Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Przetwarzania Danych Medycznych ułatwi dolnoślązakom leczenie

Magdalena Kozioł
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Janusz Wójtowicz
Na wizytę do lekarza nie będziemy musieli brać ze sobą wyników badań. A to dlatego, że przy ul. Borowskiej we Wrocławiu powstanie wielkie Centrum Przetwarzania Danych Medycznych, które będzie obsługiwać nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale także całego województwa dolnośląskiego, a także innych regionów południowej i zachodniej części Polski.

Na taki komfort pacjenci będą musieli jednak poczekać. Jak długo? - Do połowy 2012 r. - precyzuje Wojciech Homola, prezes Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego.

Ta instytucja dostała już pozwolenie na budowę nowoczesnej serwerowni i podpisała umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało prawie 75 mln zł, z czego ponad 50 mln zł dołożyła Unia Europejska.

Wrocławski serwer będzie niezbędny, kiedy za dwa lata elektroniczna karta pacjenta zacznie działać w 19 placówkach medycznych na Dolnym Śląsku.

- To będzie największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce - mówi Roman Szełemej, dyrektor szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu i pełnomocnik marszałka ds. służby zdrowia.

Niektóre ze szpitali próbują usprawnić swoją pracę samodzielnie. Własną sieć informatyczną ma już szpital wojskowy we Wrocławiu, a inny - przy ul. Kamieńskiego - pilotuje projekt pod nazwą "Teleradiologia". Dzięki niemu w jednej placówce robi się pacjentowi prześwietlenie, a potem on-line wysyła się je przez internet do radiologa. Dzięki temu pacjenci, którzy np. mieszkają i leczą się w szpitalu w Złotoryi, nie muszą specjalnie jeździć do Wrocławia. Radiolog postawi diagnozę i zdjęcie wraz z opisem odeśle do szpitala.

Aby taki system mógł w ogóle działać, swoją zgodę na przetwarzanie danych musi wyrazić pacjent. Zrobi to podczas wizyty w szpitalu lub u lekarza. W centrum przetwarzania danych medycznych nie znajdą się jedynie informacje dotyczące zdrowia psychicznego pacjentów.

Jak dane będą chronione? Prezes Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego uspokaja, że system będzie dobrze chroniony.

Które szpitale będą on-line?

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Koszarowa we Wrocławiu
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1, ul. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu
- Specjalistyczny Szpital, ul. Sokołowskiego w Wałbrzychu
- Szpital Specjalistyczny, ul. Kamieńskiego we Wrocławiu
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Iwaszkiewicza w Legnicy
- Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, ul. Dobrzyńska we Wrocławiu
- Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Baczyńskiego w Oławie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto