AZS PWSZ Wałbrzych z Pucharem Polski

Bartosz Ogrodnik
Piłkarki AZS PWSZ Wałbrzych zdobyły Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim.
Piłkarki AZS PWSZ Wałbrzych zdobyły Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Bartosz Ogrodnik
Zawodniczki AZS PWSZ Wałbrzych rozegrały finał dolnośląskiego Pucharu Polski. Piłkarki pod wodzą Kamila Jasińskiego nie bez problemów pokonały III-ligową Miedź Legnica 5:2 (2:1).

Spotkanie było finałem PP na szczeblu wojewódzkim i rozegrane zostało na neutralnym terenie w Polkowicach. Zwycięzca pojedynku awansował na szczebel centralny. Zawodniczki z Wałbrzycha na mecz pojechały bez pierwszego trenera Marcina Gryki, którego zastąpił jego asystent, Kamil Jasiński. Kadra zespołu z Wałbrzycha nie była najmocniejsza, wśród powołanych na to spotkanie piłkarek brakowało wielu zawodniczek, m. in. kadrowiczek Darii Antończyk, Anny Rędzi i Małgorzaty Mesjasz. Z różnych powodów nie zagrały jeszcze Edyta Botor, Klaudia Miłek czy Sofia Gonzalez. Największym problemem dla trenera była jednak obsada bramki na ten mecz. Zastępczynie Antończyk były niedostępne: Jessica Ludwiczak ma kontuzję, a Patrycja Urbańska pauzowała za czerwoną kartkę. W pierwszej połowie meczu z Miedzią w bramce stanęła zatem Katarzyna Iwańczuk.

Od początku meczu zauważalna była przewaga wałbrzyszanek, głównie za sprawą dużej liczby rzutów rożnych. Najlepsze okazje po tych stałych fragmentach gry miała Katarzyna Konat. W 17. minucie ku zaskoczeniu wszystkich na prowadzeniu wyszły Miedzianki, a bramkę strzeliła Karolina Naporowska. Podrażniona ekipa AZS PWSZ zareagowała w zły sposób, bo kilka minut później za odepchnięcie rywalki czerwoną kartkę otrzymała kapitan zespołu z Wałbrzycha - Aleksandra Bosacka. Mimo gry w osłabieniu, zawodniczki spod Chełmca wypracowały sobie dużą przewagę. Gola na 1:1 bezpośrednio z rzutu rożnego strzeliła w 38. minucie Katarzyna Brzeska, która przejęła opaskę kapitańską po Bosackiej. Chwilę przed przerwą wałbrzyszanki wyszły na prowadzenie, a bramkę strzałem w długi róg zdobyła Agata Sobkowicz.
Od 46. minuty w bramce AZS PWSZ Wałbrzych oglądaliśmy inną piłkarkę z pola - Darię Plutę. Jej koleżanki przejęły inicjatywę i mimo kilku zmian potrafiły strzelić trzy kolejne bramki: dwie Sobkowicz i jedną Jessica Pluta. Miedź odpowiedziała bramką na 5:2 autorstwa Marleny Bajsarowicz. Zwycięstwo wałbrzyszanek stało się faktem i to one zdobyły Puchar Polski na szczeblu województwa dolnośląskiego. W kolejnej rundzie na szczeblu centralnym (1/16) podejmą I-ligowy Rolnik Biedrzychowice.

Miedź Legnica - AZS PWSZ Wałbrzych 2:5 (1:2)
Naporowska 17, Bajsarowicz 76 - Sobkowicz 44, 60, 63, Brzeska 38, Pluta J. 72.

AZS PWSZ: Iwańczuk (46 Żurawska) - Aszkiełowicz (70 Szarko), Konopka (75 Nawieśniak), Konat, Bosacka - Borkowska (46 Pluta J.), Brzeska, Pełechata (62 Wójcik), Lizoń (66 Rak) - Pluta D., Sobkowicz.