Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież: Dziś piatek 13-tego. Czy boimy się pecha?

ANK
ANK
Piątek 13-tego - pechowy czy nie? Czyli o tym, czy wierzymy w przesądy, co może przynieść nam pecha i skąd wzięło się przekonanie, że niektóre daty są niepomyślne

Trzynastego wszystko zdarzyć się może - śpiewała swego czasu Kasia Sobczyk. I nic dziwnego, gdyż piątek trzynastego od dawna uznawany jest za szczególną datę zarówno w Polsce, jak też w wielu innych krajach naszego kontynentu. Przekonanie o wyjątkowości i zarazem pechowości piątku trzynastego miało pojawić się mniej więcej na początku XX wieku. Przesąd ten próbowano wiązać m.in. z datą aresztowania członków zakonu Templariuszy, kłamliwie oskarżonych w 1307 roku przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo.

Czytaj także: PRZESĄDY - Piątek trzynastego

W tym roku, trzynasty dzień miesiąca wypada w piątek już po raz drugi. Pierwszy piątek trzynastego przypadł bowiem na początku roku, w styczniu. Z kolei w roku ubiegłym, dni uznawanych zwyczajowo za pechowe było aż trzy. Jest to zresztą maksymalna możliwa liczba wystąpień tej wyjątkowej daty w ciągu 365 dni.

Zdaniem osób dających wiarę przesądom, w piątek trzynastego powinniśmy w szczególny sposób wystrzegać się przebiegających naszą drogę czarnych kotów. Pecha - szczególnie kobietom niezamężnym - może przynieść także przechodzenie pod rozstawioną drabiną czy zwykłe stłuczenie lustra. Złym znakiem, według ludowych wierzeń, ma być także rozsypanie soli lub zwrócenie komuś soli, którą od niego pożyczyliśmy. Nieszczęście zwiastuje również m.in. otwarcie parasola w domu, czy... przypadkowe nadepnięcie kotu na ogon.

Są też i tacy, którzy w przesądy zwyczajnie nie wierzą i dla których piątek trzynastego bywa - odwrotnie - dniem szczęśliwym. Należy do nich na przykład burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, który - jak zapewnia - nie przejmuje się zabobonami. Podobne zdanie ma również starosta chodzieski Julian Hermaszczuk, który właśnie w piątek trzynastego pomyślnie bronił swojej pracy magisterskiej.
- Chociażby więc z tego powodu, ta data kojarzy mi się raczej z pomyślnymi zdarzeniami, a nie z nieszczęściem - mówi starosta.

A co, jeśli do tego stopnia boimy się trzynastki w kalendarzu, że jesteśmy gotowi tego dnia brać urlop w pracy i nie opuszczać własnego łóżka? To znaczy, że - być może - padliśmy ofiarą zaburzenia pod nazwą paraskewidekatriafobia. Dodajmy, że lęk może budzić również sama liczba trzynaście. Na paniczny strach przed trzynastką mieli cierpieć m.in. Napoleon Bonaparte, Mark Twain czy Richard Wagner.

Chodzież.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (67) 281 24 67

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto