Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze skarbem z Wałbrzycha? Spora część znaleziska pozostanie w mieście! Zdjęcia skarbu ukrytego w piwnicy na Starym Zdroju

Paweł Gołębiowski
Skarb z Wałbrzycha! Wiemy co dalej ze znaleziskiem
Skarb z Wałbrzycha! Wiemy co dalej ze znaleziskiem Paweł Gołębiowski
Przynajmniej duża część tzw. skarbu z Wałbrzycha pozostanie w naszym mieście. Wszystko na to wskazuje. Przypomnijmy, że skarbem nazywane jest znalezisko z czwartku, 17 listopada 2022 r. Wtedy w kamienicy przy ul. Kuracyjnej 1 w Wałbrzychu natrafiono na ukryte pomieszczenie piwniczne. I rozpętała się gorączka złota.

Spis treści

Duża część tzw. skarbu z Wałbrzycha pozostanie w naszym mieście. Wszystko na to wskazuje.
Przypomnijmy, że skarbem nazywane jest znalezisko z czwartku, 17 listopada. Wtedy w kamienicy przy ul. Kuracyjnej 1 w Wałbrzychu natrafiono na ukryte pomieszczenie piwniczne. Ekipa budowlana naprawiająca pękniętą rurę wodociągową, rozkuła ścianę, za którą znajdowało się pomieszczenie wypełnione różnymi przedmiotami. Widać było, że ukryli je Niemcy, ówcześni mieszkańcy Wałbrzycha, uciekający przed Armią Czerwoną, lub opuszczający miasto po tuż zakończeniu II wojny światowej. Widać też było, że od blisko 80 lat nikt tam nie zaglądał.

Nikt skarbu z Wałbrzycha nie przywłaszczył sobie

Wszystkie artefakty zostały przewiezione do pomieszczeń w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tam zajęli się nimi fachowcy, między innymi z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Instytutu Pamięci Narodowej, czy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.
Dzisiaj (28 listopada) zaprezentowano przedmioty znalezione w ukrytej piwnicy przy ul. Kuracyjnej.

– Dzięki trochę szczęściu, wrażliwości, trosce o dobro wspólne, znalezione 70 skrzyń i różnego rodzaju pakunków nie rozpierzchło się. Dzięki odpowiedzialności, uczciwości, zwykłej przyzwoitości, której należałoby spodziewać się po wszystkich, acz nie zawsze tak jest, przypadkowo znalezione przez pracowników firmy budowlanej przedmioty znajdują się w nienaruszonym stanie. Dzięki pracy ludzi z różnych instytucji mamy dzisiaj okazję zobaczyć je. To dowód pokazujący życie w tamtym, zakładamy, że wojennym Wałbrzychu – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Mamy Muzeum Porcelany, a duża część skarbu to porcelana

Dodawał, że być może warto byłoby stworzyć w Starej Kopalni stałą ekspozycję poświęconą dziejom miasta. Przedmioty ze skarbu mogłyby stanowić jej sporą część.

– Wiele wskazuje na to, że jakieś mogą trafić do muzeum w Ziębicach, coś do Archiwum Państwowego, do IPN, a dużo do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu – mówił Janusz Gołaszewski z Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Znaczna część znaleziska stanowi bowiem porcelana.

Warto podkreślić, że nie ma obecnie możliwości, aby przedmioty odebrali potomkowie tych, którzy je ukryli. Anna Nowakowska kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu wyjaśnia, że zgodnie z prawem, właścicielem jest Skarb Państwa, a zatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Są też trzy zaspawane metalowe skrzynie

– Obecnie otwarte zostało i przejrzane około pięćdziesiąt procent z tego co było do przejrzenia. Widać, że przedmioty należały do średniozamożnej mieszczańskiej rodziny. Do otwarcia są jeszcze między innymi trzy metalowe, zaspawane skrzynie. Czekamy na przedstawicieli odpowiednich służb i policji, żeby z ich udziałem bezpiecznie je otworzyć – dodawała Anna Nowakowska.

Częścią dokumentów ze znaleziska zainteresowany jest też IPN. To np. dokumenty dotyczące kilku oficerów SS.

– Takiego znaleziska już dawno na naszym terenie nie było - mówili wszyscy zgodnie na Starej Kopalni.

Zobaczcie gdzie znaleziono skarb z Wałbrzycha:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto