tego tytułu prawa.

Warto dodać, że komunikat KNF i UOKiK przestrzega nie tylko przed apart- i condohotelami, ale też przed innymi niepewnymi inwestycjami w nieruchomości. Chodzi m.in. o domki kempingowe czy działki położone na atrakcyjnych turystycznie terenach, które również reklamuje się jako „gwarantujące” wysokie zyski. Eksperci radzą szczególnie uważać na oferty sprzedaży gruntów rolnych – jeśli pośrednik obiecuje, że przekształci taką działkę w budowlaną, warto najpierw upewnić się, czy faktycznie jest to możliwe.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aparthotele i condohotele gwarantują 7–10 proc. zysku? Nie wierz reklamom. UOKiK i KNF ostrzegają inwestorów - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto