Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018. Na czym polega to zjawisko i gdzie je obejrzeć?

Maciej Rzeźniczak
Fot. Paweł Relikowski, Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
W piątek, 27 lipca 2018 r., to wyjątkowa data dla miłośników obserwacji nocnego nieba i zjawisk astronomicznych. Około 21:30 rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca i będzie rekordowo długie. Potrwa bowiem godzinę i 43 minuty. Na czym polega całkowite zaćmienie Księżyca i gdzie je obejrzeć? Szczegóły w artykule poniżej.

Na czym polega całkowite zaćmienie Księżyca?


Zaćmienie księżyca następuje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a naszym satelitą (będącym w pełni) i rzuci swój cień na tarczę Księżyca. Podczas tego zjawiska Księżyc nie zniknie całkowicie z pola widzenia, ale przybierze czerwoną barwę, na co wpływ ma ziemska atmosfera, która załamuje światło odbijane od satelity.

Całkowite zaćmienie Księżyca – 27 lipca 2018 r. Dlaczego jest to wyjątkowa data?

Powodów, by dziś wieczorem obserwować niebo jest kilka. Lipcowe zaćmienie będzie najdłuższym od 100 lat – orbita satelity znajduje się obecnie najdalej od Ziemi. Piątkowe zaćmienie obejrzymy przez przez godzinę i 43 minuty. Podobne, tak rozległe w czasie zjawisko nastąpi w 2123 roku. Ostatnią możliwość do ujrzenia krwawego Księżyca, który był zasłonięty przez godzinę i 22 minuty, mieliśmy 28 września 2015 roku.

Co jeszcze istotne, całkowite zaćmienie Księżyca w tym samym dniu zbiega się z pierwszą od 2003 r. Wielką opozycją Marsa. Nasz sąsiad będzie najbliżej Ziemi od 15 lat, a więc 27 lipca nadarzą się świetne warunki do oglądania czerwonej planety.

W jakich godzinach nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca?

Na stronie astronomia24.pl możemy znaleźć dokładny, godzinowy przebieg całkowitego zaćmienia Księżyca. Początki zaćmień półcieniowych i częściowych przewiduje się na godz. 19:13 i 20:24. Z kolei ziemia całkowicie zasłoni Księżyc o 21:30, a maksymalnej fazy zaćmienia możemy spoedziewać się o 22:22. Koniec całkowitego zaćmienia nastąpi o 23:14.

Jakie miejsce wybrać do obserwacji zjawiska?

Kluczowym czynnikiem podczas obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca jest zachmurzenie – miejmy więc nadzieję, że piątek upłynie pod znakiem czystego nieba. Zjawisko rozpocznie wraz ze wschodem satelity (w Warszawie będzie to ok. godziny 20:19), dlatego warto wybrać takie miejsce, gdzie widoku "na wschód" nie będą zasłaniały nam zabudowania czy drzewa.

Całkowite zaćmienie Księżyca w Warszawie. Gdzie je obejrzeć?

Dla osób, które zdecydują się oglądać całkowite zaćmienie w Parku Odkrywców, PGE Narodowy zgasi swoją elewację, aby ułatwić odbiór. Dodatkowo Centrum Nauki Kopernik zadba, aby ktoś opowiedział o zaćmieniu Księżyca i przygotuje teleskopy, mające umożliwić jego oglądanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto