Boguszów-Gorce: 10-lecie ośrodka sportowo-rekreacyjnego na górze Dzikowiec (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Ośrodek sportowo-rekreacyjny na górze Dzikowiec w gminie Boguszów-Gorce (powiat wałbrzyski)
Ośrodek sportowo-rekreacyjny na górze Dzikowiec w gminie Boguszów-Gorce (powiat wałbrzyski) Dariusz Gdesz
Na początku lutego przypada 10 rocznica oddania do użytku ośrodka sportowo-rekreacyjnego na górze Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach. Z tej okazji przypominamy jego historię, która w rzeczywistości jest dłuższa i prezentujemy fotografie archiwalne.

Potencjał sportowo-turystyczny Dzikowca Wielkiego (836 m n.p.m.) położonego w północno-zachodniej części Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych, dostrzeżono już na początku XX wieku. Wykarczowano wówczas część stoku i utworzono trasę zjazdową dla narciarzy. Po wybuchu wojny i bezpośrednio po niej były sprawy ważniejsze niż sport, dlatego o Dzikowcu przypominano sobie dopiero w połowie lat 80. Dyrekcja Dolnośląskiego Gwarectwa Węglowego wybudowała wówczas największy w regionie wałbrzyskim stok narciarski z wyciągiem orczykowym oraz rozpoczęła wznoszenie tuż obok wzniesienia nowoczesnego hotelu z basenem i kręgielnią. Inwestycję przerwała niestety likwidacja wałbrzyskiego górnictwa.

Na szczęście władze Boguszowa-Gorc sprawowały przez cały czas nadzór nad terenem, co zapobiegło jego dewastacji. W 2006 r. w budżecie gminy wygospodarowano pieniądze na budowę kolejki kanapowej, którą turyści i sportowcy będą mogli wjechać na szczyt Dzikowca. Przetarg wygrała firma Mostostal Zabrze. Ta sama, która w latach 80. budowała na stoku wyciąg orczykowy. Na początku lutego 2009 r. ośrodek sportowo-rekreacyjny na Dzikowcu oficjalnie rozpoczął działalność. Dzikowiec służy miłośnikom narciarstwa zjazdowego i biegowego, kolarzom górskim, a także paralotniarzom. To idealne miejsce do lotów treningowych i wyczynowych. Wieją tu wiatry północne i północno-wschodnie, które pozwalają wznosić się na wysokość 1,5 tys. metrów i loty na odległość do 40 km.

W 2013 r. na szczycie Dzikowca została zbudowana drewniana wieża widokowa o wysokości 20 metrów.

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Dodaj ogłoszenie