Boguszów-Gorce: 520 lat historii miasta z najwyżej położonym rynkiem w Polsce (STARE POCZTÓWKI)

Redakcja
Boguszowski rynek - najwyżej położony w Polsce na starych pocztówkach
Boguszowski rynek - najwyżej położony w Polsce na starych pocztówkach archiwum autora
W 2019 r. przypada 520 rocznica otrzymania przez Boguszów (niem. Gottesberg), a obecnie Boguszów-Gorce praw miejskich. Miasto może poszczycić się nie tylko długą historią, ale także najwyżej położonym rynkiem w Polsce.

W 1499 r. Boguszów (niem. Gottesberg, czyli Boża Góra) otrzymał prawa miejskie. Związane było to z rozwojem górnictwa na terenie obecnego miasta. W ciągu ponad 500 lat historii miasta działały tutaj nie tylko kopalnie węgla kamiennego, ale także srebra, czy barytu. W 1973 r. po połączeniu Boguszowa z Gorcami, Kuźnicami Świdnickimi i Starym Lesieńcem została utworzona gmina Boguszów-Gorce.

Boguszów-Gorce nie jest najwyżej położonym miastem w Polsce, za to najwyżej położony w kraju jest boguszowski rynek, który nosi obecnie nazwę pl. Odrodzenia. Różne źródła podają różną wysokość, od 591 do 592 m n.p.m. Dokładna wysokość położenia boguszowskiego rynku to 591 m i 58 cm n.p.m. W związku z tym, że jest to najwyżej położony rynek w Polsce, to również najwyżej położonym jest także wznoszący się przy nim XVIII-wieczny ratusz - siedziba władz Boguszowa-Gorc. Prezentujemy wygląd boguszowskiego rynku utrwalony na starych pocztówkach. Widać na nich m.in. nieistniejący już pomnik bogini Germanii, który w przeszłości stał w tym miejscu.

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Dodaj ogłoszenie