Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boguszów-Gorce: Mały krwiopijca z potoku zatrzyma budowę kopalni

Artur Szałkowski
W Boguszowie-Gorcach nie chcą budowy kopalni melafiru
W Boguszowie-Gorcach nie chcą budowy kopalni melafiru FOT. JAN KUSZNIERZ
Minóg strumieniowy, zamieszkujący potok Lesk, nie jest tak urodziwy jak bajkowa złota rybka, ale podobnie jak ona potrafi spełniać życzenia. Przekonali się o tym mieszkańcy Boguszowa-Gorców.

Ich protesty przeciw budowie kamieniołomu na zboczu góry Nieroda nie miały dotąd siły przebicia. Kopalnia surowców skalnych ma funkcjonować niespełna pół kilometra od zabudowań. Zdesperowani ludzie napisali więc do ministra środowiska i poinformowali, że inwestycja zagraża populacji minoga strumieniowego. To poskutkowało.

- Minister pozytywnie rozpatrzył moje odwołanie od decyzji marszałka województwa dolnośląskiego - mówi Ryszard Gnyp, mieszkaniec Boguszowa-Gorców. - Marszałek nie chciał cofnąć koncesji na rozpoznanie złoża melafiru w związku z ochroną siedliska minoga.

W urzędzie marszałkowskim czekają teraz na przesłanie dokumentów z Warszawy. Jak nas poinformowano, nowa decyzja w sprawie skargi ma być wydana do końca kwietnia. Decyzja ministra ucieszyła także władze miasta pod Wałbrzychem. Zielone światło dla kamieniołomu dali bowiem ich poprzednicy, nie pytając mieszkańców.

- Mamy już na terenie gminy jeden kamieniołom i nie chcemy budowy drugiego - mówi Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorców.
W regionie wałbrzyskim nie zawsze jednak interes ekologów był zbieżny z interesem mieszkańców. Rzadkie gatunki flory i fauny, m.in. motyli: niepylaka mnemozyny i czerwończyka nieparka, zablokowały budowę drogi do Sokołowska. Dotychczasowa jest wytyczona pod niskim wiaduktem. W przeszłości nie zmieścił się pod nim wóz strażacki z drabiną i w pożarze zginęli ludzie.

- Na inwestycję zdobyliśmy około trzech milionów złotych, czyli 85 procent jej wartości - wyjaśnia Dorota Bekier, zastępca burmistrza Mieroszowa. - Niestety, pieniądze musieliśmy zwrócić. Organizacje ekologiczne zablokowały budowę drogi, twierdząc, że stanowi zagrożenie dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

Minóg strumieniowy to gatunek objęty w Polsce całkowitą ochroną. Ze względu na zanieczyszczenie rzek i strumieni jest bardzo rzadki. Wyglądem przypomina niewielkiego węgorza. Jest pokryty gładką, bezłuską skórą ze śluzem i osiąga do 20 cm długości. Minogi strumieniowe są pasożytami. Przysysają się do ciała swoich ofiar, najczęściej innych ryb. Następnie wyrywają kawałki mięsa i wysysają krew. Minogi żyją około 4-5 lat. Po odbyciu tarła giną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto