Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Jacek Wilczur, żołnierz Armii Krajowej, badacz kompleksu Riese w Górach Sowich

Artur Szałkowski
Jacek Wilczur 1925-2018
Jacek Wilczur 1925-2018 Łukasz Kazek
Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy. W wieku 93 lat zmarł Jacek Wilczur. W lipcu 1964 r. przewodniczył pierwszej ekspedycji zorganizowanej przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w Góry Sowie.

Jacek Wilczur urodził się 25 grudnia 1925 r. we Lwowie. Był historykiem, prawnikiem i politologiem, specjalistą w zakresie niemcoznawstwa, członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, badaczem podziemnego kompleksu Riese oraz żołnierzem i egzekutorem Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich oraz żołnierzem Batalionów Chłopskich. Był jednym z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu radomsko-kieleckim „Jodła" pod dowództwem Jana Piwnika ps. „Ponury" walczącego w Górach Świętokrzyskich oraz oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich.

W wieku 16 lat na swoją prośbę został wcielony do grupy egzekucyjnej, w której wykonywał wydane przez podziemne sądy wyroki śmierci na nazistach, kolaborantach oraz pospolitych przestępcach. Był dwukrotnie ranny w bezpośrednich starciach z Niemcami, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W lipcu 1964 r. przewodniczył pierwszej ekspedycji GKBZHwP, która przybyła do Gór Sowich. Jej członkowie zbadali dostępne podziemia kompleksu Riese, zebrali zeznania żyjących wówczas jeszcze świadków. Dokonali również ekshumacji masowych mogił na terenie Walimia, w których Niemcy pochowali głównie jeńców włoskich i radzieckich.

Jacek Wilczur brał również udział w poszukiwaniu zrabowanej przez Niemców i wciąż zaginionej Bursztynowej Komnaty. Opublikował w kraju i za granicą ponad trzydzieści książek poświęconych tematyce II wojnie światowej, ludobójstwu hitlerowskiemu. Część z nich poświęcona jest tematyce Riese („Księstwo SS", czy „Raport Wilczura"). Jacek Wilczur przyczynił się do oskarżenia i skazania na śmierć w Jerozolimie w kwietniu 1988 r. Iwana Demianiuka, ukraińskiego zbrodniarza wojennego, który zajmował się kierowaniem transportów Żydów do komór gazowych w Sobiborze.

W maju 2015 r. Jacek Wilczur wystąpił w krótkometrażowym filmie dokumentalnym pt. „Wilczur" wyprodukowanym przez telewizję TVN24, w którym pierwszy raz przed kamerą opowiedział o wykonywaniu wyroków śmierci oraz odkryciach dokonanych podczas ekspedycji w Góry Sowie. Jacek Wilczur zmarł we wtorek (25 września) w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę (3 października). O godz. 9.30 odprawiona zostanie msza w kościele na Cmentarzu Bródnowskim przy ul. św. Wincentego w Warszawie, a po mszy na tej samej nekropolii odbędzie się pogrzeb.

Spotkanie z Jackiem Wilczurem w ramach Edycji Specjalnej projektu Riese 2 Oblicza (listopad 2016). W Pałacu Jedlinka gość otworzył wystawę poświęconą tematyce i badaniom tajemniczych tuneli i budowli w Górach Sowich znanych pod nazwą Projekt Riese

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto