Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Wałbrzycha ruszy w 2015 roku?

Artur Szałkowski
Niedokończony odcinek zachodniej części obwodnicy Wałbrzycha
Niedokończony odcinek zachodniej części obwodnicy Wałbrzycha Dariusz Gdesz
Budowa obwodnicy Wałbrzycha rozpocznie się jeszcze w tym roku? Wariant optymistyczny zakłada takie rozwiązanie.

Budowa obwodnicy Wałbrzycha, a właściwie jej niedokończonego zachodniego odcinka może ruszyć jeszcze w 2015 roku. W ostatnich tygodniach prezydent Wałbrzycha spotkał się w Warszawie kilka razy z ministrem infrastruktury i rozwoju. Ustalono m.in. zasady finansowania inwestycji, której koszt jest szacowany na około 200 mln zł.

– W programie Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej są przewidziane fundusze na budowę obwodnic miast oraz dróg w miastach będących na prawach powiatów grodzkich, takich jak Wałbrzych – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Z tej puli planujemy pozyskać największą część środków. Natomiast pozostałe fundusze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Właśnie spór związany z finansowaniem budowy, który toczyły Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z gminą Wałbrzych sprawił, że od ponad dwóch lat budowa zachodniego odcinka obwodnicy Wałbrzycha nie drgnęła do przodu. Z początkiem 2013 roku Wałbrzych odzyskał status miasta na prawach powiatu grodzkiego. Wiązało się to m.in. z przejęciem zarządzania wszystkimi drogami, które są w granicach miasta. GDDKiA uznała, że wobec zaistniałych faktów, z początkiem 2013 roku przestaje spoczywać na niej obowiązek kontynuowania budowy zachodniego odcinka obwodnicy Wałbrzycha. Inwestycję ma przejąć miasto.

Władze Wałbrzycha nie zgadzały się z argumentacją. Podłożem sporu nie była tylko realizacja budowy, ale w pierwszej kolejności zapłacenie odszkodowań właścicielom gruntów i nieruchomości przez, które wytyczono przebieg obwodnicy. Dopiero na początku września 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał prawomocne orzeczenie, które było zgodne ze stanowiskiem gminy Wałbrzych. Suma odszkodowań dla prywatnych właścicieli to około 20 mln zł. Drugie tyle są warte grunty należące do miasta przez, które ma przebiegać obwodnica. Finansowanie inwestycji ma spoczywać na GDDKiA. Miasto jest natomiast gotowe przejąć nadzór nad inwestycją.

– Chcemy, by budowa przebiegała szybki i sprawnie. Dlatego proponujemy rozwiązanie, by GDDKiA zapewniła finansowanie. Natomiast my zajmiemy się jej wykonaniem – wyjaśnia Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania miasta w Wałbrzychu. – Przyjęcie proponowanego przez nas rozwiązania pozwoli na szybsze i sprawniejsze przeprowadzenie przetargów związanych np. z wyłonieniem wykonawców.

Budowa zachodniego odcinka obwodnicy ruszyła w połowie lat 90. W 1999 r., po likwidacji województwa wałbrzyskiego, inwestycję przekazano miastu. Przy ograniczonych środkach Wałbrzych realizował ją do 2003 r., kiedy utracił prawa powiatu grodzkiego. Inwestycję przejęła GDDKiA. Budowa drogi umożliwi szybkie połączenie centrum miasta z dwoma największymi osiedlami mieszkaniowymi na północy. Będzie też alternatywą dla zakorkowanej drogi krajowej nr 35.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto