Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boguszów-Gorce: Zmienili ul. Przodowników Pracy na... przodownicę pracy

Artur Szałkowski
Ratusz w Boguszowie-Gorcach
Ratusz w Boguszowie-Gorcach Dariusz Gdesz
W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną wojewoda dolnośląski wydał zarządzenie zastępcze dotyczące m.in. zmiany nazwy jednej z ulic w Boguszowie-Gorcach i wywołał tym konsternację.

W komunikacje przesłanym przez biuro prasowe wojewody dolnośląskiego czytamy m.in. o wydanym przez niego zarządzeniu zastępczym, na mocy którego zmienił nazwy 12 ulic na Dolnym Śląsku. Było to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Wśród 12 zmienionych nazw ulic jedna dotyczy Boguszowa-Gorc w powiecie wałbrzyskim, gdzie patronem dotychczasowej ul. Przodowników Pracy została Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz, tragicznie zmarła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, to znana i ceniona opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ „Solidarność”, a także dama Orderu Orła Białego. Nim jednak Anna Walentynowicz została opozycjonistką, była... przodownicą pracy. Z ogólnie dostępnej biografii Anny Walentynowicz dowiadujemy się m.in. o tym, że w listopadzie 1950 r. po ukończeniu kursu spawacza zaczęła pracować w Stoczni Gdańskiej, gdzie szybko stała się przodownicą pracy. Wyrabiała 270 procent normy, a jej zdjęcia trafiły do gazet. W nagrodę, jako członkini komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, w 1951 r. została wysłana na zjazd młodzieży do Berlina. Szybko zrezygnowała z członkostwa w ZMP i oddała legitymację. Wstąpiła do Ligi Kobiet i zaangażowała się w walkę o prawa pracowników.

W regionie wałbrzyskim nikt nie kwestionuje dokonań Anny Walentynowicz jako współzałożycielki i działaczki NSZZ „Solidarność”. Najlepszym dowodem jest to, że to właśnie Annie Walentynowicz, a nie Lechowi Wałęsie przyznano tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha. Władze Boguszowa-Gorc nie kwestionowały również konieczności zmiany nazw ulic, którym do niedawna patronowały osoby związane z ustrojem totalitarnym, np. Karola Świerczewskiego zastąpiono Henrykiem Sienkiewiczem, a Hankę Sawicką - świętą Barbarą. Jednak umieszczenie na indeksie ul. Przodowników Pracy, wzbudziło takie same zdziwienie wśród mieszkańców Boguszowa-Gorc, jak niedawna zmiana ul. Wincentego Pstrowskiego na Władysława Grabskiego w Wałbrzychu. Sprzeciwiało się temu głównie środowisko górnicze Wałbrzycha.

Ciekawe jak z tzw. ustawą dekomunizacyjną poradzi sobie wojewoda pomorski. W Gdańsku jest zacumowany słynny statek-muzeum „Sołdek”. To masowiec o napędzie parowym – pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po zakończeniu II wojnie światowej. Jego patronem jest Stanisław Sołdek, przodownik pracy ze Stoczni Gdańskiej i poseł na Sejm I kadencji z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto