Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brytyjska rodzina królewska przesłała podziękowania do zamku Książ w Wałbrzychu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Dyrekcja i pracownicy Zamku Książ w Wałbrzychu otrzymali podziękowania i fotografię ślubną od księcia i księżnej Sussex, za przesłane życzenia i piękny bukiet gratulacyjny
Dyrekcja i pracownicy Zamku Książ w Wałbrzychu otrzymali podziękowania i fotografię ślubną od księcia i księżnej Sussex, za przesłane życzenia i piękny bukiet gratulacyjny archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu
Oficjalnymi nadawcami listu, który dostarczono do zamku Książ w Wałbrzychu są książę Harry i jego małżonka księżna Meghan. Podziękowali dyrekcji i pracownikom wałbrzyskiego zamku za bukiet gratulacyjny z okazji ślubu i dołączyli do listu swoją fotografię ślubną.

W trakcie tegorocznego XXX Festiwalu Kwiatów i Sztuki w zamku Książ (30 kwietnia - 3 maja 2018 r.), w reprezentacyjnej Sali Maksymiliana prezentowana była niezwykła kompozycja z róż, orchidei i eukaliptusa. Był to bukiet gratulacyjny z okazji nadchodzącego wówczas ślubu brytyjskiego księcia Harry’ego z Meghan Markle i został przygotowany przez Tomasza Maxa Kuczyńskiego - mistrz Polski florystów.

– Fotografia bukietu została przesłana do jednej z londyńskich kwiaciarni, która wykonała jego wierną kopię. Następnie bukiet wraz z nadanym przez nas listem gratulacyjnym zostały dostarczone do siedziby brytyjskiej rodziny królewskiej – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. – Jest nam niezmiernie miło, że nasza przesyłka spodobała się księciu i księżnej Sussex. Świadczy o tym list, który otrzymaliśmy z brytyjskiego dworu królewskiego z podziękowaniami oraz fotografią ślubną pary książęcej.

Autorem fotografii jest Alexi Lubomirski - z pochodzenia Polak, jeden z najlepszych fotografów świata. Wykonał oficjalną sesję fotograficzną zarówno zaręczyn, jak również ślubu księcia Harry’ego z Meghan Markle. Z informacji przekazanych nam z zamku Książ wynika, że list i fotografia nadesłane do Wałbrzycha z Londynu zostaną wyeksponowane w gablocie ustawionej w ciągu turystycznym. Dzięki temu będą do wglądu osób zwiedzających zamek Książ.

Związki zamku Książ w Wałbrzychu z brytyjskim dworem sięgają XIX wieku. Jako pierwsza przedstawicielka brytyjskiego domu królewskiego gościła w Książu w latach 60-tych XIX stulecia Wiktoria (Empress Vicky) , księżniczka Korony (córka królowej Wiktorii) i żona następcy tronu, a następnie cesarza Niemiec Fryderyka III. W 1906 roku podczas cesarskich manewrów gościli w Książu jeden z młodszych synów królowej Wiktorii, Artur Książę Connaught oraz jej dwie wnuczki: następczyni tronu Rumunii Maria i księżna Aleksandra von Hohenlohe-Langenburg, z domu księżniczki Edynburga.

W tym samym roku oraz w 1913 r. gościł w Książu pierwszy Lord Admiralicji, późniejszy premier Winston Churchill spowinowacony z ówczesną panią na zamku księżną Daisy von Pless. Brat księżnej Daisy był mężem matki Winstona Churchilla. Daisy zamieszkała w Książu w lipcu 1892 roku i prowadziła tu na wzór angielski szeroką działalność charytatywną i humanitarną. Spędziła tu z przerwami ponad 30 lat. To właśnie postać księżnej Daisy sprawiła, że Zamek Książ na początku XX wieku stał się w swoim duchu bardzo angielski.

Księżna Daisy urodziła się jako Mary-Theresa Olivia Cornwallis-West w Zamku Ruthin w Walii. Wywodziła się ze starego angielskiego rodu Earlów de La Warr, a wśród swoich przodków miała m.in. średniowiecznych królów Anglii z dynastii Plantagenetów. Bez wątpienia ta przeżywająca renesans zainteresowania jej osobą brytyjska poddana jest dziś najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną postacią historyczną związaną z Zamkiem Książ i Wałbrzychem, w którym umarła w 1943 roku. Ostatnim przedstawicielem brytyjskiej rodziny królewskiej, który odwiedził Książ (we wrześniu 1993 roku) jest wujek księcia Harry’ego i najmłodszy syn Elżbiety II, Jego Królewska Wysokość, Edward hrabia Wessex.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto