Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Dolnym Śląsku

Alicja Sumarowska
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 28 lutego, jednocześnie w 160 miastach Polski i siedmiu poza krajem. W akcji weźmie udział ponad czterdzieści tysięcy osób. Na Dolnym Śląsku aż 21 miast zgłosiło się do udziału w projekcie pod nazwą "Tropem Wilczym – bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Projekt Tropem Wilczym – bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 28 lutego. We Wrocławiu zawodnicy wystartują w południe w parku Staszica. Na Dolnym Śląsku biegi odbędą się w 21 miastach, w całej Polsce w 160.

Zapisy na bieg pamięci we Wrocławiu trwają do 25 lutego. Pobiec może maksymalnie 300 osób, ale są jeszcze wolne miejsca. Uczestnicy będą musieli pokonać trasę o długości 1963 metów. Dystans ten nie jest przypadkowy. To właśnie w 1963 roku, 21 października, zginął w obławie ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak ps. "Lalek".

Oto trasa biegu:

Zapisy na bieg odbywają się mailowo. Zgłoszenia (imię, nazwisko i datę urodzenia) należy wysyłać na adres [email protected]. Koszt uczestnictwa to 30 zł - w cenie pakiet startowy (koszulka, medal, torba) i ubezpieczenie. Opłaty startowe nalezy uregulować przelewem.

Gościem na biegu we Wrocławiu będzie por. Henryk Atemborski, ps. "Pancerny", który obejmie honorowy patronat nad wydarzeniem. Po biegu, w "Przystanku Historia" przy pl. Strzeleckim 25, będzie można porozmawiać z bohaterem.

W dniu biegu, na skwerze przy pl. Strzeleckim, stanie Namiot Wyklętych. Zobaczymy w nim wystawę współtworzoną z lokalnym oddziałem IPN i kupimy materiały dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Będzie również okazja do rozmowy z historykami specjalizującymi się w tej tematyce.

Biegi Pamięci Żołnierzy Wykletych na Dolnym Śląsku
1. Lubin
2. Legnica
3. Strzegom
4. Oleśnica
5. Jaworzyna Śląska
6. Świebodzice
7. Głuszyca
8. Wałbrzych
9. Kowary
10. Jelenia Góra
11. Świdnica
12. Dzierżoniów
13. Wrocław
14. Oława
15. Walibórz
16. Szczytna
17. Ząbkowice Śląskie
18. Kłodzko
19. Duszniki Zdrój
20. Kudowa Zdrój
21. Bystrzyca Kłodzka

Szczegółowe informacje o biegach i zapisach do startu w poszczególnych miastach znajdują się na stronie tropemwilczym.pl

Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Są one objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych z udziałem premier E. Kopacz (27.09.2015)
- Ponad 60 lat trzeba było czekać, żeby ich pożegnać w ten najbardziej oczywisty i ludzki sposób, jakim jest pogrzeb i złożenie do grobu - mówiła podczas uroczystości pochowania szczątków 35 zidentyfikowanych Żołnierzy Wyklętych premier Ewa Kopacz.

Na stołecznym pl. Piłsudskiego odprawiono mszę świętą. Wystawionych przy ołtarzu 35 trumien ze szczątkami ofiar terroru komunistycznego, w tym pięć udekorowanych wstęgami Orderu Virtuti Militari, przewieziono następnie w kondukcie żałobnym na Wojskowe Powązki. Ceremonia pogrzebowa z udziałem rodzin ofiar oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbyła się przed panteonem-mauzoleum na Łączce.

Źródło: TVN24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto